YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Memur-Sen Başkan'ından şok açıklama
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, paralel yapının neden ve nasıl Memur-Sen'i hedef aldığı konusunda çok çarpıcı açıklamalar yaptı. Gündoğdu ayrıca 'beyaz cemaat' ve atanmış imamlar konularına da açıklık getirdi.
Memur-Sen Başkan'ından şok açıklama
09 Temmuz 2014 / 07:00 Güncelleme: 09 Temmuz 2014 / 09:18

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Kanal A'da yayınlanan Fatin Dağıstanlı ve Celal Kazdağlı'nın hazırlayıp sunduğu Türkiye'nin Seçimi programına katıldı.

Paralel yapının Memur-Sen'i nasıl hedef aldığını açıklayan Gündoğdu'nun konuşmasından satır başları:

Size neden saldırıyorlar?

Onlara sormam lazım ama ben de cevabını biliyorum. F.Gülen ile 2010'a kadar sendikal beraberlik oluşturamadık. Ana konularda uzlaşamadığımız konular var. Başörtüsü, 28 Şubat olayları... 28 Şubat'ta biz eylem yapan kız öğrencilerin yanındayken onlar bir fetva ile ayrıştırma içine girdiler. İmam Hatip Liseleri konusunda da hiçbir zaman aynı noktada olmadık. 28 Şubat'ın kirli aktörlerine bakışta aynı noktada olmadık.

'Otoriteden izin almalıydılar'

Gelinen süreçte Mavi Marmara Gemisi'nde üyelerimiz vardı. Orada şehit oldular. Biz Mavi Marmara Gemisi'nin uluslararası sularda Gazze'ye yardım götürürken servis devlet İsrail'in zulmüne uğramasını eylemlerle kınadık. Onlar 'otoriteden izin almalıydılar' görüşündeydiler. Gençliğe bakışta ve 4+4 eğitim sisteminde ayrı düşüyorduk.

F.Gülen; "Ölüleri mezardan kaldırın, onlara oy verin" dedi

Ama asgari müştereklerde bir araya gelmek, aynı hedeflere yöneliyor olmak yaklaşımıyla referandum bizi yaklaştırdı. Referandumda Gülen bize; "Ölüleri mezardan kaldırın, onlara oy verdirin" dedi. Biz de dirilere dedik ki; bu zamana kadar on yılda bir darbe ile zaten ölü hükmündeyiz. Hep analarımız ağlıyor. Milletin iradesi hakim kılınsın, evet çıksın. Ve darbeci devlet anlayışı sona ersin dedik. Farklı saiklerle de olsa aynı hedefte birleşmiş olduk. O 'evet'i beraber oluşturduk.

Dershane konusu

"Dershaneler kapatılmamalı, kapanmalı" dedim. Devlet eğitimde fırsat eşitliği için yapması gerekeni yaparsa, 100 bin kadrolu öğretmen açığını kapatırsa, öğretmenlerin bölgeler arası adaletini sağlarsa dershanelere yüzde 90 ihtiyaç kalmaz. Dershaneler devletin eğitim kalitesizliğinden doğmuş yan ürünlerdir. Dershaneler zeki öğrencileri keşfeder, ona burs, kredi, araba vs verirler ama elenene kimse sahip çıkmaz. İşte tam burada neşteri vurduk.

17 Aralık'ta gördük ki bir tarafta toplumun duyarlı olduğu yolsuzluk kavramı, diğer taraftan devletin sırrının ifşası, diğer tarafta da millet iradesinin kayıt dışı siyasette devre dışı bırakılması içe içe geçirilmiş. Yolsuzlukla kimse bu milleti sınava tabi tutamaz. Yolsuzluğu yapanın dinimizde de hukuk devletinde de yeri bellidir. Ama yolsuzluk üzerinden irade yolsuzluğu yapılmasına müsaade edemeyiz. Bu kürsel operasyondur, kayıt dışı siyasettir. Bunun Türkiye'de karşılık bulması siyonizmi, İsrail'i, dış güçleri, küresel sermayeyi memnun eder deyince kavga başladı.

Celal Kazdağlı: Siz paralel yapının ayrı bir gündemi olduğunu, başka bir yöne, hedefe doğru gittiğini ne zaman fark ettiniz? Üyelerinize buna yönelik bilgiler geliyor muydu?

Gülen hareketinin içindeki arkadaşlarımız bir yere müdür vs olarak atandığında, örneğin o okula 3 tane temizlik görevlisi alınacaksa, 3'ünün de aynı hareketin içinden olmasını sağlıyorlardı. İl şube müdürü vs atanacaksa niteliğine, kalitesine bakmayıp hareketin içinden adam atıyorlardı. Abilerin emrettiği, suyun gözünde olan ama hizmette gözü olmayan, kaliteli eğitimde olmayan, sadece bürokratlara talimat verme konumunda olanların takip edildiğine dair onlarca örnekle karşılaştık. Biz onların ileri gelenleriyle de sitemini yaptık.

"Beyaz cemaat kurdular"

Dün derin devleti, başörtülüleri, alevileri, kürtleri, kendilerini "beyaz Türk" ilan edip nizam kuruyorken, nasıl ötekileştirip dışlıyor idiyseler de bu Gülen hareketindekiler bütün islami cemaatlerin üzerinde kendilerini "beyaz cemaat" ilan ettiler.

Hepimizi dinlediler ama Allah'ı dinlemediler

Herkesi dinlemişler ama Allah'ı dinlememişler. Zaten onu dinleselerdi bunun yanlış olduğunu bilirlerdi.

Atanmış imamlar var. Bunlar camideki cemaati yöneten imamlar değil, vali, müdürlükler ile diyalogda olan imamlar.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

halidetonga@kanalahaber.com

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler