YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Memnun değiliz' açıklaması
YARSAV Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, "öngörülerimiizn gerçekleşemesinden memnun değiliz" diye konuştu...
'Memnun değiliz' açıklaması
08 Ekim 2010 / 14:50 Güncelleme: 08 Ekim 2010 / 14:50

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Emine Ülker Tarhan, referandum sürecinde dile getirdikleri görüşlerin ve öngörülerin gerçekleşmesinden memnuniyet duymadıklarını belirtti.

Tarhan, YARSAV Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, 12 Eylül Referandumu sonucunda Anayasa değişikliklerinin yürürlüğe girdiğini, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) yapısının tamamen değiştirildiğini belirtti.

Kurul üyeliği için seçim sürecine girildiğini anımsatan Tarhan, ''YARSAV olarak biz de bu sürece dahil olduğumuzu düşünüyoruz'' dedi.

Bu bağlamda Anayasa değişikliğine ilişkin yasaların bir an önce çıkarılması ve hazırlıkların kamuoyu ile paylaşılması talebinde bulunduklarını ifade eden Tarhan, Adalet Bakanlığının bu konuda YARSAV'dan ''herhangi bir görüş isteminde bulunmamasını'' eleştirdi.

Çalışmaları medya aracılığıyla öğrendiklerini belirten Tarhan, şunları söyledi:

''Taslak üzerinde yaptığımız inceleme sonucunda hazırladığımız görüş ve önerileri siz basın mensuplarına ileteceğiz, ilgili kurumlara da göndereceğiz. Ancak burada özellikle vurgulanması gerekir ki referandum sürecinde dile getirdiğimiz görüşlerin ve öngörülerimizin gerçekleşmesinden memnuniyet duymamaktayız. Çünkü yargıçlar ve savcılar üzerindeki Adalet Bakanlığı etkisinin çok daha ağır bir boyuta ulaştığını hazırlanan taslakta izlemekteyiz.''

Türkiye'de yargıç ve savcıların iş yükü altında ezildiğini de anlatan Tarhan, ''Yargıç ve savcılar yıpranmakta çocukları ile bir ortak hafıza dahi yaratamadan gece, gündüz hafta sonu, bayram demeden çalışmaktadırlar. Yüzde 90'a yakını evine işini taşımaktadır. Meslektaşlarımızın hastalıklarının tedavisini bile işlerini aksatmamak adına adli tatile erteledikleri bir gerçektir. Yargı sorunları çözülmediği için, siyasi irade buna yanaşmadığı için gün gün yıpranmaktadır, ama yıpranan sadece yargı değil toplumdur'' diye konuştu.  (A.A.)

ne olacaktı
 // yarsav
Böyle bir yorum ve açıklama böyle bir yetkilinin ağzından yapılabilir mi? Evet olabilir ne istiyorsa onu diliyle de tekrar ediyor. Ne oldukları zaten biliniyordu böylece de tastiklenmiş oldu. Utanmazca byapılmış bir yorum. Bu yorum sahibini ve arkasındakileri kınıyoruz. Zaten bunun gibilerin yüzünden bu memleket bunca yıllardır eziyet görüyor. Sizi ve fikriyatınızı artık istemiyoruz. Kan emici ve hortumcular güruhu bunlar. Bunlardan her türlü kötülük beklenir. Bun...
08 Ekim 2010 15:03
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler