YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Memura iki müjde birden geldi!
Memura iki müjde birden geldi!
04 Ağustos 2015 00:00
Toplu sözleşme görüşmelerinin ilk gün toplantısından iki müjde çıktı. Memursen'in gündeme getirdiği maddelerden; 2005’ten sonra göreve başlayan memura ek derece verilecek. Ayrıca eş durumu özelinde 3 yıllık süre şartı esnetilecek.

Memur sendikaları ile hükümet arasında kamu görevlilerinin 2016-2017 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarını belirlemek üzere yürütülecek toplu sözleşme görüşmelerinin ilk toplantısı dün yapıldı.

MAAŞ FARKI KAPANDI

Kamu İşveren Heyeti'ne başkanlık eden Bakan Çelik buradaki konuşmasında 2002'de aile yardımı dahil 392 lira olan en düşük memur maaşının 2015'te 2 bin 191 liraya yükseldiğini hatırlattı. Söz konusu dönemin ‘düşük maaş alan memurlar’ ile ‘yüksek maaş alan memurlar’ arasındaki maaş farkının kapandığı bir dönem olduğunu da dile getiren Bakan Çelik, şunları kaydetti:

MEMURU EZDİRMEDİK

"Çalışanları hiçbir zaman enflasyona ezdirmedik. Toplu sözleşme sürecinde de aynı anlayışla masaya oturduğumuzu bütün tarafların bilmesini istiyoruz. Türkiye'de kamu çalışanlarımızın, emeklilerimizin, işçilerimizin, sabit gelirlilerin enflasyonun çok çok üzerinde ücret aldıklarını görmek mümkün.
Bu masalar, demokratik masalarıdır. Burada 'bunun yeterli olmadığının savunulmasını' saygıyla karşıladığımızı ifade ediyorum. Ama ülke imkanları 3 kat artmışsa, ücretlerin de 4 kat arttığı görülecektir” diye konuştu.

Bakan Çelik: 'Hayırlı olsun'

Bakan Çelik, Memur-Sen’in gündeme getirdiği 2005'ten sonra memuriyete başlayanlara ek 1 derece verilmesinin de çözüme kavuşturulacağını söyledi. Görüşmede ayrıca eş durumu özelinde 3 yıllık süre şartının esnetilmesine yönelik talep de kabul edildi. Bakan Çelik, 2 talebe verilen onayı ‘Hayırlı olsun’ sözleriyle açıkladı. Hizmet kollarının taleplerinin ele alınacağı toplu sözleşme görüşmeleri, gelecek hafta salı günü tüm tarafların katılımıyla ikinci kez yapılacak.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler