YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merzuki: Türkiye Sykes-Picot'u aştığı için hedef alınıyor
Tunus eski Cumhurbaşkanı Merzuki, Türkiye'nin "itaatkarlık" rolünü aşıp rol model olduğu için terörün hedefinde olduğunu söyledi.
Merzuki: Türkiye Sykes-Picot'u aştığı için hedef alınıyor
19 Şubat 2016 / 07:57 Güncelleme: 19 Şubat 2016 / 08:19

Tunus'taki Arap Baharı sonrası seçilen ilk Cumhurbaşkanı olan Merzuki, Ankara'da dün gerçekleştirilen terör saldırısına dair resmi Facebook sayfasında yayımladığı mesajda, Türkiye'yi öven sözlere yer verdi.

Merzuki'nin mesajında şu ifadeler yer aldı:

"Türkiye, Sykes-Picot anlaşmasında kendisine biçilen "itaatkarlık" rolünü aşarak rol model oldu. Türkiye, iki milyondan fazla Suriyeli'ye desteğinden ve onları korumasından, Arap Baharı'na, özellikle ordu ve güvenlik konularında Tunus'a verdiği her türlü destekten, ekonomik ve sosyal alanlardaki başarısından ve büyük devletlerle yarışmasından dolayı cezalandırılmak amacıyla terör saldırıları aracılığıyla hedef alındı."

Türkiye'deki yönetimi temsil edenleri iyi tanıdığını vurgulayan Merzuki, mesajında, "Halkın yüksek bir demokrasiyle birçok kez seçmiş olduğu yönetimdeki insanları tanıdığım kadarıyla, bu gaddar saldırılar, onların ancak sağlam duruşunu ve güçlerini artıracaktır" ifadelerini kullandı.

Mesajda ayrıca, "Allah bu korkakça saldırının kurbanlarına rahmet etsin. Yaralılara acil şifalar versin. Allah, şer odaklarının hedefindeki Türk halkının yaralarını sarsın" denildi.

SKYES-PICOT ANLAŞMASI NEDİR?

Sykes-Picot Anlaşması, I. Dünya Savaşı sırasında, 29 Nisan 1916'da Kut'ül Ammare Kuşatması sonrasında İngiliz kuvvetlerinin, Osmanlı Devleti'nin 6. Ordusu karşısında bozguna uğramasından 17 gün sonra, 16 Mayıs 1916 tarihinde İngiltere ve Fransa arasında yapılan ve Osmanlı Devleti'nin Orta Doğu'daki topraklarının paylaşılmasını öngören gizli antlaşmadır.

ANLAŞMAYI HANGİ DEVLETLER, NASIL HAZIRLADI?

1915'te Arabistan Yarımadası'nı ele geçiren İngiltere, Osmanlı'ya karşı ayaklanan Mekkeli Şerif Hüseyin'i destekleyerek Irak ve Filistin toprakları üzerinde kendisine bağımlı bir Arap devleti kuracaktı.

Mekke Şerifi Hüseyin ile Mısır'daki İngiliz Yüksek Komutanı McMahon arasında böyle bir antlaşma gizli olarak imzalanmıştır.

Fransa böyle bir plana karşı çıkıp İngiltere'ye baskı yaparak yeni bir antlaşma yapılmasını istedi.

Rusya'nın onayı ile imzalanan bu antlaşmaya göre;

Rusya'ya, Trabzon, Erzurum, Van ve Bitlis ile Güneydoğu Anadolu'nun bir kısmı,

Fransa'ya, Doğu Akdeniz bölgesi, Adana, Antep, Urfa, Mardin, Diyarbakır, Musul ile Suriye kıyıları,

İngiltere'ye Hayfa ve Akka limanları, Bağdat ile Basra ve Güney Mezopotamya verilecektir.

Fransa ile İngiltere'nin elde ettiği topraklarda Arap devletleri konfederasyonu veya Fransız ve İngiliz denetiminde tek bir Arap devleti kurulacak,

İskenderun serbest liman olacak,

Filistin'de, kutsal yerleşim yeri olması nedeniyle bir uluslararası yönetim kurulacaktır.

1917'deki Rus devriminden sonra Rusya antlaşmadan vazgeçmiş, Lenin gizli olan bu anlaşmayı dünya kamuoyuna açıklamıştır.

 

AA

 // Bitlisli yalnız kurt
Ne tuhaf..!!! Bugün Suriye'de yaşananlar dünle aynı değil mi..? önce koalisyon güçleri diye İngiliz, Fransız, vs. vs... Sonrasında oyuna dahil olan Rusya....düşman da amaç da taktik de aynı... Ama gözardı ettikleri çok önemli bir husus var... Başta Türk Milleti olmak üzere Ümmet-i Muhammed (salallahu aleyhi ve sellem) Elhamdülillah bu kez oyunu çoktan fark etmiş durumda...ve İnşaallah bu kez başaramayacaklar......
19 Şubat 2016 15:01
BIZ BIRBIRIMIZE RAKIP DEGILIZ
 // OSMANLI
BIZ, MÜSLÜMANLAR BIRBIRIMIZE RAKIP HELE HELE DUESMAN HIC DEGILIZ. BIRAKALIM BIRBIRIMIZI KISKANMAYA, BIRBIRIMIZI KOETUELEMEYE, BIRBIRIMIZLE UGRASMAYA. BIZ HEPIMIZ KARDESIZ. MUMIN DEMEK EMIN DEMEK. PEYGAMBER EFENDIMIZIN (S.A.V) SÜNNETINE VE KURANA SARILALIM, EHLI SÜNNET VEL CEMAAT YOLUNDAN GIDELIM (SATEN MECBURUZ) BIZIM SIRTIMIZ ASLA YERE GELMEZ!! BIZ MÜSLÜMANLAR BIRBIRIMIZE RAKIP DEGILIZ. MÜSLÜMANLAR ANCAK KARDES DIRLER. BU HATIRLATMAYI BÜTÜN MUMINLERE YAYALIM. ALLAHA EMANET OLUN...
19 Şubat 2016 Cuma 11:56
 // Rasim DUMAN
Mazlum Arap kamuoyunun da gozlerinin uzerimizde ve bize duaci olduklarinin son misalidir bu aciklama. Arap kardeslerimizi kotuleyenlerin, icimizdeki Siyonist Yahudiler oldugunu unutmayalim. 1916'da Serif Huseyin' in ihaneti, butun bir Arap Milleti'ni ilzam etmez. Nitekim Canakkale'de de binlerce musluman Arap sehidimiz vardir. Zaman uhuvvet ve birbirimizi sevme zamanidir....
19 Şubat 2016 09:39
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler