YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MEDVEDEV: Güney Osetya ve Abhazya'yı tanıyoruz
MEDVEDEV: Güney Osetya ve Abhazya'yı tanıyoruz
MEDVEDEV: Güney Osetya ve Abhazya'yı tanıyoruz
26 Ağustos 2008 / 08:47 Güncelleme: 26 Ağustos 2008 / 00:00

Batı ile Moskova arasındaki Gürcistan gerilimi devam ederken dün olağanüstü toplanan Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma ve üst kanadı Federal Konsey, Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgeleri Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarını oybirliğiyle tanıdı.


Karar, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev tarafından da onaylandı. Tiflis'in, Güney Osetya'ya gerçekleştirdiği operasyon sonrası Gürcistan'a giren Rus birlikleri, söz konusu iki bölgenin yanı sıra bazı Gürcü kentlerini ele geçirmiş, gelen baskılar üzerine çekilme süreci başlatılmıştı. Batı'yla restleşme sürecine giren Rusya'dan dün iki tehdit çıkışı daha geldi. NATO ile tüm askerî ilişkilerin kesilmesi dahil, bir dizi alternatifi değerlendirdiklerini söyleyen Medvedev, Moldova'yı ise Transdinyester bölgesine ilişkin sorununu Gürcistan gibi güç kullanarak çözmeye kalkmaması konusunda uyardı.


Duma'da alınan kararda, 'artık bağımsız ve egemen iki devlet olan G. Osetya ve Abhazya halklarının dış düşmanlara karşı güvenliklerinin garanti altına alınması' da istendi. Duma aldığı bir başka kararla da Birleşmiş Milletler'e üye ülkelerin parlamentolarına çağrıda bulunularak ayrılıkçı bölgelerin tanınması için çalışma yürütülmesini istedi. Gürcistan'ın G. Osetya'ya gerçekleştirdiği saldırıyı Nazi Almanya'sının 1941 yılında Sovyetler Birliği'ne gerçekleştirdiği saldırıya benzeten Duma Başkanı Boris Grizlov, "Gürcistan'ın saldırısı faşist bir saldırıdır. İki bölgenin de bağımsızlığı tanınmalı." dedi. Rusya'nın 15 yıldan bu yana Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne saygı duyduğuna dikkat çeken Federal Konsey Başkanı Sergey Miranov ise 8 Ağustos'ta G. Osetya'da yaşananları soykırım olarak niteledi. G. Osetya Cumhurbaşkanı Eduard Kokoytı ve Abhazya Cumhurbaşkanı Sergey Bagapş, Federal Konsey'de gerçekleşen oturumlara katılarak birer konuşma yaptı. Batı ise gelişmeye tepki gösterdi. Tanıma kararlarını, 'kabul edilemez' olarak nitelendiren ABD, Rusya'nın ateşkes anlaşmasına da uymadığını, bu nedenle Moskova ile bütün ilişkilerini gözden geçirdiğini açıkladı. İngiltere de gelişmeyi 'esefle' karşılarken, Almanya Başbakanı Angela Merkel, bunun sadece, kritik durumdaki gerilimi artıracağını ifade etti. Medvedev'in kararları onaylamayacağını tahmin ettiğini söyledi.


Bu arada Rusya Genelkurmay Başkanı Anatoli Nogovitsin, düzenlediği basın toplantısında Poti limanındaki kargo gemilerini düzenli olarak denetleyeceklerini duyurdu. Nogovitsin Rus gemilerinin liman çevresinde düzenli olarak devriye görevi yaptığını, görevleri arasında gelen ve giden kargo gemilerinin denetiminin de olduğunu belirtti. Rusya, G. Osetya sınır bölgesindeki güvenlik yapısını da kuvvetlendiriyor.


Medvedev, Moldova ve NATO'yu tehdit etti


Gürcistan'da yaşanan çatışmaların ardından Batı ile restleşme sürecine giren Rusya'dan dün iki tehdit çıkışı daha geldi. NATO ile tüm askerî ilişkilerin kesilmesi dahil, bir dizi alternatifi değerlendirdiklerini söyleyen Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Moldova'ya ise Rus azınlığın yaşadığı Transdinyester bölgesine ilişkin sorununu Gürcistan gibi güç kullanarak çözmeye kalkmaması konusunda uyardı.


NATO ile ilişkileri dondurma kararının ardından geri çağırdığı NATO Büyükelçisi Dmitri Rogozin'le Soçi'de bir araya gelen Medvedev, "Tüm ilişkilerin kesilmesi dahil her türlü kararı almaya hazırız." dedi. Böyle bir kararı almanın zorluğuna değinen Rus lider, Gürcistan sorunu sonrası NATO ile ilişkilerin sert bir şekilde kötüleştiğine dikkat çekti.


Gürcistan herkese ders olsun


NATO-Rusya ilişkilerinin daha çok ittifak yararına olduğuna değinen Medvedev, "Bu ilişkilerin kesilmesi Rusya için korkunç değil." dedi. Bugüne kadar NATO ile iyi ilişkiler geliştirmek için çabaladıklarını kaydeden Rus lider, "NATO çevremizde üsler kuruyor. Çevremizdeki ülkeleri ittifaka dahil ediyor. Bize de 'merak etmeyin sorun yok' diyorlar. " eleştirisini getirdi.


Moldova lideri Vladimir Voronin'le de bir görüşme gerçekleştiren Medvedev, "Transdinyester bölgesindeki sorunu Gürcistan gibi güç kullanarak çözmeye kalkma" uyarısı yaptı. Rusya lideri, Gürcistan'ın herkes için iyi bir ders olduğunu, Rus azınlığın yaşadığı ayrılıkçı bölge Transdinyester sorununun çözümünü mümkün gördüğünü kaydetti. Voronin de "Bu tür sorunların ülkemizde yaşanmaması için başka yerlerde olanları hesaba katmalıyız." dedi. Medvedev-Voronin görüşmesinin Rus meclisinin Abhazya ve G. Osetya'nın bağımsızlıklarının kabul edildiği gün gerçekleşmesi anlamlı bulunuyor. Moskova, Cihan


Putin'den DTÖ göndermesi


ABD ile Rusya arasındaki Gürcistan restleşmesi Dünya Ticaret Örgütü'ne de yansıdı. Amerika, Moskova'nın DTÖ'ye girmek için sürdürdüğü müzakerelerin olumsuz etkileneceği uyarısını yaptı. Buna cevap veren Rusya Başbakanı Vladimir Putin ise DTÖ üyeliğinin kendilerine bir avantaj sağlamadığını ve üyelik görüşmeleri sırasında DTÖ'ye bulunulan bazı taahhütleri de dondurmaları gerektiğini söyledi. Dünyanın en büyük 10'uncu ekonomisine sahip Rusya, DTÖ üyeliği müzakerelerini 1995 yılından beri sürdürüyor. Rusya'nın DTÖ üyeliği için Gürcistan'ın da onay vermesi gerekiyor. Moskova, Cihan


Cheney, Ukrayna'ya geliyor


ABD ile Rusya'nın Gürcistan restleşmesi sürerken, iki ülkenin mücadele ettiği bölge ülkesi olan Ukrayna, Washington'dan önemli bir konuğu ağırlamaya hazırlanıyor. ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, 4-5 Eylül'de Kiev'e resmi bir ziyarette bulunacak. Ukrayna Devlet Başkanlığı, görüşmede Gürcistan krizi, Ukrayna-ABD ilişkileri ve Kiev'in NATO üyeliği ile uluslararası güvenlik konularının derinlemesine ele alınacağını bildirdi. Cheney'nin bölge gezi kapsamında, Gürcistan'a gitmesi ve Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili ile bir araya gelmesi de bekleniyor. Cheney, Rusların Gürcistan'a girmesine en sert tepkiyi vererek, bu hareketin karşılıksız bırakılmaması gerektiğini söylemişti. ZAMAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler