YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Menderes'in hayaliydi Erdoğan gerçekleştirdi
Haliç'in iki yakasını buluşturan metro projesinin 60 yıl önce de hayalinin kurulduğu ve projesinin yapıldığı ortaya çıktı.
Menderes'in hayaliydi Erdoğan gerçekleştirdi
27 Mart 2014 / 14:00 Güncelleme: 27 Mart 2014 / 14:07

Hacıosman - Yenikapı metro hattını geçtiğimiz ay açan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Haliç ile ilgili bir projesini daha açıkladı.

Topbaş'ın “ustalık eserim” dediği çalışmaya göre, Atatürk Köprüsü kaldırıp yerine Unkapanı ile Kasımpaşa'yı birleştirecek tüp geçit yapılacak.

Tarih, İstanbul ile ilgili kurulan hayallerle dolu. Leonardo da Vinci'nin Haliç Köprüsü projesi, Beyoğlu Galata Tüneli, Heybeliada-Büyükada Köprüsü Projesi, Sultan Abdülhamid Boğaz Köprü projeleri, Abdülmecid tünel projeleri bunlar arasında kayda değer olanlarıydı.

Bunların en prestijlisi Marmaray ile gerçek oldu. Hacıosman'ı Marmaray'a bağlayan hat ise ikinci prestijli metro çalışması. Bu hattın bir benzerinin 60 yıl önce Adnan Menderes döneminde gündeme geldiği ortaya çıktı.

1954 yılında Mecidiyeköy'ü Yenikapı'ya bağlayacak bir metro projesi hazırlandı. O günün gazetelerinin “İstanbul'un altı ile üstü birleşiyor” başlığıyla duyurduğu projeye göre, Mecidiyeköy'den metroya binen biri, Yenikapı'ya 23 dakikada ulaşabilecekti.

Metro hattı Mecidiyeköy'den başlayıp Şişli, Osmanbey, Harbiye, Galatasaray Lisesi, Tophane ve Karaköy'ü takip edip Perşembe Pazarı ile Yemiş İskelesi (Ahi Çelebi Camii'nin yanı) arasında kurulacak köprüden geçecek; Balıkpazarı, Yenicami, Sirkeci, İstanbul Erkek Lisesi, Nuruosmaniye, Çarşıkapı, Beyazıt, Laleli, Aksaray'dan Yenikapı'ya ulaşacaktı. Yalnız, vagonlar lastik tekerlekli olacaktı.

Seferler her biri 165 kişiyi taşıma kapasiteli 4-6 vagon ile yapılacaktı. Metronun inşaasına 1956 yılında başlanacak, tesis 1960 yılında hizmete açılacaktı. Tabii, o dönem gazetelerin çarşaf çarşaf yazdığı proje gerçekleşemedi. Ta ki 1992 yılına kadar.

1950'lerde kurulan hayal, 32 yıl sonra filizlendi. İlk etapta 1992'de Mecidiyeköy-Taksim metrosunun temeli atıldı. 8 sene sonra ilk seferler yapıldı. Hat, 2009'da Şişhane ve Atatürk Sanayi Sitesine, 2011 yılında da Hacıosman'a ve nihayetinde geçtiğimiz ay Unkapanı üzerinden Yenikapı'ya uzadı.

Projenin Eminönü ayağı ise 1992'de Sirkeci -Topkapı hattı ile gerçekleşti. Hat, 1994'te Zeytinburnu'na, 1996'da Eminönü'ne, 2006'da Kabataş'a ve batıda Bağcılar'a kadar uzadı. Yani, Menderes döneminin hayali duyulan projesi Recep Tayyip Erdoğan döneminde gerçekleşti. 

kr1-001.jpg

Kağıt üzerinden gerçeğe dönüştü

Mecidiyeköy'den yer altından hareket eden metro, Karaköy ile Eminönü arasında kurulan yeni bir köprüden geçip Beyazıt üzerinden Yenikapı'ya ulaşacaktı. 15 istasyonlu proje, 6 yılda tamamlanacaktı. Ancak proje, kağıt üzerinde kaldı. Gerçekleşmesi ise 2014 yılında Başbakan Erdoğan'a nasip oldu

kr2.jpg

TÜRKİYE GAZETESİ

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler