YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meğer Mimar Sinan da...
Sanat tarihi profesörü Zeki Sönmez’in ‘Mimar Sinan Tarihi’ adlı kitabı ilginç ayrıntılarla dolu. Sinan’ın Başmimar olduğu sıralarda, Ayasofya, Zeyrek gibi camilerin duvarlarına bitişik evlerin, ahır ve kümeslerin yapılmasından şikayet ediliyor.
Meğer Mimar Sinan da...
08 Mayıs 2014 / 22:39 Güncelleme: 08 Mayıs 2014 / 22:39

Meğer, Osmanlı tarihinin en büyük dehalarından Mimar Sinan zamanında dahi çarpık yapılaşmadan muzdaripmiş güzel İstanbul. Prof. M. Zeki Sönmez’in Kapı Yayınları’ndan çıkan Mimar Sinan Tarihi - Yazmalarla ve Belgelerle adlı kitabı, 16. yüzyılda yaşamış, dört padişah görmüş ve uzun ömrüne dört yüze yakın eser sığdırabilmiş bir mimarın hayatını ve eserlerini konu alan önemli bir çalışma.

Kitaptan öğrendiğimize göre, o devirlerde Divan’dan Mimarlar Ocağı’na mektup formunda pek çok buyruklar gönderilmiş. 59 mektuptan oluşan buyruklar, 1556-1587 yılları arasındaki İstanbul’un yapılaşması üzerine ilginç ayrıntılar içeriyor. Bu mektuplardan anlıyoruz ki, İstanbul’daki çarpık yapılaşma sadece çağımızın sorunu değilmiş. Sinan hayattayken daha o yıllarda, kaçak yapılan ve özellikle suyollarına kurularak şehir suyunu kirleten, yolları daraltan evlerin, dükkânların yıkılmasını emreden buyruklar var. Daha da ilginci Ayasofya, Zeyrek gibi camilerin duvarlarına bitişik evlerin, ahır ve kümeslerin yapıldığını, bunların söz konusu camilerin pencerelerini dahi kapattığını öğreniyoruz.

220 sayfalık Mimar Sinan Tarihi kitabı, ince bir çalışma ürünü ve Mimar Sinan üzerine önemli bir kaynak eser mahiyetinde olmakla beraber, kuru bir akademik dile de hapsolmayarak çok farklı okumalara kendini açabilen, okunmayı hak eden bir kitap. Mimar Sinan kitabıyla ilgili ayrıntılı yazıyı, bugün, gazetemizin ücretsiz ilavesi olan Star Kitap’ta okuyabilirsiniz.

 

STAR

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler