YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehmet Ali Şahin'den dershane yorumu
Mehmet Ali Şahin'den dershane yorumu
22 Kasım 2013 17:49
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, dershanelerin özel okula dönüştürülmesinin kolaylaştırılmasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, dershanelerin özel okula dönüştürülmesinin kolaylaştırılmasına ilişkin "Esas olan, asıl olan okullarımızdır. Dershaneler, 2. ve 3. derecede ele alıp tartışmamız gereken konulardır. Önemli olan, okullarımızı gerçekten kaliteli eğitim kurumları haline getirebilmektir. Çocuklarımız okuldan mezun olduktan sonra bir sınava girecekse dershanelere ihtiyaç duymayacak düzeye getirilmesi hükümetimizin amacıdır" dedi.

Şahin, çeşitli ziyaretler için geldiği Karabük'te, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Basın mensuplarının, dershanelerin özel okula dönüştürülmesinin kolaylaştırılması çalışmalarını hatırlatması üzerine Şahin, dershanelerle ilgili konunun tartışılmasınını "sağlık alameti" olarak gördüğünü söyledi.

Kırmadan, dökmeden, fikir düzeyinde tartışmanın önemine dikkati çeken Şahin, "Esas olan, asıl olan okullarımızdır. Dershaneler 2. ve 3. derecede ele alıp tartışmamız gereken konulardır. Önemli olan, okullarımızı gerçekten kaliteli eğitim kurumları haline getirebilmektir. Çocuklarımız okuldan mezun olduktan sonra bir sınava girecekse dershanelere ihtiyaç duymayacak düzeye getirilmesi hükümetimizin amacıdır. Çünkü çocuklarımız özel okullarda, genel liselerimizde eğitim alıyorlar. Almış oldukları bilgi yeterli olursa ve bu bilgilerle sınavlara girerlerse başarılı olarak üniversitenin herhangi bir dalında yüksek öğrenim yapma imkanına da sahip olurlar" diye konuştu.

Şahin, dershaneler konusunda oluşan tepkilere ilişkin bir soruya da bu tepkileri takip ettiğini belirterek, bunların çoğunun "duygusal" olduğunu kaydetti.

"Vatandaşlardan bir tanesi 'okulları kapatalım dershaneye çevirelim' dedi. Tartışmalar öyle bir noktaya gelmiş ki 'okulları kapatalım dershaneye çevirelim' şekli tartışılıyor" diyen Şahin, "Konuya duygusal yaklaşmayalım. Dershanelerle ilgili hassasiyetlerini bildiren arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin özel okulları var. Samanyolu Kolejleri, Fatih Eğitim Kurumları var. Buraların sayısını arttıralım. Buralarda çocuklarımıza her türlü bilgiyi vererek onların üniversiteye doğrudan gitmesini temin edelim" ifadesini kullandı.

"Duygusallıktan biraz kendimizi sıyırmalıyız"

Dersanelerin özel okula dönüşmesi halinde devletin bu kurumlara giden her öğrenci için 2 bin 500 lira ödenek vereceği yönünde iddiaların sorulduğu Şahin, çalışmanın henüz bitmediğini, Milli Eğitim Bakanlığının çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Şahin, bunun, "Dershanelerin özel okullara dönüşmesi çalışması" olduğuna vurgu yaparak, "Bu okullarda okutulacak öğrencilere devlet destek verecek. Dolayısıyla duygusallıktan biraz kendimizi sıyırmalıyız. Gerçekler çerçevesinden olaylara bakmalıyız" dedi.

AK Parti'li Bal'ın ihraç istemiyle disipline sevk edilmesi

Şahin, AK Parti Kütahya Milletvekili İdris Bal'ın ihraç istemiyle disipline sevk edilmesine ilişkin bir soru üzerine, şunları kaydetti:

"Grubumuz kendisini disipline sevk etmiş .Doğrusu üzüntü duydum. Ben İdris Bey'i severim. Saygıdeğer bir arkadaşımızdır. Bildiğim kadarıyla da profesördür ama zaman zaman şahsi görüşlerini partinin görüşlerinin önüne geçirmiştir. Bu parti grubunda bir rahatsızlığa yol açmıştır ama İdris Bey'in 'ben bildiklerimi okumaya devam edeceğim' şeklindeki açıklaması kendisi adına son derece üzüntü vericidir. Bir siyasi partiden seçilmişseniz o siyasi partinin kurallarına da uymak durumundasınız. Bir futbol takımının oyuncusu 'ben istediğim gibi hareket ederim, disipline uymam, antrenörüm beni 11 numaralı formayla oynatmazsa asla takımda oynamam' gibi bir itirazda bulunma hakkına sahip değildir. Dolayısıyla da bir partinin milletvekili de kurallara uyacaktır. Ben İdris beyin bütün bu gelişmeler karşısında yeniden bir şahsi değerlendirme yaparak, hatalarını görüp grubumuzdan, genel başkanımızdan özür dileyerek grubumuzda görevine devam etmesini arzu ederim."

Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır ziyareti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır ziyaretini de değerlendiren Şahin, Türkiye'de tabu olan her konunun artık tartışıldığını anlattı.

Şahin, her konunun sağlıklı bir şekilde, şiddete başvurulmadan tartışılıyor olmasının Türkiye'nin geleceğini inşa etme bakımından büyük bir avantaj olduğunu dile getirerek, amacın terörün sonlandırılması olduğunu ifade etti.

Bundan rahatsız olanların bulunduğunu belirten Şahin, bu konuda milletin sağduyusuna güvendiğini söyledi.

Yeni anayasa tartışmaları

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in yeni anayasa çalışmaları konusunda liderlere gönderdiği mektubun sorulması üzerine şöyle konuştu:

"Sıfırdan bir anayasa yapmak için 4 siyasi parti bir araya geldi ama 25 ay sonra gördük ki bu komisyon sıfırdan bir anayasa yapamayacak. Hiç olmazsa üzerinde uzlaşılan 60 maddeyi çıkaralım dedik ona da yaklaşmadılar. 4'lü bir şey yapılamıyorsa 3'lü bir şey yapmayı denemek lazım. 3'lü yapılamıyorsa 2'li bir şey yapmayı denemek lazım. 'İlla 4'lü yapacağız, buradan bir şey çıkarmaya çalışacağız' derseniz 'avara kasnak' gibi etrafında dönmek olur. Meclis başkanımızda buradan bir şey çıkmayacağını gördüğü için 'komisyonun başkanlığından ayrılıyorum' dedi. Komisyon da böylece kendiliğinden bir noktada sonlanmış oldu."

Yerel seçilerle ilgili de çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Şahin, ilerleyen günlerde belirledikleri başkan adaylarını kamuoyuna açıklayacaklarını kaydetti.

Şahin'in gazetecilerin sorularını yanıtladığı sırada yanına yaklaşan 73 yaşındaki Bahriye Özlen, Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören 48 yaşındaki kızı Şükriye Özlen'in durumunun ağır olduğunu ve Ankara'ya sevk edilmesi için yardım gerektiğini söyledi.

Bu sırada kısa süreli baygınlık geçiren yaşlı kadına müdahale ederek dinlenmesini sağlayan Şahin, Özlen'le hastaneye geçip kızını ziyaret ederek konuyla ilgileneceğini söyledi.

Şahin hastanedeki diğer hastalar ve il merkezindeki esnafları ziyaret ettikten sonra Ovacık ilçesine geçti.

 

AA

18:23
 // Oktay D gezer
Vay efendim! Siz buralara da gelirmiydiniz?Teşrifinizi neye borçluyuz hazret?!!!...
22 Kasım 2013 18:23
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler