YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Mekan farklı tetikçi aynı"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında çok sert mesajlar verdi. İnöünü'yi Hitler'e benzetmesi yapan Erdoğan, Taksim'deki zihniyetle Tunceli'deki zihniyetin aynı olduğunu söyledi...
"Mekan farklı tetikçi aynı"
03 Mayıs 2010 / 07:16 Güncelleme: 03 Mayıs 2010 / 08:48

Son olayların, terörle mücadeledeki kararlılıklarını daha da artıracağını söyleyen Başbakan, “Nazimiye'de Mehmetçiğe tetik çeken zihniyetle, Taksim'de kurşun atan zihniyet arasında hiçbir fark yok” dedi ve ekledi: Bu kirli senaryoların sahipleri başarılı olamayacak...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında çok sert mesajlar verdi. Erdoğan, 1 Mayıs'ta Taksim'in kutlamalara açılmasının 'tesadüf' eseri olmadığını belirterek çetelerle verilen mücadelenin sonucu olduğunu söyledi. Son günlerdeki terör olaylarına tepki gösteren Erdoğan Tunceli Nazimiye ile 1977'de Taksim'de sıkılan kurşunların aynı zihniyetin ürünü olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, Anayasa oylamasının ikinci turundan önce AK Parti grubunu toplayarak milletvekilleri Anayasa oylamaları konusunda uyardı.

BAŞIMIZI EĞMEYECEĞİZ

Başbakan Erdoğan konuşmasında Taksim'de 100 bin kişinin toplandığını belirterek, "Taksim'deki dostluk, kardeşlik ve dayanışma tablosu, Türkiye'nin çetelerle mücadelesinin bir eseridir aslında. Hukuk dışı örgütlenmelerle mücadelesinin bir eseridir, demokratikleşme mücadelesinin bir eseridir" dedi. Erdoğan şöyle devam etti:

"1 Mayıs'ı, 1 Mayıs havasında kutladık. Dün Taksim 100 bin kişiyi ağırladı. Tarihi gün yaşandı. 33 yıl aradan sonra böyle bir zemini hazırlamanın mutluluğu içindeyiz. Kimsenin bu iktidardan kopara kopara aldığı bir şey yok. Kopara kopara alma güçleri varsa 1977'den beri neredeydiler? Türkiye bu bayram manzarası için 32 yıl beklemek zorunda kalmıştır. Türkiye nihayet bunu başarmıştır. Bu, Türkiye'nin demokratikleşme mücadelesinin bir eseridir. Kirli senaryoların sahiplerine bir kez daha sesleniyorum: Başaramayacaksınız. Hiçbir şey elde edemeyeceksiniz. Karanlık senaryoların tamamı sorgulanıyor, gün yüzüne çıkıyor. Türkiye'nin bu kirli oyunları görmesini istiyorum. Başımızı öne eğmeyeceğiz. Türkiye'nin düşmanlarını sevindirmeyeceğiz. Düşmana inat aydınlık yarınlara yürüyeceğiz."

HEPSİ AYNI ZİHNİYETTEN

Başbakan Erdoğan son günlerdeki şehit haberlerine dikkat çekerek, "Bu noktada şunu tüm samimiyetimle ifade etmek durumundayım; önceki gece Tunceli'nin Nazimiye ilçesinde, dün Lice'de Mehmetçiğe tetik çeken zihniyet ile 1977'de Taksim'de işçinin üzerine kurşun yağdıran zihniyet arasında hiçbir fark yoktur. Çorum'u, Kahramanmaraş'ı, Gazi Mahallesi'ni, Sivas'ı kana bulayan zihniyet ile Danıştay’da kan döken zihniyet arasında hiçbir fark yoktur" diye konuştu.

BAŞARAMAYACAKSINIZ

Erdoğan karanlık senaryo peşinde olanlara seslenerek, "İsimler, etiketler, sıfatlar, tetikçiler farklı olabilir ama her birinin nihai, ortak amacı Türkiye'nin kardeşliğine, birlik ve bütünlüğüne, huzur ve istikrarına kast etmektir. Türkiye'nin büyümesinden, kalkınmasından, ilerlemesinden, demokratikleşmesinden rahatsızlık duyanlar, farklı kisveler altında topluma korku salmak için çirkin oyunların içine girmişlerdir. Burada kirli senaryoların sahiplerine ve tetikçilerine bir kez daha sesleniyorum: Başaramayacaksınız, hiçbir şey elde edemeyeceksiniz" dedi.

iNÖNÜ’YE HiTLER BENZETMESi

Başbakan, CHP lideri Baykal'ın II. Dünya Savaşı sırasında Churcill'in Hitler'e söylediği sözden esinlenerek Anayasa değişikliğine karşı "Her yerde sonuna kadar mücadele edeceğiz" şeklindeki sözlerine de sert çıktı:

"Son derece çirkin, münasebetsiz bir benzetme de yaparak kendisini Churchill'e, bu ülkenin hükümetini de Hitler'e benzetiyor. Eğer illa Hitler’e benzetecek bir siyasi figür arıyorlarsa, kendi genel merkezlerindeki eski genel başkan fotoğraflarına baksınlar. Orada Führer'e özenip, kendisine 'Milli Şef' dedirtmiş genel başkanlarının Hitlervari bıyıklarının altından kendilerine gülümsediğini görecekler. Ona baksınlar. Churchill, 1915’te Çanakkale'de kahraman Mehmetçiğin yüreğini, bedenini, ruhunu ortaya koyarak yaptığı vatan savunmasında tarihin asla unutmayacağı ağır bir mağlubiyet almıştır. Eğer CHP lideri kendisine Churchill'den örnek arıyorsa buyursun Çanakkale Savaşı’na baksın.”

KENDi VEKiLLERiNE GÜVENMiYORLAR


Başbakan Erdoğan, Anayasa oylamalarına CHP ve BDP milletvekillerinin katılmamasına tepki göstererek, "Şimdi soruyorum: Madem gerekçelerinizde haklısınız, neden milletvekillerinin hür iradelerine ipotek koyuyorsunuz? Madem bu taslağa 'AK Parti Anayasası', 'Recep Tayyip Erdoğan Anayasası' dediniz, neden vekillerin oy kulübesine gidip 'hayır' oyu kullanmalarını engelliyorsunuz? Neden korkuyorsunuz, neden çekiniyorsunuz? Kendi milletvekillerinize, kendi arkadaşlarınıza dahi neden güvenmiyor, neden güvenemiyorsunuz?" dedi.

MHP'nin bütün önergelerde aynı gerekçesi vermesine tepki gösteren Erdoğan, "Bir değil, iki değil, üç değil, dört değil aynı önerge, aynı... Ayıptır ayıp. Demokrasiyle, bu çatının ahlakıyla bunlar uyuşmaz. Biraz kendinizi yorun da maddelerle ilgili önerge verin ama dikkat edin bunların verdiği önergenin maddelerle alakası yok. Farklı şeyler. Ülkenin sorunlarıyla da alakası yok. Uydurdukları hayali şeyler var'' şeklinde konuştu. (Bugün)

BİZİMDE ÜÇ ORTAĞA ÇAĞRIMIZ AYNI !
 // BATUHAN
Sn.Başbakanımızın duyurusuna bizde katılıp yineliyoruz : "Türkiye'nin büyümesinden, kalkınmasından, ilerlemesinden, demokratikleşmesinden rahatsızlık duyanlar, farklı kisveler altında topluma korku salmak için çirkin oyunların içine girmişlerdir. Burada kirli senaryoların sahiplerine ve tetikçilerine bir kez daha sesleniyorum: Başaramayacaksınız, hiçbir şey elde edemeyeceksiniz" dedi." Doğru söylemiş,muhataplar üç maymunu oynamayın eğer oy isteyecekseniz ?...
03 Mayıs 2010 09:55
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler