YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mercedes'ten saçılan kirli ilişkiler
Mercedes'ten saçılan kirli ilişkiler
Mercedes'ten saçılan kirli ilişkiler
09 Ağustos 2008 / 08:46 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Susurluk'taki kirli ilişkilerle ilgili hazırlanan raporun devlet sırrı olduğu gerekçesiyle kamuoyuna açıklanmayan 12 sayfalık bölümü Ergenekon iddianamesinde yer aldı. Raporda Çatlı'nın bugüne kadar işlediği eylemler anlatılıyor


Susurluk kazasıyla ilgili olarak dönemin Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş'ın hazırladığı Susurluk Raporu'nun devlet sırrı olduğu gerekçesiyle kamuoyuna açıklanmayan 12 sayfalık bölümü Ergenekon iddianamesinde yer aldı.


Dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz tarafından hazırlatılan ve yine Yılmaz tarafından kamuoyuna açıklanan 124 sayfalık raporun 12 sayfasına devlet sırrı olduğu gerekçesiyle yasak kondu. İşçi Partisi Doğu Perinçek'ten çıkan 12 sayfalık bölümlerde Mehmet Ali Yaprak'ın kaçırılması, Behçet Cantürk cinayeti, Azerbaycan darbesi, kamu bankaları yöneticileri ve verdikleri krediler ile Abdullah Çatlı'nın ilişkileri yer alıyor. Susurluk Raporunda Çatlı'ya ilk görevin 22 Ekim 1983'te Fransa'da verildiği anlatıldı. Para istemeyen Abdullah Çatlı, ilk eylemini Paris'te Asala'ya karşı gerçekleştirdi. Abdullah Çatlı, Hollanda ve Fransa'nın çeşitli şehirlerinde bombalı 20 eylem gerçekleştirdi.


UYUŞTURUCU YAKALATTI


Raporda Abdullah Çatlı'yla ilgili şu ifadeler yer aldı: “Ermeni terörüne karşı 12 Eylül'den sonra arayışların başladığı tarihte Hiram Abas, Abdullah Çatlı ile Haluk Kırcı ve bir kısım ülkücüyü organize etmiştir. Bu çalışmalar o tarihte Cumhurbaşkanlığı bünyesinde yürütülmüştür. Fakat bir gelişme kat edilemediği için bu çalışmalar MİT'e devredilmiştir. Asala eylemleri, MİT'e devir olduktan sonra Çatlı, garip bir şekilde Fransa'da 250 gram eroin poşetiyle yakalanıp 1984- 1990 arasında Fransa-İsviçre hapislerinde yatmıştır. Bir şekilde hapishaneden kaçan Çatlı, Türkiye'ye dönmüştür. 'Sığınacak' bir yer arayan Çatlı, önce İstanbul Emniyeti adına daha sonra 1993'te kesin olarak Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine girmiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü kendisini planladıkları yurtdışı eylemler için güvenilir bir silah olarak korumaya almıştır” denildi.


Raporda Çatlı'yla ilgili yorum kısmında ise şu ifadelere yer verildi: “Herkes Çatlı'yı el altında bulunduracak, gerektiğinde kullanılacak bir silah olarak görmek arzusundaydı.”


Mercedes'ten saçılan kirli ilişkiler


3 Kasım 1996'da Balıkesir-Susurluk'ta bir kamyonun altına giren Mercedes marka lüks otomobil, Cumhuriyet tarihihin en büyük skandallarından birisini ortaya çıkardı. Mercedes'ten sadece 3 ölü ve bir yaralı çıkmadı. Türkiye'nin bir dönemine damgasını vuran, mafya -ticaret -siyaset ilişkisini de gözler önüne serdi. Hasan Gökçe'nin 20 RC 721 plakalı kamyonunun altına giren Mercedes'ten DYP'nin korucubaşı Şanlıurfa milletvekili Sedat Edip Bucak ağır yaralı çıkarken üç kişi de hayatını kaybetmişti. Bunlar, 'işadamı Mehmet Özbay' sahte kimlikli, ülkücü tetikçi Abdullah Çatlı, sevgilisi Gonca Us ve polis Şefi Hüseyin Kocadağ idi. Aracın bagajında da neredeyse bir cephanelik ele geçirilmişti. Otomobildekilerin kirli ilişkilerini belgeleyecek önemde kanıtların bulunduğu bir çantanın ise olay yerinden kaçırıldığı iddia edilmişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler