YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis'te yeni anayasa için ilk adım
Meclis'te yeni anayasa için ilk adım
04 Şubat 2016 10:06
Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu, yeni anayasa yapımı için ilk toplantısını bugün gerçekleştiriliyor. Yol haritasının çizileceği toplantıda, TBMM Başkanı Kahraman, anayasanın nasıl olması gerektiğini anlattı.

Yeni anayasa çalışmaları için kurulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın başkanlığında ilk kez Meclis'te bir araya geldi.

"TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ PARLAKTIR"

Toplantıda konuşan Meclis Başkanı, "Türkiye'nin geleceği parlaktır. Türkiye'nin kutuplaşmayı önleyecek, birlik beraberliği güçlendirecek bir anayasaya ihtiyacı olduğu kesindir." dedi.

Kahraman'ın konuşmasından satır başları;

Mevcut anayasa imkan vermediği için birçok yasal düzenlemeyi yapamıyoruz. Türkiye'nin ithal ve taklit olmayan, günün şartlarına ihtiyaç veren, yalın, sürekli değişiklik gerektirmeyen kalıcı bir anayasaya ihtiyaç duymaktadır.

Ortak aklı harekete geçirerek anayasa yapım sürecini başarıya ulaştıracağımıza inanıyorum. Türkiye'nin toplumsal kutuplaşmayı engelleyecek bir anayasaya ihtiyacı olduğu kesindir. Değerli komisyon üyeleri 24. Yasama Döneminde yapılanlar yarım kalmışsa da komisyonumuza ciddi bir tecrübe aktarılmasını sağlamıştır.

Bugünden itibaren çalışmasına başlayacak komisyon yeni bir başlangıç yapacaktır.

 

KOMİSYON ÜYELERİ

AK PARTİ

Cemil Çiçek
Ahmet İyimaya
Abdülhamit Gül

CHP

Bülent Tezcan
Ömer Süha Aldan
Namık Havutça

MHP

Oktay Öztürk
Kadir Koçdemir
Mehmet Parsak

HDP

Garo Paylan
Meral Danış Beştaş
Mithat Sancar

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler