YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehmetçik şifa oluyor
Mehmetçik şifa oluyor
28 Ocak 2013 12:26
Hakkari'de yaklaşık bir aydan bu yana etkili olan kar yağışı nedeniyle yolları kapanan köylerde mahsur kalan onlarca hasta, Mehmetçik sayesinde yaşama tutundu.

Zorlu doğa koşulları ve çetin geçen kış mevsimi dolayısıyla zor günler geçiren Hakkarililerin yardımına Mehmetçik koşuyor.

Yoğun kar yağışı nedeniyle yolları kapanan çok sayıda köyde mahsur kalan hastalar, karla mücadele ve sağlık ekiplerinin ulaşamadığı durumlarda, özellikle yaz döneminde terör örgütüne karşı amansız mücadele veren Mehmetçik sayesinde hayata tutunuyor.

Ocak ayının ilk günlerinde etkili olan kar yağışı sonucu tüm köy yollarının ulaşıma kapandığı Hakkari'de, başta hamileler olmak üzere onlarca hasta evlerinde mahsur kaldı.

Sağlık ekiplerinin ulaşamadığı yerlere helikopterlerle giden Mehmetçik, olumsuz hava koşullarına rağmen gece gündüz demeden hastaların imdadına yetişti.

Yaklaşık bir aylık süre zarfında 10 hastayı helikopterlerle hastaneye ulaştıran askerler, son olarak merkeze bağlı Konak köyüne bağlı Zavite mezrasında mahsur kalan doğum hastası Rojya Kaya (21) için devreye girdi.

AA muhabirinin de katıldığı kurtarma operasyonunda, Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'ndan havalanan helikopter, kısa sürede mezraya ulaştı.

Köylüler tarafından belirli bir noktaya kadar getirilen Kaya'yı helikoptere alarak kent merkezindeki Fatih Kışlası'na getiren askerler, burada bekletilen ambulansla hastanın Hakkari Devlet Hastanesi'ne sevkini sağladı.

Tedavi altına alınan Kaya'nın, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Kaya'nın kayınpederi Necmettin Kaya, yaptığı açıklamada, ilk çocuğuna hamile olan gelinini yolların kapalı olması nedeniyle 2 gündür hastaneye götüremediklerini belirtti.

Konudan haberdar olan Mehmetçiğin, helikopterle mezraya gelerek gelinini hastaneye ulaştırdığını anlatan Kaya, ''Gelinime ilk müdahale askeri doktorlar tarafından helikopterde yapıldı. Daha sonra getirildiğimiz kışlada bekletilen ambulans ile gelinimi hastaneye götürdük. Allah Mehmetçikten razı olsun'' dedi.

AA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler