YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mesaide parmak izine ret...
Mesaide parmak izine ret...
25 Aralık 2011 12:12
Bazı kamu kurumları ve özel sektörde çalışanların mesai takibini yapmak için parmak iziyle takip uygulamasına mahkemeden ret kararı çıktı.

Bazı kamu kurumlarının yanı sıra özel sektörde çalışanların mesai takibini yapmak için kullanılan parmak iziyle takip uygulamasına karşı mahkemeden red kararı çıktı.

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen), Osmaniye İl Özel İdaresinde personelin işe giriş ve çıkış saatlerini tespit etmek için uyguladığı parmak izi alma yöntemini mahkemeye taşıdı. Uygulamanın insan haklarına ve kişilerin özel hayatının gizliliğine aykırı olduğu gerekçesiyle Adana 1inci İdare Mahkemesi'nde görülen dava, önceki gün sonuçlandı.

özel yaşamın gizliliğini ihlal

Mahkeme heyeti, parmak izini, ''bireyin fiziksel olarak belirlenmesini sağlayan bir kişisel bilgi'' olarak kabul etti. Mahkeme heyetinin, anayasada ve Türkiye'nin taraf olduğu Uluslar arası sözleşmelerde, ''özel yaşamın gizliliğinin korunması'' ilkesine yapılan vurguları dikkate alarak verdiği kararında şöyle denildi :

''Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle ilgili yapılan değerlendirmelerden sonra, kişisel veri olan ''parmak izini'' kamusal alanda da olsa ''özel hayatın gizliliği'' hakkı kapsamında bulunduğu anlaşılmaktadır. Bireyin izni olmadan parmak izinin alınması, uygulamanın yasal dayanağının bulunmaması, yine toplanan verilerin ileri de başka bir şekilde kullanılmayacağına dair bir güvencenin bulunmaması gözönüne alındığında , Anayasa’nın 20. maddesi ve uluslararası sözleşmelerin özel hayatın gizliliği hakkı ile ilgili düzenlemelerine aykırı olarak tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.''

önemli olan verimi artırmak olmalı

Mahkeme kararında ayrıca Osmaniye İl Özel İdaresi insan kaynakları ve eğitim müdürlüğünün parmak iziyle mesai takip sisteminin kaldırılması istendi.

Kararı değerlendiren Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, ''Uluslararası hukukun da anayasamızın da uygun görmediği bu uygulamanın, mahkemeden döneceğine emindik. Osmaniye İl Özel İdaresinin bu kararı Danıştay'a taşımayacağını tahmin ediyorum. Taşımaları halinde Danıştay'ın da mahkeme heyetinin aldığı karar doğrultusunda adım atacağına inanıyoruz. Bu kararın diğer kamu kurumlarında ve özel sektörde parmak izi alarak mesai takibi yapanlara örnek olması gerekiyor. Zira, önemli olan personelin işe gelip gitmesi değil; işini verimli biçimde yapmasıdır. İnsan haklarına aykırı, parmak izi alma uygulaması yerine performans ölçücü ve performans artırıcı üretimi teşvik eden önlemlere yatırım yapılmalıdır'' diye konuştu.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler