YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkel'den Türk okullarına şartlı 'evet'
Merkel'den Türk okullarına şartlı 'evet'
29 Mart 2010 19:25
Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Almanya Başbakan'ı Merkel, Türk okullarının açılması konusunda Erdoğan'a yeşil ışık yaktı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel'i kabul etti. Erdoğan ile Merkel'in görüşmesinde "AB'ye tam üyelik - imtiyazlı ortaklık", "Almanya'da Türk okullarının açılması" ve "İran'a nükleer enerji konusundaki uyarılara" konuları öne çıktı.

Başbakan Erdoğan, Almanya'da Türk okullarının açılması ile ilgili olarak Merkel ile aynı statüde okulların açılacağı düşüncesinin kendisini mutlu ettiğini söyledi. Merkel ise okullar konusunda Almanya'da Almanca bilmeyen kimsenin olmasını istemediklerini, bu nedenle okulların eğitim vermesi konusunda da Almanca eğitimin önemine vurgu yaparak bir anlamda şartlı evet demiş oldu. İki başbakanın görüşmesinin ardından yapılan ortak basın toplantısında Başbakan Erdoğan, Rusya'da metro istasyonlarında meydana gelen patlamadan dolmayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

ALMAN ÜNİVERSİTESİ İZ BIRAKACAKTIR

Almanya'nın AB dönem başkanlığı sırasında müzakerelerde üç fasıl açtığını hatırlatan Erdoğan, İstanbul ve Almanya'da kurulması planlanan Türk-Alman üniversiteleri ile ilgili kararın TBMM'den geçeceğine inandığını söyledi. Merkel ise Erdoğan'dan Meclis'ten Alman üniversitesine onay çıkacağını duymaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Merkel, "Bilim ve eğitim alanındaki bu işbirliğinden mutluluk duyuyorum. Hem burada hem Almanya'da büyük iz bırakacaktır" diye konuştu.

ALMANCA ÖĞRENMEMEK BAHANE OLMAMALI

Türkiye'ye gelmeden önce "Türk kökenli çocuklar ve gençler Alman okullarına gitmeli. Almanya'daki Türk çocukların Türk lisesine gitme fikrini benimsemiyorum" şeklinde demeç veren Merkel, Erdoğan ile yaptığı görüşmeden sonra şu açıklamayı yaptı: "Almanya'da çok sayıda Türk-Alman okulu var. Burada söz konusu olan asimilasyon değil. Herkesin kültürünü, köklerini korumasını istiyoruz. Ancak 3'ncü ve 4'ncü kuşaktaki insanların toplumsal yaşama katılmalarını istiyoruz. İnsanların sadece işçi olarak değil, işadamı, öğretmen, bilim adamı olarak çalışmalarını istiyoruz. Almanya'nın yurt dışında okulları varsa, o zaman Türkiye'nin de Almanya'da okulları olabilir. Ancak Almanya'da yaşayan Türkler için Almanca öğrenmemek bir bahane olmamalı."

VİZELER İÇİN BİRLİKTE YÖNTEM GELİŞTİRELİM

Başbakan Erdoğan, Merkel onuruna bir akşam yemeği verdi. Basına kapalı yemekte Erdoğan'ın Merkel'e Almanya ile vizelerin kaldırılmasını beklediklerini söylediği bildirildi. Merkel ise Erdoğan'ın bu isteğine, "Bu konuyu birlikte çalışalım, birlikte yöntem geliştirelim" karşılığını verdi.

Beyaz güvercinle başladı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ziyaretinde Başbakan Erdoğan'la gerçekleştirdiği görüşmenin başında Lara isimli dokuz yaşındaki öğrencinin yaptığı "beyaz barış güvercini" biblosu hediye etti. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Türkiye'ye "imtiyazlı ortaklık" demeci ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da imtiyazlı ortaklık konusunu açtırmam cevabıyla gergin bir ortamda başlayan Merkel'in Türkiye ziyareti, barış mesajlarıyla başladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer ve çok sayıda işadamıyla birlikte Ankara'ya geldi. Merkel, özel uçakla geldiği Esenboğa Havaalanı'nda Başmüzakereci Egemen Bağış tarafından karşılandı.

'MERHABA ASKER'

Merkel, Anıtkabir'e yaptığı ziyaretin ardından Başbakanlık Merkez Binası'nda Erdoğan tarafından törenle karşılandı. Merkel, şeref kıtasını denetlemesi sırasında "Merhaba asker" diye seslendi. Merkel şeref kıtasına döndüğünde Başbakan Erdoğan "Merhaba asker" sözcüklerini Merkel'e sufle etti. Başbakanlığın girişinde gazetecilere poz veren Erdoğan ve Merkel'in samimi görüntüsü dikkat çekti. Demeçlerle yaşanan gerginliği, Merkel küçük bir kızın yazdığı barış mektubu ve barış heykelciğini Başbakan Erdoğan'a vererek yumuşatmaya çalıştı. Merkel, Erdoğan'a Lara isimli öğrencinin yaptığı "beyaz barış güvercini" heykelciğini hediye ederken, Lara'nın yazdığı mektubun İngilizce, Almanca ve Türkçe hazırlanarak Erdoğan'a sunulduğu görüldü.

BAŞBAKAN MEKTUBU SESLİ OKUDU

Erdoğan mektubu aldıktan sonra sesli olarak okudu ve teşekkür etti. Lara isimli öğrencinin mektubunda şu ifadeler yeraldı: "Merhaba! Bu güvercin sana geldi. Onu Unna şehrinde Katharinenschule'de okuyan Lara adında dokuz yaşındaki bir çocuk yaptı. Güvercin 'barış'ın sembolü. Birkaç gün ona baktıktan sonra onu bu yazı ile dünya barışını devam ettirmek için bir kişi veya kuruluşa gönder. Bize de hemen, mümkünse çektiğin bir resim ile birlikte bir mail yolla. Böylece biz de güvercinin 'barış yolu'nu takip edebiliriz. Bununla sen de Margaretenhöhe Essen'deki ilkokullarının, Hattingen'deki Franziskusschule'nin, Unna'daki Katharinenschule'nin, ayrıca İstanbul ve Pecs'deki okulların barış hareketine katkıda bulunmuş olacaksın." Merkel Erdoğan'a, Lara'nın okuduğu okulun mail adresini de verdi.

AB'nin ve oyunun kuralları değişti

Merkel, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği ile ilgili bir soru üzerine şöyle konuştu: "AB'nin Türkiye ile olan ilişkileri konusunda ve 1960'lı yılların başında Konrad Adenauer tarafından Türkiye'nin tam üye olması önerilmişti. Bu konudaki ahde vefayı da ele aldık. O günden bu yana çok şey değişti. Türkiye'nin ekonomik, bilimsel, kültürel ilişkilerde çok özel konumu var. İmtiyazlı ortaklığı çok özel bir ilişki olarak düşünmüştük ama olumsuz algılandığını görüyorum. Avrupa Birliği de değişti, oyunun kuralları da değişti. 60'lı yıllardaki durum yok. Sonu açık olan bir süreç. Almanya bu süreci savunuyor. Türkiye'de de birçok şeyin değiştiğini görüyoruz. Sonu açık olan bu süreci sürdürmeliyiz. En önemlisi Ankara Protokolü'nün uygulanması. Ancak Ankara Protokolü'nde yer alan Kıbrıs sorunu çözülmedi."

Merkel, Ankara Protokolü'nde yer alan Kıbrıs sorunu çözülmeden tam üyelik ya da imtiyazlı ortaklık konusunda mesafe alınamayacağını da söyledi. Erdoğan'ın görüşmelerde tam ortaklık konusunda Türkiye'nin ısrarını dile getirdiği, zaten müzakere sürecinin de tam ortaklık üzerine olduğunu ve bu konuda herhangi bir başka teklifi kabul etmelerinin mümkün olmadığını dile getirdi. Türkiye'nin tam üyelik konusunda bugüne kadar oldukça mesafe aldığını da kaydetti. (Yeni Şafak)
HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler