YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Memur-Sen'den değişikliğe destek
Memur-Sen'den değişikliğe destek
08 Temmuz 2010 14:16
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, referandum sürecinde, Anayasa değişikliğinin getirilerini millete anlatarak ''evet'' oyu vermelerini isteyeceklerini söyledi

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa Mahkemesinin anayasa değişikliğiyle ilgili kararını değerlendirirken, ''Kararın en olumsuz yönünün, Anayasa Mahkemesinin anayasaya aykırı olsa da anayasa değişikliklerini esastan inceleme alışkanlığını devam ettirmesi olduğunu'' savundu.

Gündoğdu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''İnanıyoruz ki milletimiz 12 Eylül 1980'de demokrasisi üzerinde oluşturulan kirli vesayetin ve iradesi üzerine konan velayetin sona ermesi için 12 Eylül 2010'da sandığa gidecek, daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük, daha fazla sivilleşme, daha güçlü ve daha zengin Türkiye için 'evet' diyecek.

Konu demokrasi, amaç demokratikleşme, muhatap millet olduğu için 'evet' diyerek kenara çekilmeyeceğiz, değişiklik paketini ve getirilerini milletimize anlatarak 'evet' demelerini de isteyeceğiz. Ancak referandumdan sonra da 82 Anayasasının bütünüyle yürürlükten kaldırılması ve yeni Anayasa talebimizi ifade etmeye devam edeceğiz.''

''SİYASİ KARAR ŞÜPHESİ UYANDIRIYOR''

Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay yaptığı yazılı açıklamada, ''Yüksek Mahkeme'nin içtihatlarının, Anayasa'ya aykırılık teşkil edecek şekilde geliştirildiğini'' savundu.

Anamuhalefet partisinin iptal başvurusunda üzerinde hassasiyetle durduğu maddelerin iptalinin, ''yine bir siyasi karar şüphesi uyandırdığını'' belirten Turbay, ''Halk 12 Eylül tarihinde yapılacak referandumda kendi geleceğine, demokrasi geleceğine kendisi sahip çıkacaktır'' dedi.

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Başoğlu da yazılı açıklamasında, karara ilişkin ''hukuk ve hukuku yapan Meclis sistemimize bir darbedir'' değerlendirmesine yer verdi. Başoğlu, şu görüşleri savundu:

''Anayasa Mahkemesi hukuk sistemimizi zenginleştiren ve hukukun üstünlüğünü güçlendiren bir konumdaydı. Bu son kararıyla bu çizginin dışına çıkmıştır. Artık 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 'Anayasa Mahkemesi Kurumu'na ihtiyacı yoktur. Zaten Anayasa Mahkemesi verdiği kararlarla Anayasa'yı ihlal etmektedir.'' (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler