YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Menderes'in katili İnönü mü?
Araştırmacı Yazar Said Alpsoy, Menderes'in sonunu hazırlayanın bizzat İnönü olduğunu ve İnönü'nün hangi kararı reddederek idama neden olduğunu anlattı.
Menderes'in katili İnönü mü?
09 Eylül 2014 / 08:45 Güncelleme: 09 Eylül 2014 / 09:01

Kanal A'da yayınlanan ve Sadık Yalsızuçanlar'ın sunduğu "Gerçek Tarihten Resmi Tarihe" adlı programın daimi konuğu Said Alpsoy, bu hafta Menderes'in ölümüne de değindi.

Menderes'in idam kararına giden süreçte İsmet İnönü'nün oynadığı etkili rolü anlatan Alpsoy şunları söyledi:

İsmet İnönü'nün Menderes'e düşmanlığı

Menderes İsmet İnönü'nün tahtını almış bir isim. Milli Şef iken 31 milletvekili olan bir partinin başkanlığını düşmüştür.

Menderes'in katili gerçekte İsmet Paşa'dır. Neden?

1- 27 Mayıs'ın tahrikçisi İsmet Paşa ve CHP'dir. Eski CHP'lilerin hatıratlarında da net itirafları vardır. Yassıada mahkemeleri 1960 senesinin sonbaharında toplandı. Yaklaşık bir sene devam etti. 15 Eylül 1961'de Yassıada Mahkemeleri cezaları açıkladı. 16 Eylül'de Zorlu ve Polatkan idam edildi. 17 Eylül'de Menderes idam edildi.

Tarihlere lütfen dikkat! Yani Yassıada süreci yaklaşık bir sene, 1960 Eylül'ünden 1961 Eylül'üne kadar 12 aylık bir süreç. Bu süreç içerisinde yen, anayasa yapımı başlıyor. Nitekim 1961 Ağustos'unda (idamlardan bir ay önce) 1961 Anayasası halk oyuna sunuluyor. Yüzde 60 ile kabul ediliyor.

Anayasayı hazırlamak için toplanmış olan kurucu mecliste CHP'nin kesin ağırlığı var. CHP'li olmayanlar 50 kişi, CHP'liler 222 kişi. Aynı aylarda Yassıada'da idam kararı çıkarsa, Türkiye'de ne olacak konusu gündem konusu. Aydemir Cuntası da; " Bizim yiğitliğimize, gücümüze zarar getirmeyecek bir çıkış yolu olursa idamları yapmayız" der. Ama bu başarısızlık olarak algılanmasın diye Milli Birlik Komitesi tarafından bu karar verilmesin. O zaman kurucu meclisi TBMM olarak sayalım ve mahkeme kararları onların onayına sunulsun. İsmet Paşa fısıldasın, "Hayır" desin ve bunlar da asılmasın. Herkes bunu tasvip ediyor. Zannediyorlar ki İsmet Paşa bunun üzerine atlayacak.

İsmet Paşa'ya gayri resmi teklif gidince, reddetti. "Siz başladınız, siz bitirin" diyor. Formülün önünü kesti, askerler de idam etti.

2- Milli Birlik Komitesi Başkanı Cemal Gürsel, 1961'in Cumhurbaşkanı, darbenin sembolik ismi. 15 Kasım1961 Hürriyet'te röportajı var. "Seçimlerin altı ay önce yapılmasını teklif ettim. CHP idamların sorumluluğunu üstlenmemek için kabul etmedi." İsmet Paşa idamların takvimini seçimlerin önüne aldı. CHP Menderes'in katilidir unvanını almamak için meclise gelen idam kararını sonuçta onaylamayacaktı.

Cemal Gürsel; "Memleketin bu hale düşmesinde en büyük mesuliyet CHP'ye düşmektedir" dedi. 27 Mayıs'ı yapan adam, seçimlerden bir ay sonra bu lafı söylüyor.

 

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

pembe köşk
 // cantürk
menderes bu köşkten yol geçirdimi geçirdiyse köşk kapısı ile yol arası 75 cm olduğu doğrumu.bu istimlak ihtilale yakınmıydı.
...
09 Eylül 2014 Salı 10:40
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler