YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Medya-İş: "İsrail, insanlık trajedisini sansürleme telaşında"
Medya-İş: "İsrail, insanlık trajedisini sansürleme telaşında"
29 Temmuz 2014 17:09
Medya-İş Genel Başkanı Gürsel Eser, gerek Gazze’de gerek Batı Şeria’da görev yapan yerli yabancı tüm basın mensuplarının can güvenliğinden birinci derecede İsrail'in sorumlu olduğunu belirtti.

Eser, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail ordusunun Gazze’ye saldırıları gün geçtikçe şiddetlenirken, sivil kayıpların hızla arttığına dikkati çekti. Katledilen sivillerin önemli bir bölümünün henüz oyun yaşındaki çocuklar ve kendilerini onlara siper eden anneler olduğunu tüm dünyanın basın sayesinde öğrendiğini belirten Eser, İsrail’in hem savaş hem de insanlığa karşı işlediği suçların, basın sayesinde tarihin ve insanlığın hafızasına kaydedildiğini bildirdi.

İsrail'in, gelecekte tüm bu suçlarının hesabını vermeye başladığında en büyük şahidin basın mensupları ve onların tüm dünyaya ulaştırdığı fotoğraflar, haberler ve videolar olacağını ifade eden Eser, şunları kaydetti:

"İsrail son günlerde Gazze’de sivillerin yanı sıra basın mensuplarını giderek daha fazla biçimde hedef almaktadır. İsrail ordusu dün Gazze’de basın mensuplarına can güvenlikleri için otellerinden çıkmamalarını telkin ettikten kısa bir süre sonra, Ensar bölgesinde Anadolu Ajansı ile diğer bazı basın ofislerinin bulunduğu binaya saldırı düzenlemiştir. Saldırıda bazı ofislerde ağır hasar meydana gelmiştir.

AA yetkilileri, Gazze saldırıları başlarken, ofisin koordinatlarını Türk Büyükelçiliği üzerinden İsrail yönetimine resmen ilettiklerini açıklamıştır. Yani İsrail ordusu elindeki koordinata bakarak saldırı düzenlemiştir. Üstelik AA kameramanı Enes Ebu Muaylık’ın İsrail saldırısında yaralanmasının üzerinden henüz 1 hafta dahi geçmemiştir. İsrail devleti açıkça, Gazze’den hem canlı yayınla hem de sahadaki habercileriyle dünyaya gerçekleri aktaran bir basın kuruluşunu tehdit etmektedir. İsrail devletinin tutumu başka türlü açıklanamaz."

Eser, "Ortadoğu’nun müstesna demokrasisi rolünü oynayan İsrail'in, demokrasinin en temel değeri olan insan yaşamını ayaklar altına aldıktan sonra şimdi de basının haber alma özgürlüğünü kararttığını, füzeleriyle, bombalarıyla basın kuruluşlarını tehdit ettiğini" belirttiği açıklamasında şunlara yer verdi:

"Gerek Gazze’de gerek Batı Şeria’da görev yapan yerli yabancı tüm basın mensuplarının can güvenliğinden birinci derecede İsrail sorumludur. İsrail, gerçeklerin dünyaya aktarılmasından korkusu yoksa, basın mensuplarının çalışmasını kolaylaştıracak her türlü tedbiri ivedilikle almalıdır. Ancak AA ofisinin bulunduğu binayı vurması göstermektedir ki İsrail Gazze’de insanlık trajedisini sansürleme telaşındadır. Üyelerimize ve meslektaşlarımıza yönelik saldırıları, basın kuruluşlarına yönelik sorumsuz tutumları ve vurdumduymazlığı nedeniyle İsrail yönetimini kınıyoruz."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler