YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Menderes'in telefonları dinlendi
Araştırmacı Yazar Said Alpsoy, Menderes'in de dinlendiğini belirtti.
Menderes'in telefonları dinlendi
14 Ekim 2014 / 08:50 Güncelleme: 14 Ekim 2014 / 09:14

Kanal A'da yayınlanan ve Sadık Yalsızuçanlar'ın sunduğu Resmi Tarihten Gerçek Tarihe programının daimi konuğu Araştırmacı Yazar Said Alpsoy, yasa dışı yollarla Menderes'in dinlendiğini ve milletvekillerinin mektuplarının görevlendirilmiş polisler tarafından takip edildiğini şu şekilde anlattı:

Milletvekillerinin mektupları sürekli polis tarafından takip edildi

Taha Akyol, Atatürk'ün İhtilal Hukuku, Doğan Yayıncılık, sayfa 418, tarih Şubat 1924, milletvekillilerinin mektupları polis tarafından sürekli takip ediliyor. Ankara postanesinde bu iş için görevlendirilmiş polisler tarafından tek tek açılıp okunuyor. Kapatılıp adreslere gönderiliyor. Teknoloji ilerlediğinde, telefon kullanılmaya başlandığında bu iş telefona da sıçradı. Siyasilerin kendi keyiflerine göre, istediklerinin telefonlarını büyük pervasızlıkla dinlemişlerdir.

Adnan Menderes'in telefonları dinlendi

Adnan Menderes'in telefonları Başbakanlığı'nın süresi boyunca 1950'den 27 Mayıs 1960'a kadar dinlendi. 1946 bütçe görüşmelerinde dönemin Başbakanı Recep Peker ile Adnan Menderes arasında yaşanmış meşhur bir psikopat tartışması vardır. Menderes bütçe tartışmalarına ağır eleştiri getiriyor. Peker de asabi, sinirli bir insan, burnundan soluyarak kürsüye çıkıyor ve şu tarihi cümleyi sarf ediyor; " Arkadaşlar az önce burada psikopat bir ruhun marazi sözlerini dinlediniz." Adnan Menderes'e hakaret ediyor ve Demokrat Parti grup olarak meclisi terk ediyor.

Arka planında şu var. Recep Peker'in arkadaşlarından birisi; "Yahu psikopat demek nereden aklına geldi?" diyor. Bu spesifik bir tanımla. Bunun anlamını bilen çok az. Peker'in verdiği cevap; " Bunun konuşmalarını sürekli polislere dinlettiriyorum. Yazılı olarak geliyor. Bir hanım ile konuşmaları tuhafıma gitti. Bir ruh hekimi arkadaşıma sordum. Bir hanımla böyle böyle konuşulursa karşılığı nedir diye sordum. O da psikopattır dedi. O da benim oradan aklımda kaldı."

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler