YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehdi Eker'den çözüö süreci açıklaması
Mehdi Eker'den çözüö süreci açıklaması
30 Temmuz 2013 07:15
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, çözüm süresiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, çözüm süresiyle ilgili "Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olarak, bu sürece, barışa ve kardeşliğe sahip çıkmamız lazım. Barışı istemeyenlere, yaptıkları ve yapacakları provakatif eylemlere karşı çıkmamız, sesimizi de yükseltmemizlazım" dedi.

Bitlis Polis Evi'nde ziraat odası, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çiftçilerle "Tarım ve Hayvancılık Sektörü" toplantısı düzenleyen Bakan Eker, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşanan ana sorunun, Kürt meselesi etrafında gelişen komplikasyonlar, terör, şiddet ve güvenlik sorunları olduğunu söyledi.

İnsanların güven duymadığı yere yatırım yapmadığını, çözüm süreciyle bunu da çözüme kavuşturacaklarını ifade eden Eker, şöyle konuştu:

"Şimdiye kadar bölgede yaşanan ana bir sorun vardı. Kürt meselesi ve onun etrafında gelişen komplikasyonlar, problemler ve buna bağlı olarak gelişen terör, şiddet ve güvenlik meselesi vardı. Yaşanan sorunları demokratikleşme ve sivilleşme yoluyla çözeceğiz. Şiddet, kavga ve çatışma yok. Olmasın. Sorunumuz var. Oturalım ve konuşalım. Konuşarak çözelim. Demokratikleşme, sivilleşme ve yerel yönetimlerin güçlendirilmesi bu. İstenilen bunlar."

"10 yılda büyük bir mesafa katettik"

Anne ve babaların çocuklarına Kürtçe isim koyamazken bugün Kürt Dili ve Edebiyatı bölümlerinin her yerde açıldığını belirten Eker, ilkokullarda ve devlet okullarında isteyenlerin Kürtçe'yi seçmeli ders olarak alabildiğini ve eğitimini gördüğünü söyledi.

Eker, "Kürtçe her yerde ve her ortamda kullanılabiliyor. Kimliğin gelişmesinin en önemli unsuru dildir. İnsanlar annelerinden öğrendiği dille kültürel, sanatsal ürünlerini geliştirebiliyorlarsa, bu çok önemli bir gelişmedir. Türkiye, AK Parti iktidarıyla bu adımları attı. Demokratikleşme için 10 yılda büyük bir mesafe aldık" diye konuştu.

Vatandaşın meşru talebi dikkate alınarak, bundan sonraki süreçte demokratikleşme ve sivilleşme programlarının yapılacağını dile getiren Eker, bunlarının tamamının uzlaşmayla yaşama geçeceğini belirtti.

Bakan Eker, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye'ye kan kaybettiren ve gözyaşı döktüren mesele terör, şiddet ve güvenliktir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin 15 vilayeti, Türkiye'nin toplam mera varlığının yüzde 41'ine sahip. Bunun yaklaşık 400 ile 500 bin dönümlük arazisi, yayla yasağından dolayı kullanılamıyor. Bu sorun çözüldükten sonra hayvancılığın gelişmesiyle ekonomi canlanacak ve istihdam da artacak. Çözüm süreci, mera ve yaylalardan daha fazla istifade edilmesine katkı sunacak. Bu nedenle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olarak, bu sürece, barışa ve kardeşliğe sahip çıkmamız lazım. Barışı istemeyenlere, yaptıkları ve yapacakları provokatif eylemlere karşı çıkmamız, sesimizi de yükseltmemiz lazım."

"En büyük adımı ve insifiyati Başbakanımız almış"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çözüm sürecinde inisiyatif aldığını kaydeden Bakan Eker, Başbakanın sorunun çözümü için bütün siyasi varlığını ortaya koyarak, Cumhuriyet tarihinin en büyük adımını attığını söyledi.

Eker, şunları kaydetti:

"Başbakanımız bütün siyasi hayatını ve varlığını ortaya koymuş. Dolayısıyla 'Ben bu işi çözecem' diyor. Niye bunu engellemeye, bozmaya, provoke ve tahrip etmeye kalkışıyorsun. Demek ki, 'Senin derdin başka. Senin Kürtler'in demokratik haklara kavuşmasıyla bir işin yok. Sen başka bir şeyin peşindesin' diyebilmemiz lazım. Başbakanımız da söyledi ve biz de o provoktif çıkışları dikkate almıyoruz. Biz sürece sahip çıkacağız."

Açıklamanın ardından Bakan Eker, kentte kırsal kalkınma, hayvancılık, tarım ve diğer alanlarda verdikleri desteklemeler, yapılan yatırımlar ve bakanlığın projeleri hakkında bilgi verdi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler