YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehmet Bekaroğlu'ndan olay açıklamalar
Geçtiğimiz haftasonu CHP'nin PM'sine giren eski Saadet'li Mehmet Bekaroğlu, hakkında çıkan o haberlere yanıt verdi. Bekaroğlu, yakın çevresinden kendisine "düşman tarafına geçtin" şeklinde tepkiler geldiğini açıkladı.
Mehmet Bekaroğlu'ndan olay açıklamalar
09 Eylül 2014 / 22:10 Güncelleme: 09 Eylül 2014 / 22:15

Son yerel seçimlerde Saadet Partisi'nden Rize Belediye Başkanı adayı olan Bekaroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ve MHP'nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nu desteklediğini açıklamıştı.

Bekaroğlu, neden CHP'yi tercih ettiğini, kendisine sağcı denilmesini istemediğini, sağcı olmadığını, emekten, insandan yana olan İslam'ın sağcı olmasının mümkün olmadığını söyledi.

Bekaroğlu ayrıca, yakın çevresinden kendisine farklı tepkiler geldiğini, gelen tepkiler arasında "düşman tarafına geçtin" şeklinde tepkilerin de olduğunu belirtti.

İşte Bekaroğlu'nun İnternethaber'den Nesrin Yılmaz'a yaptığı o açıklamalar...

Neden CHP'yi tercih ettiniz?

"CHP'ye geçmemin tek sebebi yok. Bu sebeplerden birincisi, Türkiye müthiş bir kutuplaşmaya doğru gidiyor, kimlik siyaseti halkı bölmüş durumda, bunun tehlikeli noktalara doğru gittiğini düşünüyorum. CHP eğer bu konuda poziyonunu değiştirirse, kimlik siyasetinden uzaklaşırsa Türkiye normalleşir, benim de CHP içerisinde böyle bir çalışmaya katkım olacağını düşündüm, bunun için CHP'yi tercih ettim."

Siz Saadet Partisi'nden CHP'ye geçtiniz. Kendinize sağcı denilmesini istemiyorsunuz, solcu musunuz? İslam sola mı daha yakındır?

"Türkiye'de sağcılık ve solculuk tanımı yanlıştır. İslam, güçlüden, statükodan, sermayeden yana değildir. "Komşun açken sen tok yatma" diyen, bölüşümü, merhameti öne çıkaran, çalışanın alınteri kurumadan hakkının verilmesini söyleyen bir din nasıl sağcı olur, nasıl sağ olur. Dolayısıyla ben o anlamda hiçbir zaman sağcı olmadım, sağcı değilim. Söylediğim gibi, Türkiye'deki sağ sol tanımı tarihi bir yanlışlıktır ve bunu düzeltmek lazımdır. "Dindar insanlar sağcıdır, solcular da dindar değildir" şeklinde yapılan tanımlar yanlıştır, umuyorum ki bu tarihi yanlışlığın düzeltilmesinde katkı sağlayacağım."

Yakın çevrenizden tepki aldınız mı?

İnsanlardan çok farklı tepkiler alıyorum. Karşı çıkan, "gittin düşman safhına geçtin" tarzında tepki gösterenler olduğu gibi, normal karşılayan "netice itibariyle bu bir kürsüdür, senin aktif siyasette bulunmak gerekiyor" diyenler de oluyor. Çok farklı tepkiler alıyorum.

Cinsiyet kotasını kullanarak PM'ne girdiğiniz yönünde CHP içerisinde de tepkiler var, ne diyorsunuz?

Ben isterdim ki normal aday olayım ve yarışayım. Beni Genel Başkan davet etti, iki gün önce partiye üye oldum ve Genel Başkan kontenjanıyla da PM'ne gidim. Zaten bilim kuruluyla buraya girmem Genel Başkan kontenjanıyla girmek anlamına geliyor, ben o tartışmalara girmiyorum."

senden birsey olmaz
 // oz AK PARTILI
Senden olsa olsa dönek olur!...
09 Eylül 2014 22:02
senden birsey olmaz
 // oz AK PARTILI
Senden olsa olsa dönek olur!...
09 Eylül 2014 22:02
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler