YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis'ten şoke eden IŞİD raporu
Türkiye Büyük Millet Meclisi Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan IŞİD raporu, örgütle ilgili çarpıcı bilgileri gözler önüne serdi.
Meclis'ten şoke eden IŞİD raporu
21 Haziran 2014 / 15:17 Güncelleme: 21 Haziran 2014 / 15:27

Türkiye Büyük Millet Meclisi Araştırma Merkezi tarafından, milletvekillerinin bilgilendirilmesi amacı ile IŞİD raporu hazırlandı.

Örgütün 5 - 15 bin arasında üyesinin bulunduğu vurgulanan raporda, “IŞİD’'i diğer örgütlerden ayıran en önemli özellik, Körfez Bölgesi’nden yardım görmesidir.

IŞİD’'in amacı, Irak ve Suriye topraklarından dünyaya yayılan bir İslam devleti kurmaktır.

Kurulduğu günden beri aktif olan IŞİD, özellikle son dönemlerde öngördüğü İslam Devletini kurmak için faaliyetlerini artırmış ve yüzlerce insanın yaralanması ve öldürülmesi sorumluluğunu üstlenmiştir” ifadeleri dikkat çekti.

Uzmanlar tarafından hazırlanan raporda, Irak, Şam İslam Devleti (IŞİD)’in Musul Konsolosluğumuzu kuşatarak, buradan başkonsolosumuz da dahil 49 kişiyi rehin aldığı hatırlatılarak şu bilgiler verildi:
 
Irak'ta kuruldu

IŞİD’'in Ebu Bekir el Bağdadi tarafından Irak merkezleri bir örgüt olarak kurulmuştur. Üyeleri ağırlıklı olarak Suriye, Irak, Körfez ülkelerinden ve Arap Yarımadasından gelen sunni Müslümanlardan oluşmaktadır.

Kökleri Kaide

Örgütün kökleri El Kaide’'ye katılan Tevhid ve Cihat’a kadar gitmektedir. Tevhit ve Cihat, El Kaide’'ye katıldıktan sonra adını Mezopotamya El Kaidesi olarak değiştirmiştir.

2006’'da ABD güçlerince düzenlenen bir operasyonda öldürülünce yerine Ebu Hamza El Muhacir geçmiştir. 2006 yılının sonlarında El Kaide’'ye yakın Ebu Ömer el Bağdadi'nin liderliğini yaptığı Irak İslam Devletini kurduklarını açıklamıştır. 

El Nusra'ya karşı

Irak’'ta Felluce ve Ramadı kentlerindeki faliyetleri onu orduyla karşı karşıya getirmiştir. 2008'’de ABD'’nin Irak’'ta asker sayısını arttırmasıyla Sünni aşiretler ile merkezi hükümet arasında askıya alınan gerilimle yeniden canlanmıştır. Suriye’'de IŞİD aralarında El Nusra Cephesi, Ahrar El Şam, Mücahit Ordusu'nun da bulunduğu çok sayıda İslamcı grupla karşı karşıya gelmiştir.

Askeri gücü

Iraklılarla birlikte Suriyelilerin üst düzey görevlerde temsil edildiği örgütün üye sayısı için 5 bin ile 15 bin arasında değişen rakamlar verilmektedir.

Mali kaynakları

IŞİD'’i Suriye'’deki diğer silahlı gruplardan ayıran bir özelliği Körfez bölgesinden ciddi mali yardım görüyor olmasıdır. Buradan gelen gelirin yanı sıra Irak’'ın Ninova bölgesindeki ciddi haraç ağı ile Suriye’'nin doğusunda bulunan petrol kuyuları da mali açıdan ciddi katkı sağlamaktadır. Bunlara ek olarak ele geçirdiği yerlerde savaş ganimeti adı altında bankalardaki paralarla belli varlıklara el koymaktadır.

Amacı İslam devleti

Suriye’'deki diğer gruplardan farklı olarak IŞİD’'in amacı, Irak ve Suriye topraklarından dünyaya yayılan bir İslam devleti kurmaktır.

Kurulduğu günden beri aktif olan IŞİD, özellikle son dönemlerde öngördüğü İslam Devletini kurmak için faaliyetlerini artırmış ve yüzlerce insanın yaralanması ve öldürülmesi sorumluluğunu üstlenmiştir.

Örgütsel idari yapısı

IŞİD, Irak ve Suriye'’yi 16 vilayete bölmüştür. Irak: Güney Eyaleti (Babil merkezli Bağdat’ın güneyi), Diyala Eyaleti, Bağdat Eyaleti, Kerkük Eyaleti, Selahaddin Eyaleti, Anbar Eyaleti (Irak’taki en büyük ve faal eyalet) ve Ninova Eyaleti. Suriye: El Barakah Eyaleti El Hayr Eyaleti, el Rakka Eyaleti, El Badiya Eyaleti, Halep Eyaleti, İdlip Eyaleti, Hama Eyaleti, Şam Eyaleti, El Sahil Eyaleti.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler