YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis'ten tek vekil vermem
TBMM Şahin dün DTP vekilleri ile ilgili verilen karara ilişkin Star gazetesinden Şamil Tayyar'ın sorularını yanıtladı...
Meclis'ten tek vekil vermem
30 Eylül 2009 / 08:54 Güncelleme: 30 Eylül 2009 / 09:04

DTP krizi, demokratik açılım sürecinin tam ortasına pimi çekilmiş el bombası gibi düştü. Dün Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, çok tartışılacak bir karara imza attı... 

Dedi ki; Dava tebligatına uymayan DTP Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş ve Mardin Milletvekili Emine Ayna, 29 Aralık’taki duruşmaya polis zoruyla getirilecek. Ahmet Türk’e ise ifadesi için tebligat çıkarılacak.

DTP Lideri Türk, bu kararı, “demokrasiye müdahale” olarak değerlendirirken, parlamentoyu, kendilerine sahip çıkmamakla suçladı.

Milletvekilliği dokunulmazlığını düzenleyen Anayasa’nın 83. maddesinde istisnai hüküm var: “Ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıyla Anayasanın 14 üncü maddesindeki durumlar bu hükmün dışındadır. Ancak, bu halde yetkili makam, durumu hemen ve doğrudan doğruya Türkiye Büyük Millet Meclisine bildirmek zorundadır.”

Gönderme yapılan Anayasanın 14. maddesi ise şöyle: “Anayasada yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve lâik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz.”

Bu durumda, bir milletvekilinin yargılanabilmesi için iki şartın oluşması gerekiyor: 1-Soruşturmanın seçimden önce başlatılmış olması, 2-Suçun Anayasanın 14. madde kapsamında olması.

Birinci şart uyuyor. Soruşturma seçimden önce başlatılmış. Suçun niteliğine ilişkin ikinci şart ise muallakta.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay kararlarına gönderme yaparak, DTP’liler hakkında açılan davaların Anayasanın 14. maddesi kapsamında olduğuna hükmediyor. Aksi karar verse, dava askıya alınacak, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması için fezleke hazırlanacak, nihai kararı meclis verecek.

Star gazetesi yazarı Şamil Tayyar'a göre tehlike kapıda... Anayasa'nın 83. maddesinin değiştirilmesi şart...  Peki şimdi ne olacak? DTP'li vekiller zorla alıp götürülebilirler mi?

Tayyar bu soruları Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin'e sordu... Sorunun çözümünü ise Burhan Kuzu'ya... Aldığı cevapları sütununa taşıyan Tayyar'ın yazısının önemli kısımları...

(...) Soru şu: Savcılık talimatıyla harekete geçecek olan polis, bu durumda 1994 yılında olduğu gibi milletvekillerini zorla alıp götürebilir mi?

Dün, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’le görüştüm. Şöyle dedi: “Devam eden bir yargı süreci var. Mahkeme, milletvekillerinin gelmesi için ihzar tezkeresi çıkarmış. Yarın bize bu durumla ilgili bilgi verirlerse meclis başkanlığı olarak değerlendirme yapıp tavrımızı açıklarız.”

Polis, milletvekillerini götürmeye kalkarsa tavrınız ne olur?

Şahin: “İçişleri Bakanlığı veya Emniyet Genel Müdürlüğü’nün nasıl hareket edeceğine karışamam. Ama Meclis Başkanı olarak bu mecliste hiç kimseye milletvekili vermem. Polise milletvekili teslim etmeyiz. Asla izin vermeyiz. Buradan milletvekili alamazlar.”

Gerçekten, takdire şayan bir durumdur. Her demokrata düşen görev budur. Ancak, bu da çözüm değildir. Polisle meclisi karşı karşıya getirmeden, kalıcı çözüm için taraflar kollarını sıvamalıdır.

Anayasanın 83. maddesi değiştirilebilir. Dün TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu’yla da görüştüm. “Biz Anayasa değişikliğine hazırız” diyor. Anayasa değişikliği için asgari 367 oya ihtiyaç var, AK Parti’nin sayısı yeterli değildir.

Çözüm?

Kuzu: “AK Parti ve DTP oyları yetmez. MHP’nin tavrı bellidir. CHP uzlaşmaya yanaşırsa Anayasayı değiştirebiliriz.”

Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ise anayasa değişikliğinin yanı sıra hala meclisin sorunu çözme iradesinin olduğunu söylüyor: “Meclis başkanı yeni içtihat oluşturup mahkemeye gönderebilir.”

Bu pilav daha çok su kaldıracak gibi gözüküyor. Ancak meclis başkanının açıklaması gösterdi ki, Türkiye, her şeye rağmen, 1990’lı yılların Türkiyesi değildir.

Anayasa'ya aykırılık cumhurişyet düşmanlığıdır.
 // ibrahim çelikoğlu
Sayın bakan polise adam vermem diyor,doğrudur.Yanlız;Suç işleyen
Milletvekillerin nasıl yargılanacağı bellidir.Ağır ceza mahkemesi karar alıp yüce divan yolunun açılması için Millet Meclisine gönderrmesi gerekir.Millet Meclis'i dokunulmazlığı kaldırma yetkisine sahiptir.Dokunulmazlığını kaldırıp Yüce Divan'a gönderebilir.Yüce divan yargılar.Ağır ceza mahkemesinin istediği bellider:Anayasa yı askıya alıp yargı üstündür'ü hakim kılmaktır.Anayasa d...
30 Eylül 2009 10:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler