YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehmet Ali Yılmaz'dan şok sözler
Trabzonspor’un eski başkanlarından ve bir dönemde spordan sorumlu devlet başkanlığı yapan Mehmet Ali Yılmaz çarpıcı açıklamalarda bulundu
Mehmet Ali Yılmaz'dan şok sözler
09 Aralık 2011 / 07:48 Güncelleme: 09 Aralık 2011 / 07:49

Yılmaz, ''Federasyon Başbakan’a yağ çekenlerin yeri haline geldi.'' dedi.Eski spor bakanı ve Trabzonspor eski başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Trabzonspor’un Şampiyonlar Ligi macerasından, Türk sporunun içinde bulunduğu duruma kadar birçok konuya ilişkin değerlendirmeler yaptı. İşte Mehmet Ali Yılmaz’ın ağzından çarpıcı açıklamalar;
Yılmaz, Trabzonspor’un Şampiyonlar Ligi performansını değerlendirdiği açıklamasında ise "Lille maçına kadar Trabzonspor Şampiyonlar Ligi’nde çok iyiydi. Fransa’da ileri gitmedi. Top bizde kalmadı. Rakipten almaya çalıştık. Biraz daha kendimize güvenseydik atakları geliştirebilseydik daha iyi olurdu. Kalecimiz de çok iyiydi. Beraberlik için gitmek yanlış. Lille çok iyi değildi. Organize değillerdi. Buna rağmen olmadı. Talihsizlik gol atamadık ama golde yemedik. Avrupa Ligi’nden dönüp şampiyonlar ligine gitmiştik yeniden UEFA’ya döndük. Çocukları ve yönetimi kutluyorum." ifadelerini kullandı.

TAKIM İYİ GİDİYOR

Yılmaz, Karadeniz ekibinin bu sezonki performansı için futbolcuları, yönetimi ve Şenol Hoca’yı tebrik etti.
"Bizim takım Şenol Hoca ile toparlandı ve geri vitesi olmadı. Bazen duraklamalar olabilir.'' diyen Yılmaz, ''Bu her takımın başına gelebilir. Burak Yılmaz çok ifşa edildi ve üzerinde duruldu. Rakiplerimiz de Burak üzerinde etkili olmaya başladılar. Rakibi azaltıyor ama gol atacak başka adam olmalı. Bazen Henrigue oluyor ama her zaman yetmiyor. Başka bir adam olmalı. O ikinci adam bizde pek olmadı. Öyle olsa Burak’ta daha rahat edecek." ifadelerini kullandı.

DERBİNİN AYNI GÜNE KOYULMASI TRABZONSPOR'A HAKSIZLIKTI

Mehmet Ali Yılmaz, Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan derbi ve Lille - Trabzonspor arasındaki Şampiyonlar Ligi maçının aynı güne gelmesinin Trabzonspor açısından haksızlık olduğunu belirtti.
"Derbiyle Trabzonspor maçının aynı güne gelmesi talihsizlik oldu. Sanki başka gün yokmuş gibi. Trabzonspor'un ulusumuzu temsil etmesine gölge düşmüş gibi oldu. Bizim başarımızdan pek bahsedilmedi."

FEDERASYON TAVRINI NET KOYAMADI

Yılmaz, gündemdeki şike olaylarına ve kanun değişikliğine ilişkin de önemli açıklamalarda bulundu ve Futbol Federasyonu'nun tavrını net koyamadığını ifade etti. Yılmaz, şöyle konuştu: "Federasyon tavrını ortaya net koyamadı. Halen tartışılıyor. Şike yoksa korkmaya da değiştirmeye de gerek yok. Varsa cezaları azaltmaya gerek yok. Bu neden yapılıyor. Şike var da cezaları azaltalım diye mi? Ya da takımlarımız şike yapmaz diye mi çıkartılıyor? Yasa kısa sürede değişmez. Orada milletvekilleri var. Her yasayı önceden tartışarak inceleyerek çıkar ve bu da hemen değişmez. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi kişiye özel gibi oluyor. Zaten o kişilerde yapmadık diyorlar. Sütten çıkmış ak kaşığız diyorlar. O zaman bu yasanın önemi kalmıyor. Ama suç var da yasadan korkuyorlarsa o zaman kötü. O zaman zaten suç var ve suçluyu affetmek kurtarmak mümkün mü?"

"Süreç çok yanlış yönetildi. Bu kanun daha önceden çıkmalıydı. Bu kanun çıkarken bütün basın mensupları ve sporu ilgilendiren kesimlerle tartışılacaktı.'' diyen Yılmaz, şöyle devam etti: ''Şike hukukçular tarafından çok iyi bilinmeyen bir konu. Amatörce başlamış ve profesyonel hale gelmiş kurallar UEFA’nın koyduğu şekli almıştır. Ama önceden tartışılmalıydı. Kanun çıkarken çok iyi incelenmeliydi ve her kesimle tartışılarak yasallaşsaydı daha farklı olurdu. Ortalığı bulandırıyor bu gecikmeler."

KAOS MECLİSE DE SIÇRADI

Tartışmaların ve ortaya çıkan bu kaosun meclise de sıçradığını belirten Yılmaz, ''Sayın Bülent Arınç, 'Hiçbir şekilde bu tekrar meclise getirilemez' diyor. Öbürü de getirmezseler 'Atarım kendimi denize' diyor. Yani tuhaf oldu. Sadece Aziz Yıldırım’a özgü bir afmış gibi algılanıyor.'' diyerek, şunları söyledi:

''Ben değişmesini tasvip etmiyorum. Daha çabuk kararlar evrilmeliydi ve ortak bir kararla meclise gidip yasallaşıp kanunlaşacaktı. Savcılık yaptığı araştırmaları daha net ortaya koyup tartışmaya sebep vermeyecekti ve patlatacaktı."

KUPANIN BİZE VERİLMESİ GEREKİRDİ

"Federasyon çok yeni olduğu için karar veremedi. Bizim açımızdan Trabzonspor'un Şampiyonlar Ligi'ne gitmesi tartışılmalıydı. Bize şampiyonluğumuz verilsin ve tartışılmasın. Zaten biz UEFA’da oynuyorduk. Bunun sonucunda kupanın bize verilmesi gerekirdi. Hal böyle olunca Trabzonspor ve Fenerbahçe karşı karşıyaymış gibi bir durum ortaya çıkıyor." diyen Yılmaz, Futbol Federasyonu'nun başbakana yağ çekenlerin yeri olduğunu da belirterek, şunları söyledi:

''Benim federasyonum bu değildi. Benimki özerk federasyondu. Bu tersine döndü. Benim dönemimde Genel Kurul seçerdi başkanı. Ama şimdi başbakana yağ çekenler atanıyor. Hükümet yanlıları atanıyor. Tamam onlar da bizim vatandaşımız ama orda bir genel kurul var ve kurulun tertibi kimi isterse o seçilmeli ve seçilen kişi cesur olmalıdır.

Federasyonun idari anlamda özerkliği kalmadı. Seçimden önce belirlenen liste devam ediyor. Rahmetli Hasan Doğan’dan gelen listeye devam ediliyor. Ama şimdi başbakan birini seçin diyor ve o şekilde organize ediliyor. Bu işler eskiden de böyleydi; o nedenle çok zor işler bunlar." CİHAN
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler