YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehmetçik 24 saat sınır gözlüyor
Mehmetçik 24 saat sınır gözlüyor
Mehmetçik 24 saat sınır gözlüyor
06 Mayıs 2008 / 11:30 Güncelleme: 06 Mayıs 2008 / 00:00

Son hava harekatlarıyla ağır darbe alan terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'tan sızarak eylem yapma olasılığına karşı sınırda önlemler en üst seviyede... Birlikler 24 saat sınırı gözlüyor. Türk jetleri ard arda gerçekleştirilen hava harekatlarıyla terör yuvalarını yerle bir etti.  Terör örgütünün Kuzey Irak'ta bulunan ana karargâhını vurduktan sonra sınırda 'kırmızı alarm' verildi. Son bir haftada 2 kez düzenlenen hava operasyonunda büyük darbe alan terör örgütünün misilleme yapmak üzere Türkiye'ye eleman gönderme ihtimaline karşı sınırdaki birlikler 24 saat sınırı gözlüyor. Sınıra ayrıca takviye kuvvetler gönderildi. Havaların ısınmasıyla birlikte Kuzey Irak'taki mağaralardan çıkarak eylem yapmak için Türkiye'ye sızmaya çalışan terör örgütü PKK mensuplarına, geçiş yollarını tutan güvenlik güçleri imkân tanımıyor. Sınır boylarında gerçekleştirilen operasyonlar ile terör örgütüne her gün yeni bir darbe vuruluyor.TERMAL KAMERAYLA GÖZETLEME
Teröristlerin sızma ihtimaline karşı özellikle Hakkâri'nin Şemdinli, Yüksekova ve Çukurca sınır kesimi ile Şırnak'ın Beytüşşebap, Uludere ve Silopi sınır kesiminde birliklerde 'kırmızı alarm' verildi. Gündüz kobralar sınırda keşif uçuşları yaptı. Gece de Mehmetçik sınırı termal kameralarla gözetliyor. Özel birlikler takviye olarak sınır kesimine gönderilirken bir yandan da birliklere mühimmat ve malzeme gönderiliyor. Dün sabah sınır kesiminde konuşlu bulunan birliklere prefabrik yapılar gönderildi. Sabah erken saatlerde yine Hakkâri'den kalkan kobralar sınır kesimine yöneldi. Helikopterler yaklaşık 2 saat keşif uçuşu yaptıktan sonra üslerine geri döndü. Şırnak 23. Sınır Jandarma Tümeni'nden Sikorsky helikopterlerde sınır kesimine gün boyu mühimmat taşıdı. Terör örgütünün metropol kentlerde eylem yapmak üzere bombacı elemanlarına Türkiye'ye sızmaları yönünde talimat verdiği bilgisi üzerine de tüm sınır kesimi sıkı kontrole alındı.


Amerikan AP Vurulan Kampları Görüntüledi


AMERİKAN AP haber ajansı, terör örgütü PKK'nın İran'da faaliyet gösteren kanadı PJAK'ın operasyonda yıkılan kamplarına girdi. Ajansa göre terör örgütü militanları, Türk jetlerinin Irak'taki Kandil Dağları'na 50 füze fırlattıklarını öne sürdü. "Örgütün üst düzey üyesi" olduğu belirtilen Peritan Dersim, ajansa yaptığı açıklamada füzelerin aralarında toplanma merkezleri, bir kütüphane ve bir de basın merkezinin de bulunduğu bazı binaları yerle bir ettiğini söyledi.


Güneydoğu'ya 'özel' takviye


Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekât Daire Başkanlığı, Güneydoğu'da görevlendirilmek üzere 250 kişilik özel harekâtçı kursu açtı. Yaklaşık 4 bin 900 kişi olan özel harekâtçı polis sayısının, kademeli olarak 6 bine çıkarılması hedefleniyor. Haziranda açılması planlanan kursta, Ankara Gölbaşı'ndaki Özel Harekât Daire Başkanlığı'nda 250 polise silah, atış, pusudan kurtulma, yakalama, etkisiz hale getirme, rehine kurtarma gibi konularda ağır eğitim verilecek. 1993- 2000 yılları arasında özel harekâtçı polis sayısı yaklaşık 7 bindi. Özel harekât personeli sayısı 1994'te 4 bine kadar geriledi. 2005 yılında tekrar başlayan eğitim programı ile 49 ildeki özel harekâtçı polis sayısı 4 bin 900'e çıkarıldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler