YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis'te yeni 'sekreter' krizi
TBMM Teşkilat Yasası'nda yapılacak değişilik Meclis personeli arasında rahatsızlık yarattı...
Meclis'te yeni 'sekreter' krizi
28 Kasım 2011 / 09:46 Güncelleme: 28 Kasım 2011 / 09:46

Bu hafta Genel Kurul'da oylanacak olan yeni düzenlemede, vekillerin yeni alacağı 'danışman', 'sekreter' ve 'şoför'lerin maaşının, mevcut sekreterlerden yüksek olacağı belirtiliyor. Bu durum Meclis'in kadrolu ve sözleşmeli sekreterlerinin tepkisini çekti. Kulis çalışması başlatan emektar personel milletvekilleri ve parti gruplarıyla görüşüyor, eşit ücret istiyor.
Yeni düzenlemeyle bir milletvekili danışmanının maaşı 3 bin 958 TL olacak. 'Danışman yardımcısı' unvanı alacak olan sekreterlerin maaşı 3 bin 368, şoför maaşı ise yaklaşık 3 bin lira olacak. Halen görev yapan mevcut sekreterin aylığı 2 bin 400, sözleşmeli sekreterin maaşı ise bin 700 TL civarında. Emektar sekreterler farkın kapatılmasını istiyor.

VEKİLİN FATURASI AYLIK 30 BİN LİRA
Bir milletvekilinin brüt maaşı, telefon destek ücreti, kendisi ve yanında çalışacak personelin devlete aylık maliyeti ise brüt tutarlar üzerinden yaklaşık 30 bin lirayı buluyor. Yeni alınacak danışman, yardımcı personel ve şoförlerin yüzde 20 olan sigorta primi kesintilerini de Meclis ödeyecek. Vekillere 'yardımcı personel' adıyla 3 yeni eleman alma olanağı getiren yeni tasarıya göre her vekil, sözleşme statüsünde çalıştırılmak üzere bir danışman, bir sekreter ve bir şoför alabilecek. Bu personelin görevi ise milletvekiliyle birlikte sona erecek.

Vekiller dışarıdan yardımcı personel getirmek istemediği takdirde Meclis'in tahsis edeceği personelle yola devam edecek. (Akşam)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler