YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehmet Görmez: Camiler 24 saat açık olmalı
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Camiler, namaz vakitlerinde açılan, namazdan sonra kapatılacak devlet daireleri değildir" dedi.
Mehmet Görmez: Camiler 24 saat açık olmalı
01 Ekim 2016 / 16:47 Güncelleme: 01 Ekim 2016 / 16:48

Diyanet İşleri Başkanlığınca, Kocatepe Camisi fuar alanında "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" açılış programı düzenlendi. Programa, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez,  yetkililer, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

Görmez, burada yaptığı konuşmada, söz konusu haftanın bir meslek haftası olmadığını söyledi. Din gönüllüsü olmanın bir meslek olamayacağını ifade eden Görmez, söz konusu haftanın bir kurum haftası da olmadığını dile getirdi.

Mehmet Görmez, şöyle devam etti:

"90 bin cami inşa etmişiz ve ülkemizde yaşayan 8 milyon engelli vatandaşımızı yok saymışız. Onlardan tekrar tekrar özür diliyorum. Bizim bu eksikliğimizi telafi etmemiz gerekiyor. Yurt çapında başlattığımız kampanyalarla bugün 6 bin 500 camimizi her türlü engellimizin erişimine hazır hale getirdik."

 "İBADETE AÇILMA BERATI VERMEYECEĞİZ"

Engelliler için yeni düzenlemeler yapılmaya devam edileceğini aktaran Görmez, "Cami ve Engelliler kampanyamız devam ediyor. En azından bundan sonra yapılacak her camide, her türlü engelli kardeşimizin erişimine hazır hale gelmeyen hiçbir camiye Diyanet İşleri Başkanlığı ibadete açılma beratı vermeyecektir. Bunu buradan açıkça ilan ediyorum." dedi.

Kadınlar için namaz kılma yerlerinin yapılması yönünde camilerde düzenlemeler yaptıklarına değinen Görmez, 17 bin 500 caminin kadınların rahat ibadet etmeleri için hazır hale getirildiğini belirtti.

"CAMİLER 24 SAAT AÇIK OLMALI"

Camilerin tüm gün açık olması üzerine eğildiklerini ifade eden Görmez, şunları söyledi:

"Camiler, namaz vakitlerinde açılan, namazdan sonra kapatılacak devlet daireleri değildir. Camiler, Allah'ın evleridir. Bizim Diyanet olarak camilerin kapısına kilit vurma hakkımız olamaz, olmamalıdır. Camiler, 24 saat açık olmalıdır.

Gece yarısında dahi bir kardeşimiz bir mabedin önünden geçerken içine girip Rabbine yönelme hakkına sahip olduğunun farkında olmalıdır. Onun için son yıllarda en çok üzerinde durduğumuz hususlardan bir tanesi, camilerimizin açık bulundurulması.

Caminin, din gönüllüsünün mesai saati yoktur. Cami, devlet dairesi değildir, cami Allah'ın evidir ve Allah'ın evi 24 saat her kardeşimize kapısını açık tutmak durumundadır."

Programda, şehitler için dua okundu.

Kilitli camilerin soyulduğu devir
 // Nezir
Kilitli camilerin soyulduğu devirde açık camilerin başına neler gelir. Hz.Süleyman zamanında iki kadın bir çocuğu paylaşamıyorlar, ikiside kendisinin olduğunu iddia ediyor.Konu Hz.Süleymana getiriliyor, O da çocuğun ortadan bölünerek yarımşar verilmesini söyleyince anne iddiasında olanlardan birisi durun yapmayın hepsi onun olsun diyor.Hz.Süleyman ana budur deyip çocuğu o na veriyor. Bir müslüman için Cami çok önemlidir.Gündüz açık gece açılması taraftarları art niyetlidir....
02 Ekim 2016 Pazar 02:19
 // Cebrail tokgöz
Sayın başkanım siz anahtar olarak söylüyorsunuz galiba o da doğru ama en doğrusu kanaatimce en azından öğle namazından ikindiye kadarsa olsa görevlide bulunmalı camilerin ne bahçeleri ne de tuvaletleri temizlenmiyor cami avlusunda cemaate selam vermeyen din görevlileri var cematle oturup konuşmayan imamlar var diyaloğu sıfır imamlar var bırakın yirmi dört sati yirmi dakika bile önce geleniydiler var...
01 Ekim 2016 17:42
bunları ancak siz yaparsınız,intizardayiz hocam.
 // hursit dilaver
hocam önce sen şu imamlarına söyle, cuma hutbelerinde,İNNED DİNE İNDALLAHÜL İSLAM desinler. bunu demezlerse veya diyanetten talimat gelmedi derlerse bilin ki, feto operasyonu altındasınız.eskihden söylenirdi bu.hatta bazı küçük camilerde söyleniyor. ama büyük kısmı okumuyor. bu bir, ikincisi,şu izmirde müezzini döven laikçileri takip et.şikayetim yok diyen imamı iki kere takip et.son olarak ta, YATSIDA OKUNAN AMENERRESULUNUN SONU, FENSURNA KAVMİL KAFİRIN'İN CEMAATLE TOPLU OKUNMASINI SAĞLA....
01 Ekim 2016 Cumartesi 17:42
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler