YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meğer su zengini değilmişiz
Türkiye su zengini bir ülke değilmiş. Prof. Dr. Halil Karahan, Türkiye'nin su zengini olduğuyla ilgili haberlerin gerçeği yansıtmadığını, Türkiye'de su kaynakları sıkıntısının yaşandığını söyledi.
Meğer su zengini değilmişiz
22 Eylül 2010 / 18:07 Güncelleme: 22 Eylül 2010 / 18:15

Ulusal Hidroloji Kongresi Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Halil Karahan, son zamanlarda Türkiye'nin su zengini olduğuyla ilgili haberlerin gerçeği yansıtmadığını, Türkiye'de su kaynakları sıkıntısının yaşandığını söyledi.

Prof. Dr. Halil Karahan, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından düzenlenen ''Ulusal Hidroloji Kongresi''nin açılışında, nüfusu 75 milyona yaklaşan Türkiye'nin, su kaynakları kısıtlı olan, kalkınma çabası süren bir ülke olduğunu belirtti.

Son zamanlarda Türkiye'nin su zengini bir ülke olduğu ile ilgili çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Karahan, ''Türkiye, su zengini bir ülke değildir. Bu nedenle sularımızın değerini iyi bilmeliyiz'' dedi.

Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Kumsar, suyun mühendislik projelerinde iyi kullanılması halinde sudan çok önemli katkılar sağlanabileceğini söyledi.

İçilen suyla, enerji elde edilebileceğini dile getiren Kumsar, ''Elde ettiğimiz enerjiyi yenilenebilir enerji ve sulama gibi birçok alanda kullanabiliriz. Ancak mühendislik projelerinde ya da kentleşmede hata yaparsak su aynı zamanda hayat götürür'' diye konuştu.

Üç gün sürecek kongrede 80 bildirinin sunulacağı bildirildi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler