YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Menderes son yolculuğuna uğurlandı
Menderes son yolculuğuna uğurlandı
24 Aralık 2011 14:59
Eski başbakanlardan Adnan Menderes'in dün vefat eden oğlu Aydın Menderes bugün son yolculuğuna uğurlandı...

Eski başbakanlardan Adnan Menderes'in dün vefat eden oğlu Aydın Menderes için Hacıbayram Camisi'nde cenaze namazı kılındı.

Öğle namazının ardından kılınan cenaze namazına gelen bazı siyasetçiler Aydın Menderes'in eşi Ümran Menderes'e taziyelerini iletti.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN...

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in kıldırdığı cenaze namazına Menderes'in yakınlarının yanı sıra TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, başbakan yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral İhsan Uyar, Ankara Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, Demokrat Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdullatif Şener, Saadet Partisi Genel Başkan Danışmanı Fatih Erbakan, eski Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, çok sayıda eski ve yeni siyasetçi ile vatandaş katıldı.

Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Türk Silahlı Kuvvetleri de birer çelenk gönderdi.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, namazı kıldırdıktan sonra yaptığı kısa konuşmada, Türkiye'nin önemli aydınlarından birisini kaybettiğini belirterek, Menderes'e Allah'tan rahmet diledi.

Görmez, Menderes'in çileli hayatına rağmen kaderine ve milletine küsmediğini ifade ederek, ''Milletinin ve ülkesinin ortak değerleri için canını feda etmiş bir babanın evladı, ailenin ferdi olarak onun şahsında babasına Yüce Allah'tan rahmet diliyorum'' dedi.

Mehmet Görmez, namaza katılanlardan Menderes için helallik istedi. Namazın ardından Menderes'in Türk bayrağına sarılı tabutu, cenaze için görevlendirilen polisler ve siyasilerin omuzlarında tekbir eşliğinde bir süre taşındıktan sonra cenaze aracına konuldu.

Aydın Menderes'in cenazesi, namazın ardından Başbakanlık koruma ekiplerinin eskortluğunda Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Morguna götürüldü. Cenaze, yarın sabah saat 07.00'de hastaneden alınarak, Esenboğa Havalimanından İstanbul'a götürülecek.

Bu arada, Ümran Menderes cenaze namazı öncesinde Hacıbayram-ı Veli'nin türbesini ziyaret ederek dua etti. Ümran Menderes'e, Mutlu Menderes'in eşi Münevver Menderes ve oğlu Adnan Menderes eşlik etti. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler