YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mercidabık Zaferi'nin 497. yıl dönümü
Mercidabık Zaferi'nin 497. yıl dönümü
24 Ağustos 2013 14:45
Mercidabık Zaferi'nin 497. yıldönümü, Kilis'in Yavuzlu beldesinde düzenlenen törenle kutlandı.

Beldedeki tören Yavuz Sultan Selim büstüne çelenk konulmasıyla başladı. İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Vali Vekili Ahmet Karatepe, İl Jandarma Komutanı Albay Necmi İnce ve Belediye Başkanı Mehmet Sakar halkı selamladı.

Vali Vekili Karatepe, törende yaptığı konuşmada, Mercidabık Zaferinin 497 yıl dönümünü kutlamanın mutluluğu içerisinde olduklarını belirtti.

Yavuz Sultan Selim'in torunları olarak, bugün de zor durumda olan insanlara el uzattıklarını ifade eden Karatepe, "Kilisliler olarak bir parça ekmeğimizi Suriyeliler ile bölüştük, bölüşmeye de devam ediyoruz. Yavuz Sultan Selim, Ortadoğu'ya huzur, barış getirmiştir ama günümüzde ise buralarda o barış ve özgürlüğün arayışı var. Yavuz Sultan Selim'in torunları olarak Suriyeliler başta olmak üzere tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Bize de bu yakışır" dedi.

Yavuzlu Belediye Başkanı Mehmet Sakar da tarihi şanla dolu olan bir milletin evlatları olduklarını kaydetti.

Sakar, şunlanı söyledi:

"Yavuz Sultan Selim, Fatih Sultan Mehmet ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk gibi dünyaya yön vermiş Türk büyüklerinin evlatlarıyız. Osmanlı İmparatorluğu Yavuz Sultan Selim zamanında altın devrini yaşamıştır. Cesaret ve azimle kazanılan zafer, bu milletin güç zamanlarda neler yapacağına muktedir olduğunu gösteren önemli bir olaydır. Osmanlı Hükümdarı Yavuz Sultan Selim, Mercidabık Zaferi ile Ortadoğu ve Arap Yarımadası'na demokrasi getirmiştir. Tarihi şanlı destan ve zaferlerle dolu olan bu savaşçı milletin gücü bir kez daha kanıtlanmıştır."

Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşan Jandarma Üsteğmen Gökhan Türköz'ün 24 Ağustos 1516 yılında Memluklüler'e karşı kazanılan Mercidabık Savaşı hakkında bilgi vermesinin ardından resmi geçit töreni yapıldı.

Törene, AK Parti Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal, Gaziantep 5'inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş, Kilis Belediye Başkanı Mehmet Abdi Bulut ve vatandaşlar katıldı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler