YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Memur-Sen harekete geçti
Memur-Sen, kamu memurlarının yeni atamalar nedeniyle oylarının tehlikeye girmesi durumuyla ilgili YSK'ya başvurdu.
Memur-Sen harekete geçti
20 Ağustos 2010 / 12:24 Güncelleme: 20 Ağustos 2010 / 12:31

Memur-Sen, YSK'dan yeni bir karar alınmasını talep etti.

Alınan bilgiye göre, Konfederasyon, seçmen kayıtlarının kesinleşmesinin ardından farklı yerlere atamaları yapılan kamu görevlilerinin durumuyla ilgili olarak YSK'ya başvurdu.

Başvuruda, referandumda oy kullanabileceklerle ilgili seçmen listelerinin muhtarlıklara asıldığı ve kamuoyuyla paylaşıldığı belirtildi.

Anayasa'nın 67/3. maddesinin ''onsekiz yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halkoylamasına katılma hakkına sahiptir'' hükmünü içerdiği anımsatılan başvuruda, bu hakkın kullanımı için seçmen kaydının yapılmış olması, bu kayıtların askı sürelerinin geçmiş olması ve kesinleşmesi gerektiği ifade edildi.

Her yıl yaz aylarında öğretmen, sağlık memuru gibi onbinlerce kamu görevlisinin atama ve tayin işlemlerinin yapıldığına dikkat çekilen başvuruda, bu yıl da haziran ve temmuz aylarında 10 binlerce kamu görevlisinin tayin ve atama işlemlerinin gerçekleştirildiğine işaret edildi.

Seçmen kayıtlarıyla ilgili askı sürelerinin geçmesinden ve seçmen kayıtlarının kesinleşmesinden sonra tayinleri yapılan 10 binlerce kamu görevlisi ve ailesinin referandumda oy kullanma haklarını yerine getirmede mağdur duruma düşeceklerine yer verilen başvuruda, şunlar kaydedildi:

''Tayinleri gerçekleştirilen bu kamu görevlileri, eş ve çocuklarının 12 Eylül 2010 tarihindeki referandumda anayasal hakları tehlikeye düşmüştür. Oy kullanmaları tehlikeye düşen kamu görevlilerinin büyük çoğunluğu konfederasyonumuza bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmekte olan 11 bağlı sendikamızın üyesi olan memurlar ve diğer kamu görevlileridir. Bu durum konfederasyonumuza üye sendikaların üyelerinin haklarıyla doğrudan ilgili olduğundan; Anayasa'nın 67. maddesi veTürkiyeCumhuriyeti'nin 15 Ağustos 2000 tarihinde imzaladığı Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi'nin ilgili maddelerine açıkça aykırı olan söz konusu durumun düzeltilmesi için başkanlığınıza başvurma zarureti doğmuştur.

Bu itibarla, seçmen kayıtları kesinleşmesinden sonra ilk defa veya yer değiştirme suretiyle ataması yapılan kamu görevlilerinin12 Eylül2010 tarihindeki referandumda oy kullanabilmeleri için kurulunuzca buna imkan sağlayacak yeni bir kararın alınması hususunda gerekenin yapılmasını arz ve talep ederiz.''

''ENGELLER KALDIRILMALI''

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, konuya ilişkin, YSK'nın bütün vatandaşların sandığa gitmesini sağlaması gerektiğini söyledi.

Seçmen listelerinin kesinleşmesinden sonra çok sayıda kamu görevlisinin durumunda değişiklik olduğuna işaret eden Gündoğdu, ''60 bin öğretmen ve 10 bin memurtayin oldu, 10 binin üzerinde memur da emekliye ayrılarak memleketlerine döndüğü. YSK'nın bunu duymazlıktan gelmesini anlamakta zorluk çekiyorum. Sandığa gidilmesinin önünü tıkayan engellerin kaldırılmasını istiyoruz. YSK, tüm vatandaşların sandığa gitmesini sağlayacak önlemleri almalıdır'' diye konuştu.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler