YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mektup 14 sayfadan oluşuyor
Belgenin orijinali bulunamayınca karargahta görevli subay ve astsubaylar tayin edilmiş
Mektup 14 sayfadan oluşuyor
25 Ekim 2009 / 08:16 Güncelleme: 25 Ekim 2009 / 09:24

Emekli Deniz Piyade Kurmay Albay Dursun Çiçek'in, İrtica İle Mücadele Eylem Planı'nı hazırladığı Adli Tıp Kurumu raporuyla kesinleşti. Şimdi gözler Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne çevrildi.

Daha önce tutuklanan Çiçek'in yeniden Ergenekon davasına bakan savcılar tarafından sorgulanması bekleniyor. Albay Çiçek'in hafta içinde ifade vereceği belirtiliyor.

Kaos Planı'nın orijinalinin ortaya çıkması kamuoyunda geniş yankı buldu. Belgeyle ilgili ayrıntılar da yavaş yavaş belli olmaya başladı. Edinilen bilgilere göre, fotokopisi Ergenekon tutuklusu avukat Serdar Öztürk'ün ofisinde ele geçirilen 'İrticayla Mücadele Eylem Planı'nın aslı, yaklaşık 10 gün önce Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara posta yoluyla ulaştırıldı. Halen muvazzaf bir subay tarafından bir ihbar mektubuyla gönderilen belge, savcılar tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'e gösterildi. Çok titiz bir çalışma yürüten savcılar, belgenin orijinal olup olmadığının tespiti için Adli Tıp Kurumu'nun kapısını çaldı. Burada yapılan incelemede de belgenin orijinal olduğu ve üzerindeki ıslak imzanın Albay Dursun Çiçek'e ait olduğu belirlendi. Üç uzmanın hazırladığı ve 4 gün önce savcılara gönderilen raporda, "Belgedeki ıslak imza Albay Dursun Çiçek'in el ürünüdür." ifadesine yer verildi.

GENELKURMAY'DA BÜYÜK PANİK

Savcılığa ulaşan 5 sayfalık ihbar mektubunda Taraf'ın ilk haberinin yayımlanmasının ardından Dursun Çiçek'in çalışmış olduğu Genelkurmay Ha-rekât Başkanlığı Bilgi Destek Dairesi Başkanlığı'nda büyük panik yaşandığı belirtiliyor. Mektupta, birçok bilgi, belge, evrak ve bilgisayar kayıtlarının imha edildiği, daire içinde orijinal belgenin arandığı ancak bulunamayınca 'birisi imha etmiştir' diye düşünülerek Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a bu şekilde bilgi verildiği anlatılıyor. Belgenin orijinalinin bulunamaması üzerine dairede görevli subay ve astsubayların tayin edildiği aktarılıyor.

İhbar mektubunda yeni isimler var

İhbar mektubunda yer alan belgenin 14 sayfadan oluştuğu öğrenildi. Belgenin ilk 5 sayfasında olayla ilgili açıklama yer alırken, 4 sayfa Dursun Çiçek imzalı asıl belgeye ait. Geri kalan 5 sayfa ise yeni isim ve bilgiler içeriyor. Bu bölümde kirli tezgâhın hazırlanmasında ve daha sonra Dursun Çiçek'e ait evrakların imhasında görev alan subayların isimlerinin yer aldığı ifade ediliyor. Bu yüzden soruşturmanın bu isimleri de içine alarak genişleyebileceği vurgulanıyor.

Belgenin orijinalinin ortaya çıkması gözleri yeniden Dursun Çiçek'e çevirdi. Zira Çiçek, daha önce Ergenekon savcılarınca sorgulanmış ve sevk edildiği mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Ancak avukatlarının itirazı üzerine 18 saat sonra tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmişti.

Yeni delillerin ortaya çıkması Dursun Çiçek'in yeniden sorgulanmasını gündeme getirdi.

Zaman
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler