YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Medya hırpaladıkça Erdoğan yükseldi
Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, medyanın bir zamanlar Erdoğan’ı da sevmediğine dikkat çekerek, "Adam belediye başkanlığından itibaren medya tarafından hırpalandıkça hırpalandı. Hırpalandıkça yükseldi.” dedi.
Medya hırpaladıkça Erdoğan yükseldi
22 Aralık 2012 / 18:32 Güncelleme: 22 Aralık 2012 / 18:37

Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) 'Siyaset ve Liderlik Okulu'nun 'Medya ve Etik' konulu söyleşisine katılan gazeteci- yazar Ahmet Hakan, partililerin sorularını cevapladı.

Konuşmasına medya-iktidar ilişkisinin tarihi ile başlayan Hakan, medyanın cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren bir propaganda görevini yaptığını belirtti. 1960’larda Adnan Menderes’in bu anlayışı yıkmaya çalıştığını fakat başarısız olduğunu ileri süren Hakan, medyanın bu tek sesliliği ta ki AK Parti iktidarına kadar sürdürdüğünü söyledi. Hakan, AK Parti ile birlikte bu anlayışın yıkıldığını ifade etti.

AK Parti’nin; Menderes, Demirel ve Mesut Yılmaz’ın yapamadığını yaparak, medyadaki tek sesliliği kırdığını vurgulayan Hakan, sözlerine şöyle devam etti: “Türk medya tarihinde en önemli kırılma noktası. AK Parti nasıl hâkim oldu? Eskiden medyaya hâkim olmak isteyen iktidarlar, para vererek bazı medya organlarını kendi propagandasını yapar hale getirmeye çalışıyordu. AK Parti bu yolu denemedi, doğrudan kendisine bağlı hale getirdi.”

"Kaldı ki bizde de dünyanın en iyileri iş başında değil"

AK Parti’nin neredeyse medyanın yarısından fazlasına sahip olduğunu iddia eden Hakan, bunun cumhuriyet tarihinde ilk defa olduğunu ileri sürdü. Hakan, AK Parti’nin geriye kalan kısmını da çeşitli baskı yöntemi ile teslim aldığını iddia etti. Dünyanın en iyi insanlarının yönettiği ülkelerde bile o insanların gayri ahlaki meyillerini artırabileceğini dile getiren Hakan, “Kaldı ki bizde de dünyanın en iyi insanları iş başında değil. Onu da biliyoruz.” şeklinde konuştu.


CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler