YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Menderes ebediyete uğurlandı
Önceki gün defat eden Eski Başbakanlardan Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes için Fatih Camii'nde tören düzenlendi.
Menderes ebediyete uğurlandı
25 Aralık 2011 / 14:35 Güncelleme: 25 Aralık 2011 / 14:42

14:14- Eski Başbakanlardan Adnan Menderes'in vefat eden oğlu Aydın Menderes'in cenazesi, defnedileceği Topkapı'daki Anıt Mezar'a getirildi.

Fatih Camisi'ndeki öğle namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra Aydın Menderes'in naaşı cenaze aracına konuldu.

Daha sonra Menderes'in naaşı, babası Adnan Menderes'in de naaşının bulunduğu, defnedileceği Topkapı'daki Anıt Mezar'a getirildi.

14:05- Ankara'da tedavi gördüğü hastanede önceki gün vefat eden eski başbakanlardan Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes için Fatih Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi.

Sabah saatlerinde Ankara'dan İstanbul'a getirilen Menderes'in cenazesi Atatürk Havalimanı'ndan alınarak, Fatih Camisine getirildi.

Menderes'in Türk bayrağına sarılı tabutu, cami avlusundaki musalla taşına konuldu. Önüne Menderes'in fotoğrafı yerleştirilen tabutun başında polisler nöbet tuttu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da saf tuttuğu cenaze namazını, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran kıldırdı.

Öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından bir konuşma yapan Yaran, dünya hayatının bir imtihan olduğunu, bu imtihanın hedefinin de iyi insan, iyi Müslüman olmak olduğunu belirterek, ''Allah hepimize bu yolda yardımcı olsun. Aydın Menderes'in bu imtihanı başarmış olmasını umuyoruz'' dedi.

Yaran, Aydın Menderes'in çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu da kaydederek, şunları söyledi:

 ''Kendisi milletin geniş teveccühüne mazhar olmuş bir devlet adamımızın evladıydı. Bunun yanı sıra kendi şahsiyetiyle de bizim için değerli bir insan. Onu şu yönleriyle hatırlayacağız, yaşadığı zorluklara rağmen devletine küsmemiş, milletine darılmamıştır. Ayakta kalmayı ve siyaset yapmayı başarmıştır. Milletin değerlerine bağlı, karşı düşüncelere saygılı, hoşgörülü, felsefi derinliğe sahip bir fikir adamıydı. Düşüncelerini düzgün bir şekilde ifade eden bir hatip, iyi bir yazar.''

Yaran, Menderes'in ailesi ile Türk milletine sabır, Menderes'e de Allah'tan rahmet diledi.

Helallik alınmasının ardından Menderes'in cenazesi, musalla taşından alınarak, tekbirler eşliğinde omuzlarda cenaze aracına taşındı.

Cenaze aracı daha sonra, Topkapı'daki Anıt Mezar'a gitmek üzere yola çıktı. Bu arada, cenaze aracının arkasında 'Aydın Menderes' yazılı olduğu görüldü

Törenin ardından cami çıkışında Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Menderes'in eşi Ümran Menderes'e taziyelerini iletti.

Törene, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, CHP Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, eski Cumhurbaşkanlarından merhum Celal Bayar'ın torunu Emine Gürsoy Naskali, askeri erkan, eski Başbakanlardan Tansu Çiller, Başbakan Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'ın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Törene Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek'in yanı sıra çok sayıda kişinin de çelenk gönderdiği görüldü.

Tören boyunca geniş güvenlik önlemleri dikkati çekti.

12:46 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eski başbakanlardan Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes'in cenaze namazının kılınacağı Fatih Camisi'ne geldi.

Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan, cenaze namazı öncesinde Fatih Camisi yanındaki Fatih Müftülüğü Kuran Kursu'nda vakit namazı kıldı. Ardından Gül ve Erdoğan, Aydın Menderes için kılınacak cenaze namazına katılmak üzere caminin avlusuna geçecekler.

Vatandaşlar camiye akın etti

Eski Başbakanlardan merhum Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes'in cenaze töreninin düzenleneceği Fatih Camisi'ne vatandaşların girişi devam ediyor.

Vatandaşlar arama noktalarından geçirilerek cami avlusuna alınıyor. Menderes'in bazı sevenleri tabutun başına gelerek dua ediyor.

Bu arada, basın mensuplarına açıklama yapan Demokrat Parti (DP) eski Genel Başkanı Süleyman Soylu, bir dostu kaybetmekten dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

 Menderes'in ölümünün ani ve beklenmedik olduğunu ifade eden Soylu, ''Aydın bey hayatımızın her döneminin bir parçası oldu. Siyasi hayatta birlikte olduğumuz bir insandı. Kendine has özellikleri vardı. Türkiye'nin en derinlikli entelektüellerinden biriydi. TÜrkiye'nin önemli bir aydınıydı. Aynı zamanda mümin bir insandı'' diye konuştu.

Soylu, hastalık sürecinde Menderes'le görüşmediğini, ancak hastalık öncesinde kendisiyle bazı paylaşımları olduğunu kaydetti. Açıklama sırasında Soylu'nun duygulandığı görüldü.

Eski Cumhurbaşkanılarından merhum Celal Bayar'ın torunu Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali de, çok değerli bir insanı kaybetmekten duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Naskali, şunları kaydetti:

''Aydın Menderes, Adnan Menderes'in bir emanetiydi, ama bunun ötesinde siyasi kimliği olan görüşleri ile bizi aydınlatan biriydi. Çok üzüntülüyüz.''

10:15 Menderes'in cenaze namazı öncesi Fatih Camii'nde güvenlik önlemleri artırıldı

Eski Başbakan Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes'in cenaze töreni için Fatih Camii'nde hazırlıklar tamamlandı. Caminin içinde ve çevresinde çok sayıda polis güvenlik önlemi aldı.
Tedavi gördüğü hastanede çoklu organ yetmezliği sebebiyle hayatını kaybeden 65 yaşındaki Aydın Menderes için bugün öğle namazına müteakip cenaze töreni yapılacak. Törene Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra çok sayıda bakan, milletvekili ve vatandaşların katılması bekleniyor.

Törene Cumhurbaşkanı Gül, Meclis Başkanı Çiçek ve Başbakan Erdoğan'ın katılacak olması camideki güvenlik tedbirlerini de üst seviyeye çıkardı. Polis ekipleri caminin avlusunda bomba uzmanları eşliğinde arama yaptı. Caminin giriş ve çıkışlarında çok sayıda polis bekletiliyor. Çevik kuvvet ekipleri de Fevzi Paşa Caddesi'nde hazır bekletiliyor.

09:56 Cenaze Fatih Camii'nde

Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Aydın Menderes, Ankara'dan İstanbul'a getirildi. Atatürk Havalimanı'ndan cenaze aracına konulan Menderes'in naaşı polis eskortu eşliğinde Fatih Camii avlusuna getirildi. Menderes'in naaşı getirildiği sırada camiye TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Menderes'in eşi Ümran Menderes de geldi. Cenaze resmi polislerin omzunda caminin avlusuna götürüldü. 09:28 Aydın Menderes’in cenazesi uçakla İstanbul’a getirildi

Ankara Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi'nde vefat eden Aydın Menderes’in cenazesi uçakla İstanbul’a getirildi.

Hacıbayram Camii'ndeki dün kılınan namazın ardından Menderes'in cenazesi THY’nin tahsis ettiği uçakla bugün saat 09.00’da Atatürk Havalimanı’na ulaştırıldı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Menderes’in eşi Ümran Menderes ile diğer yakınları aynı uçakla İstanbul’a geldi. Uçaktan Aydın Menderes’in büyük bir fotoğrafı da indirildi. Polis tören mangası tarafından alınan Türk Bayrağı’na sarılı naaş, cenaze aracına kondu. Menderes’in cenazesi konvoy halinde aprondan çıkartılarak Fatih Camii’ne götürüldü. Aydın Menderes, 27 Mayıs darbesi sonucu idam edilen babası merhum Başbakan Adnan Menderes'in bulunduğu Anıt Mezar'a defnedilecek.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler