YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Merkez Bankası bir vesayet kurumu değil"
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Erdem Başçı, " Merkez Bankası bir vesayet kurumu değildir.Merkez Bankası vasi değildir, bir acentedir. Teknik bir kurumdur, siyasetin dışındadır ve şeffaftır" dedi.
"Merkez Bankası bir vesayet kurumu değil"
16 Haziran 2014 / 11:46 Güncelleme: 16 Haziran 2014 / 11:53

Şubat ayında alınan makroihtiyati tedbirlerin son derece etkili olduğunu belirten Başçı, "Tüketici kredilerinin büyüme hızı yüzde 15'in altına indi. Firma kredilerinin büyüme hızı ise yüzde 20'ler civarında. Bu seçici önlem işe yaradı. Bunun meyvelerini alacak mıyız? Kesinlikle alacağız. Türkiye gelecek yıl inanılmaz başarılı bir performans gösterebilir. Hem enflasyonu hem cari açığı düşüreceğiz, hem de büyüme iyi gelecek" diye konuştu.

Başçı, "Biz, para politikasında istikrar için, istikrar yönünde, bütün bu tedbirlerden arta kalan ilave bir ayarlama ihtiyacı varsa, hiç çekinmeden elimizdeki her türlü aracı, döviz silahımızı, faiz silahımızı, hangisini şartlar nasıl gerektiriyorsa istikrarı sağlayıcı yönde kullanacağız. Para politikası tedbirleri kısa vadeli faizleri etkiler ve geçicidir ama istikrarı sağlar" dedi.

Başçı, "Enflasyon ölçülür. Hedef bellidir. Tutturdun mu tutturamadın mı? 5 yılın sonunda bakarsınız kaç yıl tutturdunuz kaç yıl tutturamadınız? Başkan başarılı mı başarısız mı? Belli olur. Neden 5 yıl? Çünkü parasal aktarım mekanizması gecikmeli çalışır. Bugün aldığınız bir karar 1,5 - 2 - 3 yıl sonra etkisini gösterir. O yüzden sabır gerekir" diye konuştu.

 

AA

SENDE KONUŞ
 // JLKM
Bir sen konuşmamıştın sende konuş tam olsun.Nsıl olsa bu millet herşeyi sineye çekiyor önüne gelen iktidara terbiye verip hizaya getiriyor.Besle kargayı oysun gözünü.Ne günlere kaldık Yarabbi bu akılsızlara akıl ve izan ver amin.12 sene önce bu ülkede kimse bukadar cüratkar değildi.Ne değişti ki herkes konuşur oldu.Herkes vatamperver oldu nutuk atar oldu.Bunları susturmaya tek bir yıldızlı yetiyordu.Ak parti geldi adamların dili çözüldüondan galiba.Konuş sende konuş....
16 Haziran 2014 Pazartesi 12:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler