YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mekiye Çelebi: Abim de karısından boşanacak
Saldırının ardından zanlı aileden olan gelinlere ve o aileye mensup damatlara boşanma davası açılıyor
Mekiye Çelebi: Abim de karısından boşanacak
11 Mayıs 2009 / 08:05 Güncelleme: 11 Mayıs 2009 / 00:00

Saldırıdan sonra ailelerinden çok sayıda kişinin boşanmak istediğini ifade eden Mekiye Çelebi, "Karşı taraftan aldığımız kızlara ve karşı taraftan olan damatlarımıza güvenimiz kalmadı. Ağabeyim de eşinden ayrıldı"dedi.
Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyündeki saldırıda ailesinden yaklaşık 23 kişiyi kaybeden Mekiye Çelebi (30), saldırıdan sonra ailelerinden çok sayıda kişinin boşanmak istediğini söyledi. Aynı aileden Asuman Çelebi de, eşiyle severek evlendiklerini, saldırı sonrasında da isteyerek ayrıldıklarını belirtti.

AĞABEYİSİ DE BOŞANIYOR


Mekiye Çelebi, yıllardır iki tarafın kendi aralarında kız alıp verdiğini ve iç içe olduklarını belirterek, saldırıyı gerçekleştiren aileye karşı güvenlerinin kalmadığını söyledi. Saldırıdan sonra ailelerinden çok sayıda kişinin boşanmak istediğini ifade eden Çelebi, "Karşı taraftan aldığımız kızlara ve karşı taraftan olan damatlarımıza güvenimiz kalmadı. Saldırıyı gerçekleştirenlerle evli olan yakınlarımız da eşlerinden ayrılacak. Ağabeyim de eşinden ayrıldı. Ağabeyim Ferhat Çelebi karşı taraftan olan eşi Pınar Çelebi'den ayrılmak zorunda kaldı. 5 aylık bebekleri vardı. Onu da eşi ile birlikte gönderiyor. Onlarla bir bağımızın kalmaması gerekiyor. Severek evlenmişlerdi. Ama artık onlara güvenemeyiz" dedi.


İSTEYEREK AYRILIYORUZ


Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyündeki silahlı saldırı sonrasında eşi ve oğlunu bırakan Asuman Çelebi de, eşiyle severek evlendiklerini, saldırı sonrasında da isteyerek ayrıldıklarını söyledi.Çelebi, gazetecilere yaptığı açıklamada, eşi Şükrü Çelebi'nin olayla ilgili tutuklanan zanlılarla yakın akraba olduğunu hatırlattı.Saldırı olayının namus veya kan davası olmadığını, köydeki herkesin kardeş ve akraba olduğunu ifade eden Çelebi, şöyle dedi:


"Çıkan haberler yalan. Benim babam karnımdaki bebeği kürtaj ettirmez. Bu tür çıkan haberler yalandır. Benim kocam karşı taraftandır. Biz severek evlendik. Bu durumdan dolayı da isteyerek ayrıldık. Gazetelerde çıkan yok (Asuman mağdur oldu) yok (Asuman arada kaldı) gibi haberler yalan. Böyle bir şey yok. Ben arada kalmadım. Seçimimi kendim yaptım. Oğlumu, kendi isteğimle bıraktım. Babasının da oğluma çok iyi bakacağıma inanıyorum. Bana hiç kimse (Oğlunu kocana ver) demedi. Oğlumu daha sonra da almayacağım. Onu kocama verdim. Babasıyla gitmesi daha doğru. Babam, (Ben senin çocuğuna bakarım) dedi, ama ben kabul etmedim. Kocamın yanında kalsın. Babası ona iyi bakar. Karnımdaki bebeğe de babam bakacak."


EVLATLIK VERMEYECEĞİZ


Saldırıda ailesinden çok kişiyi kaybettiğini, ancak güçlü olmak zorunda olduğunu belirten Mekiye Çelebi, kendi çocuklarıyla birlikte öksüz ve yetim kalan 30 çocuğa kendisinin bakacağını söyledi.Çelebi, saldırıda anne ve babasını kaybeden çok sayıda çocuk bulunduğunu, ancak bu çocukları aile olarak evlatlık vermeyi düşünmediklerini herhangi bir ekonomik sıkıntılarının da bulunmadığını dile getirdi.Çelebi, devletten köylerine karakol ve çocuklar için okul yaptırılmasını istediğini söyledi.
BÜYÜKLERİ ÖLDÜRDÜK KÜÇÜKLERİ DE BIRAKMA


Saldırının 2-3 dakika sürdüğünü ifade eden Mekiye Çelebi, "Saldırıda annemi, babamı, 2 ağabeyimi, kayınpederimi, 4 amcamı, 4 teyzemi, dayımı, yengelerimi, amcamın çocuklarını ve iki görümcemi kaybettim Benim çocuklarım da o evdeydi. Saldırıyı gerçek leştirenler salondakileri öldürdükten sonra çocukların nerede olduğunu da araştırmışlar" dedi. Mekiye Çelebi, saldırıyı gerçekleştirenleri gördüğünde çok şaşırdığını belirterek, saldırganların kapı komşusu olduğunu öne sürdü. Olaydan sonra evdeki yaralıları hastaneye yetiştirmeye çalıştığını anlatan Çelebi, saldırıyı gerçekleştirdiğini iddia ettiği kişilerden birinin de yanına geldiğini kaydetti. Çelebi, şöyle konuştu: "Herkes öldü sandım. Sonra yaralıları battaniyelerle taşımaya başladım. Saldırıyı yapanlardan birisi yardıma geldi. Bütün misafirlerin çocukları oradaydı. Çocukları öldürmesinden korktum. İterek 'defol' dedim. Allah bana cesaret verdi. O anda beni de öldürebilirdi. Saldırıyı yapanlar konuşmalarında 'büyükleri öldürdük küçükleri de bırakmayın. Büyük Cemil'i yok ettik. Küçük Cemil'i de yok edin' demişler. Oğlumu halası ahırda hayvanların içinde saklamış."Katil zanlılarının yakınları köyde bekletiliyor


Katliamı gerçekleştiren zanlıların yakınlarının bulunduğu evlere kimse yaklaştırılmıyor. Her evin damına asker yerleştirildi. Birkaç gün önce tehdit edildiklerini iddia ederek köyden taşınmak için eşyalarını kamyonlara yükleyen sanık yakınlarına asker köyden çıkış yasağı getirdi. Sanık yakınlarından A.Ç'nin evinde el bombaları ve mermilerin bulunmasının ardından güvenlik önlemlerini artıran askerler, evlerin etrafına barikat kurarak basın mensupları dahil hiç kimseyi yaklaştırmıyor.


İLGİLİ HABERLER İÇİN TIKLAYIN


Yetimleri evlatlık almak için kuyruğa GİRDİLER             DETAY


Saldırganların planını nöbetçi asker duyunca...       DETAY


14 aylık oğlunu geride bırakıp baba evine döndü  DETAY


Katliam 35 çocuğu hem yetim hem öksüz bıraktı  DETAY


Mardin'deki KATLİAM çizgilere böyle yansıdı  DETAY


Köy korucular tarafından öldürülen kişi sayısı ?      DETAY

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler