YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehmet Haberal'a kötü haber!
Mehmet Haberal'a kötü haber!
20 Ocak 2010 09:45
Yolsuzluk iddiasıyla aranan aynı zamanda Ergenekon tutuklusu Haberal'ın özel sekreteri olan Sibel Akyel yakalandı

Zübeyde Hanım Hastanesi’nin müdürü iken 5 milyon TL yolsuzluk yaptığı iddiasıyla aranan ve Ergenekon tutuklusu Prof. Haberal’ın da özel sekreteri olan Sibel Akyel yakalandı.

Ergenekon soruşturmasının 12. dalga operasyonları kapsamında tutuklanan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın önce özel sekreterliğini yapan ardından da Başkent Üniversitesi Zübeyde Hanım Hastanesi müdürlüğü görevini üstlenen Sibel Akyel 5 milyon TL’lik yolsuzluk yaptığı iddiasıyla 6 yıldır aranıyordu. 2004 yılında yargılanarak 14 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan, 49 yaşındaki Sibel Akyel Bursa’nın Mudanya ilçesinde yakalanarak tutuklandı. İzmir’e götürülen Sibel Akyel, “Ne yaptımsa O’nun bilgisi dahilinde yaptım” diyerek Haberal’ı mahkemeye ihbar etti.

‘BANA SAHİP ÇIKMADI’ İHBARI YAPMIŞTI

Cezaevine gönderilen Akyel, Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın kendisine sahip çıkmadığını iddia ederek, yolsuzlukların Haberal’ın bilgisi dahilinde olduğunu söyleyip konuyla ilgili 1 Aralık 2008 tarihinde Yargıtay 11. Ceza Dairesi’ne dilekçe göndermişti. Akyel, yazdığı dilekçede, Haberal’ın kendisine sahip çıkılmadığını iddia ederek, yapılan yolsuzluktan Haberal’ın da bilgisinin olduğunu, yolsuzluğa konu olan harcamaların ekstrelerinin Haberal’a her ay gönderildiğini, bu belgelerin kurumun muhasebe kayıtlarında bulunduğunu ve savcılık makamına da verildiğini açıkladı.

HABERAL’A DA MEKTUP YAZMIŞTI

Sibel Akyel, henüz bu skandal yargıya intikal etmeden önce de kurum içinde kendisi aleyhine hazırlanan denetim raporuna karşı üniversitenin rektörü Prof. Haberal’a gönderdiği savunma yazısında, çok ilginç ifadelere yer vermişti. 18.10.2003 tarihli, ‘Sayın Rektörüm’ diye başlayan Prof. Haberal´a hitaben kaleme alınmış olan imzalı yazıda Akyel, denetim raporunda dile getirilen astronomik harcamaların her birinin hesabını tek tek vermeye hazır olduğunu belirterek, özellikle ‘hediyeler’ konusunda şu ilginç ifadeleri kullanıyordu:

İLGİNÇ HEDİYELERE İLGİNÇ AÇIKLAMA

“Ekteki raporda şaibe oluşturulan ya da oluşturulmak istenen hasuslarla ilgili açıklamaları (sözlü olarak zaten size yaptım), yazılı olarak da takdim ediyoruz... Harcamalara gelince, sizin onayınızla ve icazetinizle oluşturduğumuz bu hediye ve promosyon fonu... Biize kolaylık sağlayan, resmi kurum ve kuruluşlarda görevli insanlara motivasyon ve iyi ilişki kurmak, ödeme çıkartmak amaçlı hediyeler, yılbaşı hediyeleri; hastane yönetimimizdeki bazı insanların özel günleri gibi hediyeler...

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler