YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Mehmet Sincar’ı yanlışlıkla öldürdük”
“Mehmet Sincar’ı yanlışlıkla öldürdük”
“Mehmet Sincar’ı yanlışlıkla öldürdük”
04 Kasım 2008 / 14:16 Güncelleme: 04 Kasım 2008 / 00:00

Viyana'da yakalanan Cihan Yıldız'la yargılanan Hizbullahçı Sinan Yakut:‘Ahmet Türk'ü de öldürecektik’


Batman'da 15 yıl önce öldürülen kapatılan DEP'in eski milletvekili Mehmet Sincar’ın katil zanlısı olduğu iddiasıyla Avusturya’nın Başkenti Viyana’da yakalanıp 6 ay önce Türkiye’ye iade edilen ‘Hüseyin’ kod adlı Cihan Yıldız, tetikçi olarak Hizbullah ana davası iddianamesinde de yer aldı. 6 kişiyi daha öldürmekle suçlanan Yıldız'ın, Sincar'ın vurulması talimatını 2 yıl önce cezaevinde kalp krizinden ölen tetikçi Musa Özer ile yargılaması süren Hizbullahçı Mithat Yılmaz’dan aldığı belirtildi. Yıldız'la birlikte hareket eden ve aynı davada yargılanan tetikçilerden Sinan Yakut ise ifadesinde Sincar'la birlikte Ahmet Türk'ü de öldürme talimatı aldıklarını söyledi, ancak başka detay vermedi.


Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığı’nın girişimleri üzerine kırmızı bültenle aranırken, yakanaldığı Avusturya'da yetkili makamlarca gizlice Türkiye’ye teslim edilen Diyarbakır’ın Silvan İlçesi nüfusuna kayıtlı Hizbullah tetikçisi Hüseyin kod adlı Cihan Yıldız'ın adı, Diyarbakır 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Hizbullah terör örgütünün ana davası kapsamında iddianame ve tutanaklarda geçti. 4 Eylül 1993'te Batman’da eski DEP milletvekili Mehmet Sincar’ın öldürülmesi, koruması Metin Özdemir’in yaralanması eyleminde bizzat silah kullandığı belirtilen Yıldız’ın eylem talimatını 2 yıl önce cezaevinde kalp krizi sonucu ölen Hayrettin kod adlı Musa Özer ile yargılanması devam eden Yasin kod adlı Mithat Soysal adlı Hizbullah’ın Batman askeri kanat sorumlularından aldığı, eylemi Rıfat Demir ile birlikte gerçekleştirdiği, Sinan Yakut ve Mehmet Ali Geçer’in ise olayda korumalık yaptığı öne sürüldü.


Tetikçi Cihan Yıldız’ın, Sincar’ın öldürülmesi eyleminin yanı sıra Batman’da 6 Haziran 1994’te Menzil grubu üyesi Alaattin Kutlubay ile 27 Haziran 1992’de Mehmet Nesim Ormancı, Masum Önal’ın öldürülmesi, Fuat Önalan’ın yaralanması, 16 Eylül 1992'de Aydın Görnü ile 1993 yılında kimliği tespit edilemeyen 1 PKK’lı teröristin öldürülmesi eylemlerinde tetik çektiği ortaya çıktı.


Hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan ve 1994 yılından beri aranan Yıldız’ın dosyasının, yakalanması nedeniyle aynı mahkemedeki Hizbullah ana davasıyla birleştirileceği kaydedildi. Cihan Yıldız’ın 1991- 94 yılları arasında Batman’da Hizbullah’ın askeri kanat il sorumlusu olan Musa Özer’in ikinci timinde yer alan Şevket kod adlı Sinan Yakut’a bağlı çalıştığı, bu tim içerisindeki Ata kod adlı Yusuf Begiç, Zakir- Recai kod adlı Kemal Aktaş, Mehmet Ali Geçer, Cemil kod adlı Bilal Soytaş, Haydar kod adlı Rıfat Demir, Yasin kod adlı Mithat Soysal ile birlikte silahlı faaliyetlerini sürdürdüğü tespit edildi.

‘ASLINDA AHMET TÜRK’Ü DE ÖLDÜRECEKTİK’

Hizbullah ana davasında Sincar’ın öldürülmesiyle ilgili tutuklu yargılanan tetikçi Cihan Yıldız ifadesinde, Cihan Yıldız'la ilgili şunları söyledi:


“Sorumlumuz Musa Özer, bana fırsatını bulduğumuz takdirde milletvekili Mehmet Sincar ile Ahmet Türk’ün öldürülmesi talimatını verdi. Bu kişilerin milletvekili olması nedeniyle korumayla dolaştıkları için eylemin yapılabileceğine ihtimal vermiyorduk. O tarihte bunların Batman’a geldiklerini öğrendik. Diççi kod adlı Hüseyin Olam’ın işyerinde toplandık. Şirin Yılmaz adlı örgüt üyesi milletvekillerinin çarşıda dolaştıklarını ve eylem yapmak için bir fırsat olduğunu bildirdi. Riskli bir eylem olduğu için fikir alışverişinde bulunduk. Sonra Cihan Yıldız ile Mehmet Ali Geçer’e birer Takarof, Rıfat Demir’e ise Çek yapımı tabanca verip milletvekillerinin olduğu yere gönderdim. Bir süre sonra silah sesleri gelince sorumlumuz Musa Özer’in evine giderek durumu anlattım. O da eyleme katılanların şu anda İnan Kölge adlı örgüt üyesinin evinde olduğunu, onları alıp evlerine bırakmamı söyledi. Motosikletle evlerine bırakıp ben de sokağa çıkma yasağı ilan edildiği için ara sokaklardan evime gittim. Yasak kalkınca tekrar Musa Özer’in evine gittim. Eylem sonrası kullanılan tabancaları da Behçet Bozkurt’un evinde sakladık

‘YANLIŞLIKLA ÖLDÜRDÜK’

Aynı cinayete katılmakla suçlanan ve Hizbullah ana davasında yargılanan Rıfat Demir ise, Mehmet Sincar cinayetiyle ilgili ifadesinde, şöyle dedi:
“Milletvekilinin öldürülmesi talimatını tim sorumlumuz Mithat Yılmaz verdi. Sincar’ın vurulacağı silahları da bize o getirdi. Ben olay günü doğrudan Mehmet Sincar’ı hedef alarak ateş ettim. Yanımda bulunan Cihan Yıldız da Sincar’ın koruması Metin Özdemir’e ateş etti. Ancak Mehmet Sincar yanlışlıkla öldürüldü. Bizim asıl hedefimiz DEP milletvekili Nizametin Toğuç’tu. Mehmet Sincar’ı ise Toğuç’a benzettiğimiz için vurduk” dedi.

SUSURLUK RAPORUNDA DA GEÇİYOR
Cihan Yıldız’ın iadesinin Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik’i geçen nisan ayında ziyaret etmesinden sonra gerçekleştiği, Türk İnterpol Dairesi’nden oluşan özel bir birimin Viyana’ya giderek Yıldız’ı getirdiği belirtildi. Mehmet Sincar cinayeti Başbakanlık Teftiş Kurulu eski Başkanı Kutlu Savaş’ın hazırladığı Susurluk raporunda da geçiyordu. Bu raporda Sincar’ın, devlet adına çalıştığı gerekçesiyle PKK itirafçısı ‘Zinnar’ kod adlı Alaattin Kanat’ın planlamasıyla öldürüldüğü öne sürülüyordu.(dha)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler