23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,976
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1791
 • İstanbul21 °C
 • Ankara20 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya19 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır28 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri21 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa29 °C
 • Gaziantep24 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Memurdan Başbakan'a dilek dosyası
Memurdan Başbakan'a dilek dosyası
07 Ekim 2014 19:00
Memurdan Başbakan'a, dilek, şikayet ve öneriler içeren 21 maddelik dilek dosyası verildi.

Torba yasa tasarısı, maden çalışanlarına yönelik düzenlemelerin yanı sıra, taşeron işçiler, kamu alacaklarının yapılandırılması, eğitim sistemi, özelleştirme ve kentsel dönüşümün de aralarında bulunduğu birçok alanda düzenlemeler getiriyor.

Ekim ayında çıkacak yeni torba yasa bayram sonrası açıklama yapılması bekleniyor... Torba yasanın hazırlıklarına başlandığı belirtildi. sağlıkçıya yıpranma payı, akademisyenlere zam ve diğer çalışanlara bomba sürprizler geliyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu çalışanlara söz verdi.

Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, görüşmenin ayrıntılarını açıkladı Başbakan Davutoğlu, doktor, hemşire, diğer sağlık çalışanlarına her 5 yıla 1 yıl yıpranma payı verilmesi konusunda Çalışma Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın çalışma yürüttüğünü kaydederek, yeni yasama döneminde Meclis'e getirileceği mesajını verdi. Hakim, savcılara olduğu gibi akademisyenlere de zamverilmesi gerektiğini ifade eden Gündoğdu, "Üniversitelerdeki akademik personelin maaşlarının iyileştirilmesi gerekiyor. Profesörlerin maaşlarının genel müdür, doçentlerin genel müdür yardımcısı, asistan, okutmanların da uzman maaşlarına eşitlenmesi suretiyle artırılması uygun olur" dedi.

Davutoğlu da, bu konudaki çalışmanın yaşama geçirilme aşamasında olduğunu söyledi Başbakan Davutoğlu, "Hac ibadeti yapacak engelliler ve onlara refakat edeceklere yüzde 50 indirim yapılmalı" önerisine destek verdi. Gündoğdu, öğretmenlerin çeşitli nedenlerle kalmak istemedikleri bölgeler için 'kalkınmada öncelikli yöre tazminatı' ödenmesi önerisi getirdi. Önerileri not alan Başbakan Davutoğlu, değerlendirileceği sözünü verdi.

Memur-Sen, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na 21 maddelik dilek dosyasını iletti. Dosyada emeklileri, 4/C'lileri, memurları ve diğer çalışanları sevindirecek maddeler yer alıyor. İşte 2. torba yasa ve memurların talep ettiği o maddeler.Yaklaşık 1 milyon memur üyesi bulunan Memur-Sen, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na 21 maddelik 'dilek dosyası' ile gitti.

Memurlar, Başbakan'dan, emekli ikramiyesinde 30 yıllık süre sınırının kaldırılmasını, yıllık izinlerin iş günü esasına göre düzenlenmesini, fazla mesai mağduriyetinin bitmesini ve 4-C kapsamındaki sözleşmelilerin kadroya alınmasını istedi. Bu ziyaret öncesi kapsamlı bir çalışma dosyası hazırlayan Gündoğdu,sendikal haklar konusundaki sınırlamaların kaldırılmasını, taşeron uygulamasının son bulması için hızlı adımlar atılmasını istedi.

Memurun dilek dosyasındaki 21 başlık şöyle: Emekli ikramiyesinde 30 yıllık süre sınırı kaldırılmalı.

Fazla mesai ücretine yönelik mağduriyetlere son verilmeli.

4-C kapsamında istihdam edilen personelin kadro talebine karşılık verilmeli.

Yüksek öğretim mezunu işçiler memur kadrosuna alınmalı.

2005'ten sonra göreve başlayan memurlara derece verilmeli.

Yardımcı hizmetler sınıfına ek gösterge verilmeli.

Disiplin cezaları affedilmeli.

Emekli kamu görevlilerine aile yardımı verilmeli.

KİT sözleşmeli personelin yıllık izinleri memurlarla paralel hale getirilmeli.

Özel sektörde geçen hizmet sürelerinin tamamı kazanılmış hak aylığında değerlendirilmeli.

Kadın istihdamı artırılmalı. Bunu destekleyecek teşvik mekanizmaları devreye girmeli.

Misafir sanatçılara iş güvencesi.

KİT'lerde ücret sistemi değerlendirilmeli, temel ücret gruplarının sayıları azaltılmalı.

Kurumlar arası ücret dengesizliği giderilmeli.

Kadroya geçirilen sözleşmeli personele getirilen 5 yıllık nakil yasağı eş durumu ve sağlık mazereti yönünden ele alınmalı.

GATA sağlık personeline sağlık hizmetleri tazminatı verilmeli.

Yurt dışı 4-B statüsündeki sözleşmeli personel kadrolu olmalı, aile yardımından faydalanmalı.

Fazla çalışmaların geçici olması halinde ücret veya izinle karşılanmalı.

Fazla çalışma süreklilik arz ederse istihdam artışı yoluna gidilmeli Merkez teşkilatlara servis hizmeti sunulmalı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yeni işini kuracak, işini geliştirecek veya maddi sıkıntı çeken esnafa 50 bin lirayakadar 48 ay vadeli 12 ay geri ödemesiz kredi kullandıracak.

Kredinin tüm faiz masraflarını ise bakanlık karşılayacak. Bakanlık, bu konuda taslak hazırladı ve görüşe açtı.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, kredilerin faiz masraflarının bakanlık tarafından karşılanacak olmasını olumlu bulduklarını belirterek, geri ödeme süresinin de 48 aydan 60 aya çıkmasını istedi.

Yeni nesil yazar kasa POS piyasasında hareketlilik yaşanırken; VERA Delta'nın esnafa özel kampanyaları hız kesmeden devam ediyor. VERA'yı 1 Kasım'a kadar satın alacak işletmeler, cihaza KDV hariç bin 83 TL ödeyerek sahip olacak.

Ayrıca mükellefler, satın alırken anlaşmalı bankalardan birinin uygulamasını yükletmesi halinde indirim kazanacak ve KDV hariç 990 TL ödeyerek yeni nesil yazar kasaya sahip olacak, ister masaüstü ister mobil olarak kullanabilecek.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler