YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Memur-Sen'den açıklama...
Memur-Sen'den açıklama...
15 Eylül 2010 14:05
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, milletin referandumda sorumluluğunu yerine getirdiğini belirterek, "şimdi sıra sizde" dedi

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, referandum konusunda milletin sorumluluğunu 12 Eylülde yerine getirdiğini belirterek, milletin vekillerinin de 1 Ekimden itibaren milletin talimatının gereğini yapma azmiyle hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Gündoğdu, konfederasyon genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, referandum sonuçlarına katkıda bulunanlara ve bu süreçte gayret gösteren Memur-Sen üyelerine teşekkür etti.

Milletin Anayasa değişikliğine ''evet'' diyerek kendisinin ve ülkesinin geleceğini değiştirdiğini vurgulayan Gündoğdu, milletin, geleceğin yol haritasını çizme ehliyetinin, yetkisinin kendisinde olduğunu bir kez daha gösterdiğini söyledi.

Yapılan değişikliğin Anayasa metnine ilişkin yazısal değişiklik olmaktan çıkarılıp, demokrasi ve özgürlüklere ilişkin yapısal değişikliğe dönüştürülmesi gerektiğini belirten Gündoğdu, ''Bunun yöntemi bellidir: Anayasa değişikliğinin ekimde açılacak olan TBMM'nin en büyük ve öncelikli sorumluluğu budur. Millet sorumluluğunu 12 Eylülde yerine getirdi, milletin vekilleri de 1 Ekimden itibaren milletin talimatının gereğini yapma azmiyle hareket etmelidir'' dedi.

''Geçmiş dönemlerin kirlerinin 12 Eylül 2010'da temizlendiğini'' söyleyen Gündoğdu, ''13 Eyülden itibaren ise geleceğimizi birlikte şekillendirmenin telaşı içerisinde olmalıyız. Bunun ilk adımı olarak, Anayasa değişikliği paketinin gerektirdiği ikincil mevzuat çalışmalarıyla eş zamanlı olarak yeni anayasa çalışmalarına başlamalıyız'' diye konuştu.

Gündoğdu, Anayasa değişikliğinin hayata somut şekilde yansımasını sağlayacak yasal düzenlemelerin ivedilikle yürürlüğe konulmasının beklendiğini ifade etti.

Kamu görevlilerine tanınan toplu sözleşme hakkının fiilen kullanılması için mutlaka yasal düzenleme yapılması gerektiğini vurgulayan Gündoğdu, şunları kaydetti:

''Anayasa'da yapılan değişiklikle toplu sözleşme hakkına ilişkin genel çerçeve ortaya konulmuştur. Toplu sözleşme hakkının kapsamı, istisnaları, toplu sözleşmeden kimlerin yararlanacağı, toplu sözleşmenin nasıl yapılacağı, toplu sözleşme hükümlerinin emeklilere nasıl yansıtılacağı kanunla yani TBMM tarafından düzenlenecektir. Yine toplu sözleşmenin anlaşmazlıkla sonuçlanması halinde devreye girecek olan Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun üyeleri, yapısı ve karar alma şekli de kanunla belirlenecektir. 2010 toplu görüşmelerinde varılan bu mutabakata da dalyalı olarak, toplu sözleşmeyle ilgili yasal düzenleme çalışmalarında mutlaka aktif rol oynayacağız. Konfederasyonumuz, 2011'de toplu sözleşme yapma istek ve kararlığındadır.''

"Türkiye'nin 27 Mayıs 1960 ve 12 Eylül 1980'de içine hapsedildiği demokrasi fakiri ve özgürlük yoksulu kozadan, 12 Eylül 2010'da milletin iradesiyle kurtulduğunu" söyleyen Gündoğdu, ''Cumhuriyeti koruma ve kollama görevini silahlı kuvvetlere veren, darbelerin ve darbecilerin anayasal dayanağı haline getirilen TSK İç Hizmet Kanunu hükmünü yürürlükten kaldırmak suretiyle ayıptan kurtulma mesaisine devam etmeliyiz'' dedi.

Gündoğdu, Türkiye Kamu-Sen ve KESK'e, bundan sonraki süreçte uyum yasaları ve topyekun anayasa değişikliğine destek çağrısında bulundu. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler