YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehmetçik'ten gövde gösterisi
EFES-2014 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın ikinci gününde savaş senaryosu üzerine planlanan tatbikatta, TSK dosta güven, düşmana korku saldı.
Mehmetçik'ten gövde gösterisi
29 Mayıs 2014 / 13:34 Güncelleme: 29 Mayıs 2014 / 13:48

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) planlı tatbikatlarından olan EFES-2014 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın ikinci günü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Özel’in katılımı İzmir’in Seferihisar ilçesi Doğanbey mevkisinde icra edildi. Savaş senaryosu üzerine planlanan tatbikatta, TSK dosta güven, düşmana korku saldı. 50 yabancı askeri gözlemcinin katıldığı tatbikatta, Mavi Marmara krizinden sonra İsrail’in gözlemci göndermemesi dikkat çekti.

TSK'NIN NEFES KESEN TATBİKATINDAN KARELER

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) planlı tatbikatlarından olan EFES-2014 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın ikinci günü, Ege Ordusu Komutanlığı koordinatörlüğünde Genelkurmay Başkanlığı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığına ait birlik ve unsurların katılımı ile İzmir’in Seferihisar ilçesi Doğanbey mevkisinde icra edildi. Safir ve Mercan ülkeleri arasında yaşanan sorunun barışçıl yollarla çözülememesi ve Mercan’ın Safir’i güç kullanmaya itmesi üzerine kurulu senaryoda, TSK unsurları gövde gösterisi yaptı. Dün akşam saatlerinde başlayan hava hücum ve çıkarma harekatının ikinci günde devam ettiği tatbikatı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da izledi.

51 Yabancı askeri gözlemci katıldı

Tatbikatta 8 bin 500 personel görevli çalışırken, tatbikatın amacı birlik ve karargahların bir arada çalışmasını sağlamak ve eğitim seviyelerini geliştirmek, TSK envanterinde bulunan harp silah ve araçlarının müşterek kullanılma usul, taktik ve tekniklerini geliştirmek olarak belirtildi. Nefes kesen tatbikata, 51 yabancı askeri gözlemci olmak üzere toplam bin 50 gözlemci katıldı. Tatbikata özel Türkiye’de ilk defa 2010 yılında Genel Kurmay Başkanlığı tarafından yapılan seyyar Sahra Hastanesi de arazi üzerine kuruldu. Şimdiye dek iki defa görev maksatlı kullanılan ve 478 personelin tedavi edildiği seyyar hastane, tatbikata özel olarak ilk defa arazi üzerine kurularak sağlık hizmet desteği sağladı. Görev alan tüm personelin uzman sağlık çalışanı olduğu hastanede, tıbbi üniteler, personel ve hastalar için üniteler, hasta sınıflandırma ve ayırma bölümleri bulunurken, dört kişi aynı anda ameliyat olabiliyor. 30 kişilik hasta kapasiteli hastanede, sosyal yaşam alanlarının yanı sıra 28 çadır ve 23 konteyner bulunuyor.

Safir ve Mercan arasındaki savaş senaryosu

Senaryo gereği, dün akşam saatlerinden itibaren devam eden hava hücum ve çıkarma harekatı, saat 09.30’da başladı. 09.30’da mini İHA’larla hava keşfi yapılırken, keşifte bir Aref 4 E Fantom uçağı kullanıldı. 9.42’de ise hava hücum harekatının gündüz bölümünün 1. kaldırması, iki kobra himayesinde 10 adet AS 532 cooger helikopteriyle yapıldı. 9.42’den itibaren destek amaçlı havadan iki adet 150 milimetrelik helikopterler dışa bağlı olarak taşınarak yaralılar seyyar sahra hastanesine taşındı.

Atışlar yapıldı

Tatbikatta daha sonra amfi hücum harekatına yönelik yakın hava desteği kapsamında iki F 4 E 2020 hava kuvvetleri atışı izlendi. Taaruzu destekleyen transfer kapsamında da Safir ülkesinin altı adet 155 milimetrelik ve altı 105 milimetrelik obüslerle atışları izlendi. 9.57 de mayınlara geçit açma araçları olan aksar ve iygaslarla geçit açıldı. 10.00’da ise bot harekatı başladı. 10.04’te bir CN 235 kasa uçağı bir AS 532 cooger bir S70 AB 412 arama kurtarma helikopteri ve 3 botla arama kurtarma faaliyeti icra edildi.

İki plajda çıkarma

Saat 10.15’te ikinci dalganın kapak atması ve manevrası icra edilirken, üç LCT iki LCM ile iki plajda çıkartma yapıldı.10.20 de altı adet 155 milimetrelik ve altı adet 105 milimetrelik obüsle atışlar yapıldı. 10.22’de de sahildeki varil hedefine LPG 7 ile atış yapıldı. Dahili hedefine 40 milimetrelik otomatik bomba atarla 2. dalgada çıkan unsurların atışları yapıldı. Çıkarma yapan birliğin harekatını desteklemek maksadıyla taaruz helikopterleri tarafından üç adet I hedefinin bulunduğu bölgeye atış düzenlendi. 10.31’de LCT ve lCM’lerle 3. kapak dalga atışı yapıldı. 10.35’te ise iki 106 milimetrelik havan ve iki obüsle bölgeye nakil gerçekleşti.

10.38-10.40 arasında da 2’nolu gözlem yerine intikal edildi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler