YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehdi Eker: Kemal olmadı, Ekmel oldu
Elif Çakır'ın konuğu olan Mehdi Eker, muhalefetin 'Çatı Adayı' Ekmeleddin İhsanoğlu hakkında 'Kemal olmadı, Ekmel oldu' dedi.
Mehdi Eker: Kemal olmadı, Ekmel oldu
19 Haziran 2014 / 21:17 Güncelleme: 19 Haziran 2014 / 21:20

Balyoz davasındaki tahliyelerin ‘Balyoz darbe planı yapılmadı’ anlamı taşımadığını belirten Mehdi Eker, “bir insanın masum olduğu halde ceza alması ne kadar iç karartıcı bir şey ise, bir insanın suçlu iken ceza almaması da aynı derecede iç karartıcıdır” açıklamasında bulundu.

Gezi olaylarında çığlık çığlığa bağıran insanlar...
 
Bir aydır Diyarbakır meydanında annelerin eylem yapması sonucunda PKK, on altı yaşından küçük çocuklarla alakalı bir açıklama yaptı. Mehdi Eker, bunun annelerin zaferi olduğunu belirtti. Eylemler sırasında annelere toleras gösterilmemesine ilişkin Gezi olaylarında çığlık çğlığa bağıran insanların burada suskun kalıp, seyrettiklerini  belirten Eker şunları söyledi: “Annelerin zaferi bu. Sadece annelerin değil, anneliğin zaferi. Bu annelerin eskiden de yüreği yanıyordu.

Çözüm sürecine gelinceye kadar annelerin çığlığı sessizdi ve gözyaşları dışa değil, içe akıyordu. Şikayet bile edemiyorlardı. Diyarbakır Belediyesi’nin önünde gelip oturmuşken, onların orada oturmasına bile tolerasn gösterilmedi. Bu da ibretlik bir olay. Gezi olaylarında da bu tür göstericilerle yapılan müdahalelere çığlık çığlığa bağıran insanların da burada suskun kaldığını ve bunu seyrettiğini de yine ibretle izledik. Türkiye’de medyanın maalesef böyle senin tarafından olursa böyle, benim tarafımdan olursa böyle, birden fazla standardın söz konusu olduğu bir durum.”
 
CHP zihniyet fukaralığına düştü
 
CHP’nin kendi Cumhurbaşkanı’nı belirleyip milletten oy istemek yerine, Ekmeleddin Bey’i AK Parti’nin adayının alacağı oyu azaltmak amacıyla gösterildiğini belirten Mehdi Eker, CHP’nin zihniyet fukaralığına düştüğünü şu sözlerle aktardı: “Ana Muhalefet Partisi, savunduğu değerlerle hitap ettiği toplum kesimiyle bütün bunların içerisinden bir siyasi şahsiyeti çıkarıp “Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olarak ben bunu öneriyorum. Ve buna millet oy verir” diyemiyor, diyemedi.

Bunun yerine temeli olmayan muhayyer bir binanın çatısını oluşturmak suretiyle orada kendisi bir şey yapmak yerine “acaba bunu yaparsam AK Parti’nin tabanının aklını çeler de, AK Parti’nin adayına daha az oy gitmesini sağlayabilir miyim” anlayışıyla Ekmeleddin Bey aday gösteriliyor. Başka bir konjonktürde, başka bir zeminde Ekmeleddin Bey’in ismi geçmez. Bu CHP’nin zihniyet olarak içine düştüğü fukaralığı gösteriyor.”
 
Mısır darbesiyle ilgili tutumu biliniyor
 
Ekmeleddin İhsanoğlu’nun siyasi alanda tanınırlığı olmadığına vurgu yapan Eker, İhsanoğlu’nun tanınmadığını, sadece Mısır’daki darbeyle ilgili tutumunun bilindiğini söyledi.
 
“Ekmeleddin İhsanoğlu’nun bir özelliğini biliyoruz; Mısır’daki darbeyle ilgili tutumu. Mısır’da darbe yapıldığında İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Genel Sekreteri sıfatıyla o darbe esnasındaki açık ve net tutumu. Onun dışında toplum siyasi tarafını bilmiyor. Var mı, yok mu bilmiyoruz ama toplumun bildiği yok. Halk doğrudan Cumhurbaşkanı’nı seçecek. Bir teraziye koyacak ve AK Parti adayının milletimiz tarafından kabul göreceğini düşünüyoruz.”
 
Kemal olmadı Ekmel oldu
 
Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ismini ilk duyduğunda Mehdi Eker, “Kemal olmadı, Ekmel oldu” dedi.
 
“Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ismini duyduğum zaman benim akılma şu geldi; Kemal olmadı Ekmel oldu. Etimolojik olarak birbirinden türüyor. Kemal ve Ekmel… Ekmel, Kemal’in süperlatif formu. Kökeni aynı. Kemal olgun, Ekmel en olgun. Dolayısıyla Kemal olmadı, Ekmel oldu.”

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler