21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,939
 • BIST94.552
 • Dolar4,7378
 • Euro5,4908
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2357
 • İstanbul24 °C
 • Ankara18 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya16 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır21 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri13 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep20 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehmet Ali Alabora Londra'da konuştu
İngiltere’nin başkenti Londra’da, '6 Mayıs Denizler’in ölüm yıldönümü' nedeniyle '68’den Gezi’ye Toplumsal Mücadele' konulu geniş katılımlı panel düzenlendi.
Mehmet Ali Alabora Londra'da konuştu
05 Mayıs 2014 / 21:21 Güncelleme: 05 Mayıs 2014 / 21:23

Panele konuşmacı olarak Almanya’dan, Gezi Parkı direnişinin öne çıkan isimlerinden sanatçı- oyuncu Mehmet Ali Alabora, Türkiye’den gazeteci yazar Mustafa Yalçıner ve Taksim Dayanışma Platformu Üyesi Beyza Metin katıldı.

Gezi Parkı'nda yeniden yeşerdi

Türk ve Kürt Toplumu Dayanışma Merkezi (Day-Mer) tarafından Tottenham bölgesinde yer alan Londra Toplum Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını Day- Mer Sözcüsü Ahmet Sezgin gerçekleştirdi. Halkın bağrına bastığı ‘üç fidan’ın aradan geçen 41 yılın ardından Gezi Parkı’nda başlayan isyanın tam ortasında yeniden yeşererek, barikatlarda çatışan direnişçilere ilham olduğunu ifade eden Sezgin, “68 Gençlik Hareketini Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı idam ederek bitirebileceğini zanneden zihniyet, Haziran Direnişini bitirebilmek için Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Ali İsmail Korkmaz, Medeni Yıldırım, Ahmet Atakan, ve Berkin Elvan’ı da katletti” dedi.

Gezi’nin arkasında örgüt yok

Frankfurt’ta “Duvara Karşı” filminin opera uyarlamasında rolünün sona ermesi ardından etkinliğe katılmak için Londra’ya gelen Alabora’da, ‘Gezi Süreci’ni anlattı.

Gezi olayları sonrası ilk kez konuşan Alabora, günümüz gençlerinin analog değilde dijital dünyada yaşıyor oldukları için genç kuşağın isyanının dikkat çekici olduğunu ifade etti. Aynı zamanda Oyuncular Sendikası Başkanı olan Alabora, herşeyin sadece ve sadece 3 gün içinde olduğunu ve bunun örgütlenmeyle ilgisinin olmadığını söyledi. Alabora, “Bu bir dijital anlayışdır. Ben sendika başkanıyım. 200 tane üyesi var benim sendikanın, örgütleyemiyorum. Gerçekten, Gezi’nin arkasında hiçbir örgüt yok. Örgütsüzlüğü yüceltmek için söylemiyorum” dedi.

Türkiye'de iç savaş olacak mı?

“Ben bir sanatçıyım” diyen, Alabora konuşmasını; “Ben oradan bakabiliyorum, dünyaya. Oradan bakmak istediğim için de hala sahnede olmak istiyorum. Ya da bir oyun daha yapmak istiyorum. Ya da bir şey daha anlatmak istiyorum. Sanatla anlatmak istiyorum. Benim baktığım ve gördüğüm yerden bu dönüşüm ve geçiş, ‘Gezi ile daha anlaşılır daha görünür bir hale geliyor’ diye, düşünüyorum” şeklindeki sözleriyle tamamladı.

Bir dinleyicinin, “Türkiye’de iç savaş olacak mı?” şeklindeki sorusu karşısında, Alabora’nın, “Bu soruyu bana mı soruyorsun?” yanıtı salonda gülüşmelere neden oldu.

Gezi Parkı olaylarının başlamasının ardından oyuncu Alabora twitter hesabından “Mesele sadece Gezi Parkı değil arkadaş, sen hala anlamadın mı? Hadi gel” mesajını paylaşmıştı. Alabora’nın paylaşımı ile ilgili çok sayıda suç duyurusu yapılmıştı.

Türkiye’nin gündeminde ilk sırada demokrasinin yer aldığına değinen gazeteci Mustafa Yalçıner, “özgürlük” dendiğinde, mutlaka hemen herkesin tüylerinin diken diken olduğunu söyledi. İzlenimlerini dile getiren Yalçıner, “Çünkü, yeni 1 Mayıs’dan geliyoruz. Herşey yasak. Sokakta yürümek yasak. Sağa bakmak yasak. Sola bakmak yasak. Konuşmak yasak. Düşünceni ifade etmek yasak. Hele yazmak, çizmek bir basın organında yaymak bu yasak” diye konuştu

Taksim Dayanışma Üyesi Beyza Metin de konuyla ilgili soruları cevaplarken, “Taksim dayanışması sadece işçi sınıfının örgütlenmesi değildi. İşçi sınıfı örgütlenmesi de ciddi oranda vardı fakat dayanışma bundan ibaret değildi. Çevreciler, sayısız örgüt ve duyarlı vatandaşlar da örgütlenmeye destek vermişti” şeklinde konuştu.

Aynı zamanda Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanlığını yürüten Beyza Metin, konuşmasını, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” slogunuyla sonlandırdı.

 

DHA

11:33
 // Maliki
İngiltere de ne işiniz var uşaklar
Türkiye de su mu çıktı
Haa hazır ordayken orda ki halklar için de ayaklanın 2
3 gün
Sizin yaptıklarınızı CNN 24 saat yayınlıyor reytinginiz iyi
Yolsa oradaki ayaklanmaları tayınlamıyor
Bir hayrınız dokunsun garibanlara daaaa...
06 Mayıs 2014 11:33
11:30
 // Maliki
Türkiye'de iç savaş mı olacak sorusu tabiki Alabora ya sorulacak çünki bunu sadece ağaç olmadığını Türkiye de tek bilen oysa sorunun muhatabı da o
Üstelik soruya bir türk vatandaşı olarak gür ve yüksek sesle HAYIR diyememeside ayrıca kayda değer ve düşünülmesi gereken bir durum değilmidir...
06 Mayıs 2014 11:30
09:45
 // bi dur
böyleleri savaş sebebi huzuru sevmeyen şeytanın çocukları bunlar bunların arkasından gidenler bunlar gibi olanlar örgüt yokmuş yalana bak örgütün kıralını oluşturdular huzur bozucular ALLAH böylelerinden muhafaza etsin ülkemizi bu insanlardan...
06 Mayıs 2014 09:45
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler