YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis'te tarihi gün!
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması sırasında CHP Grubu, Genel Kurulu terk etti. Şu anda ise DSP Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi değenlendirme yapıyor
Meclis'te tarihi gün!
13 Kasım 2009 / 18:58 Güncelleme: 13 Kasım 2009 / 19:02

Meclis Genel Kurulu'nda, demokratik açılımla ilgili genel görüşme önergesinin görüşmeleri başladı. Genel görüşmeyi TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin yönetiyor.

Siyasi siyasi parti grupları adına da CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve DTP Genel Başkanı Ahmet Türk konuştu. AK Parti Grubu adına Adana Milletvekili Ömer Çelik'in konuştu Genel Kurul'da, Başbakan Erdoğan da yaptığı konuşma ile muhalefetin demokratik açılımla ilgili eleştirilerine yanıt verdi. Ardından da iki milletvekili şahısları adına söz alacak. Bu vekillerden ilki DSP Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi Demorkatik Açılım hususunda değerlendirmesini yapıyor.

BAŞBAKAN ERDOĞAN KONUŞTU

TBMM Genel Kurulu'nda demokratik açılım çalışmaları konusunda muhalefet liderlerinin ardından kürsüye Başbakan Erdoğan çıktı. Erdoğan Meclis'in önemini vurgulayarak Genel Kurul'da konuşmasına başladı.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından ayrıntılar:

Meclis Genel Kurulu, bugün tarihi günlerinden birini daha yaşıyor. Hazırlık çalışmaları 3 aydır süren “demokratik açılım” Genel Görüşmesi TBMM'de yapılıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genel Kurul'a hitap ediyor:

"3 gün önce vefatının 71. yıldönümünde minnetle andığımız Gazi Mustafa Kemal TBMM'nbin açılışından önce yayınladığı tebliğde bütün milletin tek merciinin TBMM olacağını ilan etmişti. Bu meclis gazi bir meclistir. Kurtuluş Savaşımızı sevk ve idare eden meclistir. Bu meclis 1920'de bu ülkenin bütün sesini nefesini çatısı altında birleştirmiş bir meclistir.

Atatürk'ün en büyük başarısı bütün problemleri TBMM çatısı altında paylaşmak olmuştur. bu Meclis Gazi bir Meclistir. Açıldğı 1920'den beri bu Meclis, ülkenin topyekün sesi olmuştur. 89 yıl boyunca bu Meclis milletin Meclis'i olmuştur ve bundan sonra da öyle olacaktır. Türkiye'nin bütün sorunlarının konuşulacağı yer burasıdır. Meclis 89 yıl öncesine geri sönemez. Varlık, yokluk mücadelesi veren bir millete ayağa kaldıran bu Meclis her sorunun konuşulacağı yer olacaktır. İlk Meclis bugünkü Meclis için bir model kaynağıdır.

İktidar kadar muhalefet de demokrasi için olmazsa olmazdır. Muhalefetin iktidarla aynı fikirde olması beklemez. Ama her konuda temelden her meselenin isitfadesine değildir. Demokrasinin en temel şartı uzlaşıdır. Hükümet kendini anlatamasın diye çaba sarfetmek doğru değildir. Vatandaşlarımız siyasette tutarlılık istiyor. İzleyici tribünblerine eli tutularak getirilenler olursa bu meclisin asaleti ile uyuşmaz. Cumhuriyet 86 yıl boyunca dünyadaki değişime ayak uydurduğu ölçüde ilerlemiş ve kalkınmıştır.

Gazi Mustafa Kemal savaştığı bütün ülkelerle diplomatik ilişki gayreti içinde olmuştur. Atatürk savaştan sonra kin gütmemiş yeni bir dönem başlatmıştır. Biz Türkiye'nin üç tarafı denizlerle, dört tarafı düşmanlarla çevrili anlayışında değil "Yurtta sulh, cihanda sulh" anlayışındayız. Düşman üretmek değil dost kazanmak anlayışındayız. Biz hükümet olarak, devlet olarak tarih içinde hep büyük düşündük, büyük hedefler belirledik. Hiç kimse bu Meclis'e bir şey dayatamaz.

Bu ülkenin enerjisi var olmayan thditler nedeniyle israf edildi. Dünya değişirken bu ülke çözüm üretilmeyen sorunlarla yavaşlatıldı. Türkiye'yi yeni korkularla, düşmanlarla kimsenin sanal tehditlerle bekletmek hakkı yoktur.

Hükümet olarak Türkiye'nin kronik sorunlarını çöze çöze bu günlere geldik. Ezberleri bozduk, statükoyu değiştirdik. 7 yıl temel hak ve özgürlükleriş genişlettik. Bu olayı sadece terör sorunu, Kürt sorunu olarak algılamak yanlıştır. Hedef milli birlik ve kardeşlik projesedir, süreç demokratik açılım süresidir. Her kesimin kendilerine göre sorunları vardır. Azınlık ve inanç sorunları var, bunları çözeceğiz.

Sayın Baykal, 20 yıl önce Kürt sorunuyla ilgili çalışma yaptık diyor ama şimdiki konuşmaları ile o zamanki arasında fark var. Çözüm üretmeyen bir siyaset, halkın taleplerine suyarsız kalan bir devlet analyışı olamaz. Demokrasi korkuların pazarı değil panzehiridir. Demokrasi en temel meşruyiyet zeminidir. Bütün sistemler, dinler insanın mutluluğu için bir araçtır. Bizim muhatabımız millettir. Bugün milletimizin vekillerinin huzurunda bunları konuşuyoruz, yarın milletimizin huzurunda konuşacağız. 81 ilin 81'ne gideceğiz. Sivas'tan öteye gidemeyenlerden olmayacağız.

Biz diyuoruz ki; Türkiye'ye güvenin demokrasiye güvenin, farklılık zenginliktir. Komşumuzun etnik kimliğini bilmeyiz, bilsek de hor görmeyiz, saygı duyarız. Komşusu açken tok yatmayan bir milletin mensubuyuz. Biz yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz.

Sizin oralarda bölge partisi olduğunuz ortadadır. Güneydoğu da, İç Anadolu da, 7 siyasi bölgenin 7'sinde birinci partiyiz. 81 ilin 80'inde milletvekili çıkaran yegane partiyiz. Halepçe'de katledilen yavruların acısını yüreğinde hisseden millet Türk milletidir. 1991'de 1 milyon Iraklı Kürt sürüldüğü zaman kucak açan biz olduk. Ben İstanbul'da bir siyasi partinin başkanıydım, kamyonlarla yardım götürdüm oraya.

Malazgirt'te nasıl bir ve berabersek Haçlı seferlerine birlikte karşı koyduk. 25 yıldır süren statükoyu süredürebilmek mümkünse sürdürelim. Ama artık bu mümkün değildir. Sorunları ortadan kaldırmıyor. 25 yıldır salt bir güvenlik meselesi olarak görülüyor. Dağlar bombalandı mı, sınır ötesi operasyonlar yapıldı, çözüm alınabildi mi? Sadece askeri yöntemlerle çözülemez bunun psikolojik, demokratik, ekonomik boyutu var. 2005 yılında Diyarbakır konuşmamdan itibaren büyük çalışmalar yaptık. Güneydoğu'ya yaptığımız yatırımların toplamı 15 kattrilyonu bulmuştur.

Çözü üretmek zorundayız. Çocukları intikam hissi ile büyütmek sevgi ve barış dolu bir geleceğe hizmet etmeliyiz. Yangına körükle gitmeyi siyasetine uygun görenler olabilir. Bu barışa hizmet etmez. Gün bağırıp çağırma günü değildir. Gün büyük düşünme günüdür. Sesi en yüksek çıkanın rantı toplayacağı gün değildir. Gün hamaset dolu, tahrik dolu nutuklar atma günü değil, ölümlere çare bulma günüdür.

25 yıldır güvenlik kuvvetlerimiz terörle mücadele ediyor, etmeye de devam edecek. 25 yıl bu sorun görmezden gelindi.

Bütün etnik unsurları Türkiye Cumhuriyeti üst kimliği ile kucaklarız. Biz bölgesel milleyetçiliğe karşıyız. Biz bölgesel ayrımcılıkları ortadan kaldırdık. Dinsel milliyetçiliğe de karşıyız. Alevi çalıştaylarını da başlattık. Sizin yapamadıklarınızı yapıyoruz. Sıkıntının kaynağı bu. AK Parti sizin yapamadıklarınızı yaptığı için rahatsız oluyorsunuz.

Sizin köyleriniz boşaltıldı mı? Hayvanlarınızın otladığı araziler yasak bölge ilan edildi mi? Köylerinizin yollarına mayın döşendi mi? Camilerinizde namaz kılanların üzerine terör örgütü mensupları ateş açtı mı? Tabii ki; analar ağlayacak diyenlere
soruyorum sizin hiç yavrunuz öldü mü?

Dersim de olanları savunanları ben insanlıktan nasibini almamış olarak değerlendiriyorum. Terör örgütü ile benim Kürt kökenli vatandaşlarımı bir araya getiremezsiniz.

Sayın Bahçeli AK Parti ile terör örgütünü kolkola gösterdi. Buna kendi de inanmıyuor ama buradan nemalanıyor.

Benim mazimi test edecek siz değilsiniz, bunu test edecek kalitede de değilsiniz. Bölünmekten sürekli bahsetmek vatanseverlik olamaz. Bize saldıranlar milletten cevabını alacak.

Bu açılım sürecine içeriğini bilmediği için karşı çıkanlar var. Onlara anlatmak bizim boynumuzun borcudur. Şehit cenazesi üzerinden rant bekleyenler var. Şehitler gelsin de daha fazla bağıralım diyenler var.


İSTANBUL BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLLİ UFUK URAS

İstanbul Bağımsız Milletvekili Uras, Türkiye'de ısrarla bir sorunun yok sayıldığını, bu yok sayılma yüzünden isyanlar çıktığını insanların bu nedenle can verdiğini, ancak sorunun yok edilmediğini her seferinde daha da büyüğüdüğünü dile getirdi.

HÜKÜMET ADINA ÖMER ÇELİK KONUŞTU

Meclis Genel Kurulu, bugün tarihi günlerinden birini daha yaşıyor. Hazırlık çalışmaları 3 aydır süren “demokratik açılım” Genel Görüşmesi TBMM'de yapılıyor. AK Parti adına Adana Milletvekili Ömer Çelik, Genel Kurul'a hitap etti:

"Biz burada bugün aslında milletin iradesini gösteren çok önemli bir görüşme yapıyoruz. Herhangi bir kitabevine giriniz, yüzlerce hatta binlerce Kürt sorunuyla ilgili kitap görürsünüz. Ortada bir sorun yoksa bu kadar literatür niye ortaya çıkıyor. Peki hükümet obeziteyi gündeme getirseydi aynı konuşmalar yapılacak mıydı?

Siyasetçiler bu sorunları sümenaltı edemezler, bunları çözmek zorundalar. Bunlar yüksek siyasi sorumluluk gerektirir. Risk almayı gerektirir. Biz AK Parti olarak bu risklerden kaçıyor, bu riskleri göze alıyoruz.

Her zerresine kadar milli olan bu projeyi yabancı odaklara bağlayanlar, iktidarları döneminde bu sorunu yabancı güçlerin himayesinden çıkarmak için ne yaptılar? Bu sorunu demokrasi dahilinde çözmezsek bundan kim ne kazanacak?

Utanmadan Damat Ferit benzetmesi yapıyorlar. AK Parti Damat Ferit Hükümeti'ne değil benzetilse benzetilse Kuva-i Milliye'ye benzetilir.

Bu kadar bizi eleştiren muhalefetin somut önerileri var mı? Yok. Sadece diyorlar ki; "Dağdakilere söyleyin, silahları bıraksınlar" Kolaysa gidin Irak'a siz söyleyin.

(Milletvekili sıralarından laf atılması üzerine) PKK ile mutabakat yapan birilerini arıyorsanız kapıdan çıkacaksınız, orada bir ayna var, ona bakacaksınız.

Bu Meclis'i demokrasi bölmez, kardeşlik bölmez. Demokrasi karşıtlığı böler. Hak ve hakkaniyetin engellenmesi böler.

İlk defa bir siyasi parti kendisinin bir hiç olduğunu ve dağdakilerin muhatap alınması gerektiğini söylüyor. Bunu kabullenmek mümkün değildir.,

Özellikle Kürt kökenli vatandaşlarımıza sesleniyorum. Bunların tavırları Kürt kardeşlerimizin daha özgür olması için değil, kendi kurumsal kimliklerini korumak içindir.

Bu sorunların çözümüğ için muhalefetten hükümete baskı gelmesi gerekiyordu. Hükümet bu işe soyundu muhalefet itiraz ediyor.

Vergisini verirken, askere giderken ayrım yapılmayan vatandaşlarımız hiçbir konuda ayrıma uğramamalı.

Milletimiz müsterih olsun. Devletin, milletin, demokrasinin sahibi var.

TBMM'de süren demokratik açılımla ilgili oturum sırasında locada bulunan Türkiye Gençlik Birliği üyesi iki genç eylem yapmak istedi. Eylemciler locadan dışarı çıkarıldı. Eylem üzerine locadaki perde kapatılmak istendi. Meclis başkanı Şahin perdelerin kapatılmasını durdurarak yeniden açılmasını sağladı. Bazı CHP'liler gençlere müdahaleyi protesto ederek oturumu terketti. İkinci eylem ise Şehit Anneleri Derneği'nden geldi. Şehit Anneleri Derneği Başkanı Pakize Akbaba, Mecliste izleyici locasında otururken bayrak açarak bağırmaya başlaması üzerine polis tarafından engellenerek dışarı çıkarıldı.

"Demokratik Açılım" TBMM'de Görüşülüyor

- Genel Kurulda, "Demokratik açılım" adı da verilen "Milli Birlik ve demokratik Açılım Projesi"nin genel görüşmesine başlandı.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin başkanlığında toplanan Genel Kurulda, ilk sözü genel görüşme önergesinde Hükümet adına İçişleri Bakanı Beşir Atalay aldı.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in başkanlık ettiği genel görüşmede, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve Ak Parti Adana Milletvekili Ömer Çelik, partilerinin düşüncelerini dile getirecek. Hükümet adına eleştirileri ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yanıtlayacak.

Salı günü yapılan bilgilendirme toplantısında tasiyon yükselmiş ve zaman zaman milletvekilleri arbedenin eşiğine gelmişti. CHP'liler hem açılımı hem de zamanlamayı protesto için pankart açmışlardı.

AÇILIMIN İKİ HEDEFİ VAR

İlk sözü önerge sahibi olarak İçişleri Bakanı Beşir Atalay aldı.

Atalay demokratik açılımın iki hedefi olduğunu söyledi:

"Demokratik açılımın birbiriyle bağlantılı iki hedefi vardır. Terörün sonlandırılması ve demokrasimizin yükseltilmesi. Türkiye’nin ertelenmiş, ihmal edilmiş, siyasi sosyal sorunların çözümü demokratikleşmektir.

Terörün sonlandırılması terörle kapsamlı mücadeleyi gerektirir. Bu bilinçle hareket eden hükümetimiz, bütün imkanlarını seferber etmiş, ülkemiz için her tür tedbiri almıştır. Güvenlik güçlerimizin terörle mücadeleci kahramanlığı, birlik ve beraberliğimizi koruyan en önemli unsurdur.

Diğer yandan terör kaynaklarının kurutulması, istismar unsurlarının ele alınması gibi önemli çalışmalar yapılmıştır.

TERÖR ÖRGÜTÜ YALNIZLAŞTIRILDI

Terör örgütünü yalnızlaştırdık. Bundan sonra da hükümetimiz Türkiye’nin ayağında bir pranga olan terör sorununu çözmek için mücadele edecektir.

Partimizin varlık sebeplerinden biri Türkiye’nin demokrasi açığının kapatılmasıdır. Ak Parti, bireysel hak ve özgürlükler alanının genişletilmesi için büyük gayret göstermiştir. Atılan bu adımlar insan odaklı siyaset anlayışımızın ürünüdür.

İnsan eşrefi mahlukattır, yani yaratılmışların en yücesidir. Demokratikleşme insanımızın hak ettiği bir siyasi düzenin pekiştirilmesini sağlayacaktır.

Sosyo ekonomik ve siyasal hastalıklarımızın çoğunun kaynağında adaletsizlik vardır. Adaletin olduğu yerde sağlıklı birey ve devlet vardır.

OHAL İNSAN HAKLARINA AYKIRIYDI

Demokratik açılım köklü bir zihniyet değişikliğini gerektirmektedir. Bu yüce meclis hükümetlerimiz döneminde fedakarlıkla çalışmış, demokrasinin geliştirilmesi alanında önemli değişiklikler yapmıştır.

İktidara gelir gelmez, insan haklarına saygının göstergesi olarak, OHAL uygulamasına son verdik.

DGM hukuk sistemimizden çıkartılmıştır. Düşünce ve ifade özgürlüğünün genişletilmesi ve terörle mücadele kanununda önemli değişiklikler yapılmıştır.

Vatandaşlarımızın günlük yaşamlarında geleneksel olarak kullandıkları dilleri öğrenebilmeleri için kurslar açılmıştır. Yayın yapılması yasal güvenceye kavuşturulmuştur. TRT-6 açılmıştır.

İşkence ve kötü muamele suçunun tanımı genişletilmiş, cezası artırılmıştır. Bugün Türkiye artık faili meçhullerle, işkenceyle anılmayan bir ülke haline geldiyse bunda Ak Parti’nin kararlı mücadelesi belirleyici olmuştur.

TCK, Ceza Muhakemesi Kanunu, Kabahatler Kanunu, Denetimli Serbestlik Kanunu bu dönemde çıkarılmıştır.

5253 sayılı dernekler kanunu yürürlüğe konulmuş, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine uygun olarak örgütlenme özgürlüğü sağlanmıştır.

Açık şeffaf ve hesap veren yönetim anlayışının gereği olarak, bilgi edinme hakkı kanunu çıkarılmıştır.

Demokratikleşmenin bir gereği olarak, belediyeler ve il özel idareleri yeniden ele alınmış ve bu çerçevede önemli yasal değişiklikler, mevzuat tamamen değiştirilmiştir.

İnsan haklarının geliştirilmesi ve bu alandaki ihlallerin önlenmesi amacıyla, kurumsal yapılanma alanında da reform niteliğinde önemli çalışmalar yapılmıştır.

1 MİLYAR TL TAZMİNAT ÖDENDİ

Bir yandan bu adımlar atılırken, öte yandan sosyo ekonomik yaraları sarmak için önemli çalışmalar yaptık.

Bölgelerimiz arasında ekonomik farklılıkları ortadan kaldıracak projelere bilhassa ağırlık veriyoruz. Örneğin KOP, DAP, GAP bitirilmiş olacak, kararlıyız.

Ak Parti hükümetleri döneminde, terörden zarar gören vatandaşlarımız için özel bir kanun çıkarılmıştır. Bu kanun uyarınca, bugüne kadar vatandaşlarımıza 1 milyar TL üzerinde tazminat ödenmiştir.

Şehit ve gazilerimizin bu vatan için yaptığı fedakarlığı biz çok iyi biliriz. Bu bağlamda, özel sektörde istihdam sağlanmıştır, bunu takip ediyoruz. 10 bin kişi istihdam edilmiştir.

Bu tedbirler sayesinde, terör örgütünün istismar ettiği unsurlar ellerinden alınmaktadır.

Biz terörle mücadele ve demokratikleşme çerçevesinde attığımız adımları yeterli görmüyoruz. Bundan sonraki dönemde de kısa orta ve uzun vadeli tedbirleri almaya devam edeceğiz. Bunların ülkenin tamamını kapsadığını söyledik. Bu nedenle, demokratik açılımın sloganı, herkes için daha fazla özgürlüktür.

GÜNEYDOĞU VE DOĞU'DAKİ YASAKLAR KALDIRILACAK

Temel hak ve özgürlükleri ihlal eden herkesi korumak, Türkiye Cumhuriyeti’nin vazifedir. Hükümetimiz bu bilinçle, insan hakları mekanizmaları daha etkin hale getirmiştir.

Açılımda kısa vadeli adımlar, yasa değişikliği gerektirmeyen, idari değişikliklerden oluşmaktadır. Bu çalışmaların bir yandan yürümekte olduğunu, oluşan yeni iklimle yeni adımlar atıldığını görüyoruz.

Örneğin geçen hafta 18 yaş altındaki bütün çocukların Çocuk Mahkemesi’nde yargılanmasını ön gören kanun teklifi TBMM’ye sunulmuştu.

Vatandaşlarımızın kullandığı farklı dillerle ilgili, üniversitelerimizde akademik araştırma yapılması, seçmeli ders gibi uygulamalar bu sürecin önemli yansımalarıdır.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yaşayan vatandaşlarımızın, yol kontrollerinin azaltılması ve yayla yasaklarının kaldırılması için çalışmalar devam etmektedir.

Toplumsal ve dini hizmetler de dahil, farklı dil kullanları engelleri de kaldırılacaktır.

AYRIMCILIĞI ÖNLEME KOMİSYONU

Değineceğim hususlar bütün vatandaşlarımızın eşit olduğu mekanizmaların kurulmasını amaçlamaktadır.

Gayemiz vatandaşlarımız onurlu özgür biçimde yaşamalarını sağlamaktır.

İnsan haklarını korumaya yönelik yeni denetim mekanizmaları kurulacaktır. Bilindiği gibi Anayasa’mızın 10. maddesi her türlü ayrımcılığı yasaklamaktadır.

Bu hükmü izleyecek bağımsız bir mekanizmanın oluşturulması, insan haklarının yükselmesine büyük katkı sağlayacaktır. Bu nedenle bağımsız bir ayrımcılıkla mücadele komisyonu kurulacaktır. Yasa tasarısı yakında TBMM’ye gönderilecektir.

Başbakanlık insan hakları başkanlığını, bağımsız bir mekanizmaya dönüştürülecektir. Bu yeni kurumda, insan hakları ihlallerini denetleyecektir. Bu kanun tasarısı da Meclis’imize sunulacaktır.

İşkence ve kötü muamele karşısında, işkenceye karşı BM sözleşmesinin, ihtiyari protokolünün onaylanmasına dair kanun tasarısıdır.

İhtiyari protokolün onaylanması takiben en geç bir yıl sonra Ulusal önleme mekanizması kurulacaktır.

Başta insan hakları ihlalleri olmak üzere, kolluk hakkında şikayetlerin izlenmesi ve sonuçlandırılmasına yönelik bir mekanizma kurulacaktır.

Bağımsız kolluk şikayet mekanizması, bir yandan işkencenin önlenmesine diğer yandan da güvenlik güçlerimizin haksız yere eleştirilmesinin önüne geçecektir.

İsimleri değiştirilen yerleşim birimlerine eski isimlerinin verilmesine imkan sağlanacaktır.

Siyasi partiler hukukunun alanını genişletmeyi, siyasi propagandanın geliştirilmesini de sağlayacağız.

Söz gelimi, siyasi partilerin seçim çalışmalarında, vatandaşlarımızın kullandığı farklı dillerde de seslenmesine imkan verilecektir..

Yapılacak değişiklikler ve kurulacak mekanizmalar, etnik kökeni cinsiyeti siyasi tercihleri ne olursa olsun, ülkemizde yaşayan tüm vatandaşlarımızın özgürlüklerini korumayı amaçlamaktadır.

Bunlar aldığımız ve almakta olduğumuz tedbirlerin bir kısmıdır. Nihai bir liste söz konusu değildir. Çünkü biz açılımı ucu açık bir paket değil, dinamik bir süreç olarak görmekteyiz.

Mevcut anayasa her açıdan toplumumuzun gerisinde kalmıştır. Bu Anayasa’nın, gelişen Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayamayacağı açıktır. Milletimiz bu anayasa’yı hak etmemektir. Mümkün olan en geniş katılımla çoğulcu bir anayasa hazırlanması gerekmektedir.

Biz bu değişiklikleri hedeflerken, anayasa’nın ilk üç maddesini hiçbir şekilde değiştirilemeyeceğini defalarca açıkladım. Türkiye Cumhuriyeti’nin temel nitelikleri, üniter yapısı, bayrağı, milli marşı ve resmi dili bu tartışmaların dışındadır.

Demokratik açılım bir milli birlik ve kardeşlik projesidir. Birileri sürekli milletimizi değişik faktörleri kullanarak, bölmeye parçalamaya birbirine husumet besletmeye hep çalışmıştır ve bu konuda bir sürü unsurları kullanmışlardır. Biz bu fitne unsurlarını almak önlemek bu alanı temizlemek istiyorum. Milletimizin önünde bu fitne unsurları kalmasın. Bunun ötesinde Ak Parti’nin 7 yıldır ne yaptığı ortadadır.

Bu vesileyle, gelin hep beraber bir şefkat kardeşlik dilini Türkiye’ye vatandaşlarımıza sunalım. Bizim beklediğimiz budur. Muhalefetin vereceği her katkı bizim için önemlidir."

Daha sonra kürsüye DTP Grup Başkanı Ahmet Türk geldi.

EN ÖNEMLİ SORUN KÜRT SORUNUDUR

"Hiç şüphesiz ki bugün cumhuriyet tarihinin en önemli en sancılı, bu nedenle en dramatik konusunu ve elbette ki en büyük sorununu yani Kürt sorununu konuşuyoruz.

Kürt sorununun ortaya çıkması büyümesi derinleşmesi ve çözümsüz bir hal alması devletin hatalarıyla doğrudan bağlantılıdır. Sorunun bu hale gelmesi elbette ki uluslar arası sistemden de bağımsız ele alınamaz.

Modern dünya sisteminin bu evresi hiçbir ahlaki değeri tanımıyor, binlerce yıllık insanlık değerlerini bir bir yok ediyor. Toplumsal ilişkiler değer yargılarından arındırılıyor ve bütün bunlar daha fazla kazanç uğruna yapılıyor.

Bu sistemin ülkemizi temelden etkilediğini görmeden, hiçbir şey yapamayız.

Özellikle 11 eylül saldırısından sonra bir dünya sistemi adeta akıl tutulması yaşamıştır.

Ülkemizdeki iktidarları ve devlet zihniyetini de derinden etkilemiştir. Bugün Kürt sorunu olarak tanımladığımız sorunun bu uluslararası gelişmelerden bağımsız ele alınması mümkün değildir.

İNSAN HAKLARI İHLALLERİ GİZLENDİ

Türkiye’nin kendi içinde çözmesi gereken bir sorundur. Ancak bu durum konuyu dış dünyadan yalıtarak ele alma hatasına düşmememiz gerekir. Buradaki en ince nokta, hangi yaklaşımın bu uluslar arası sisteme hizmet ettiğidir. Yani Kürt sorununu inkar ederek mi, yoksa ülkeye demokrasiyi hakim kılıp mı onurlu ve özgür bir duruşu sergileriz.

Bize göre farklılıkların inkarı ve demokrasi yoksulluğu ülkeyi istismara açık hale getirecektir. Yıllardır emperyalizme karşı mücadele ettiğini sananların bir çoğu bile, bunların değirmenlerine su taşıdığını fark etmedi. Bazıları da ülkelerinin birliğini koruma adı altında, yapılan hataların Türkiye’yi adım adım bunlara teslim ettiğini göremedi.

Kürt sorunu ve ortaya çıkan savaşın nereden beslendiği konusunda yanlış değerlendirmeler yapıldı. Bu topuma benimsetildi ve kamuoyu yanıltılarak, terörle mücadele adı altında, örtülü bir savaş yürütüldü. Bu çatışma dönemlerinde, bölgede yaşanan insan hakları ihlallerinin Türkiye’de ve dünyada duyulmaması için özel gayretle gösterildi.

Yaşanan infazlar, köy yakma ve boşaltmalar, haksız gözaltı ve tutuklamalar, sıkı yönetim ve OHAL gerekçe gösterilerek gizlenmeye çalışıldı. Bunları yazan gazeteciler öldürüldü. Gazete binaları bombalandı. Milletimiz gözlerimizin önünde kontgerillla tarafından öldürüldü. Bu cinayeti izleyenler elini kolunu sallayarak dolaştı.

Resmi tarihe dur denilerek, halkın gerçek tarihinin açığa çıkarılması büyük bir zorunluluktur. Bu şekilde kamuoyunun konu hakkındaki bilgi eksikliği giderilmiş olacaktır. Geçmiş dönemlerde de hükümetler bazı hataların yapıldığını kabul ettiler fakat bunların neler olduğunu nereden kaynaklandığını gündeme getirmediler.

Türklerin Anadolu’ya geldiği günden bu yana ilişki kurduğu Kürt halkı bir anda tarih sahnesinden çıkarıldı. Özel tedbirler ve politikalar ile asimilasyoncu yaklaşım hayata geçirildi.

Devletin bu politikaları hayata geçirmedeki ısrarı baskıcı şiddet yönetimi isyanları doğurdu. Bu defa devlet bu isyanları bastırmak için şiddete başvurdu. Ağrı ve Dersim isyanları doğru okunamadı. Akıl almaz baskılar katliamlar uygulandı. Peki sorun çözüldü mü?

Munzur suyunun nasıl kızıla boyandığı resmi tarihçiler tarafından yazılmamış olsada, halk tarafından aktarılan gerçeklerle bugün hala tartışılıyor.

Bu yöntemleri bir defa daha uygulamaktan söz etme cesaretini gösterebiliyorlar. O dönemin sorumlu siyasetçilerini nasıl etkisiz hale getirdilerse, şimdi de bu mantığı devam ettirmek isteyenler olduğunu çok iyi görüyoruz.

Bir daha böylesi hiçbir zihniyet toplumumuza benzer acıları yaşatmaya gücü yetmeyecektir.

PKK DEVLETİN HATALARI SONUCU KURULDU

Katliamcı politikaları, hükümete açıkça bir çözüm yöntemi olarak önerenler, bunun cezasını halkımıza verecektir.

O dönemlerde, sorunların üstüne şiddetle gidildi. Tepkilerin nedenleri doğru analiz edilmedi. Bunlar yapılmış olsaydı, bugün 40 bin ölüden, binlerce faili meçhulden bahsetmeyecektir.

Taş attığı için hapislere tıkılan yüzlerce çocuğun dramı ile yüz yüze kalmayacaktık. İşte tam bu noktada PKK’nın bir sonuç olduğunu ifade etmek istiyorum. Devletin siyasal hataları neticesinde ortaya çıkmış bir sonuçtur. Ancak devlet, sorununun nedeni hiçbir zaman ele alınamamıştır.

Kimi çevreler ise Kürtlerin herhangi bir sorunları olmadığını, herkesin eşit yurttaş olarak bu ülkede yaşadığını savunarak sorunu görmemeyi tercih etmiştir. Bu ülkede Kürtlerin eşit yurttaş olduğunu ve hiçbir sorunlarının bulunmadığını ileri sürenler içinde bir iki örnek vermek istiyorum.

Tarih 21 eylül 1930. Adalet Bakanı şöyle söylüyor. Türk bu ülkenin yegane efendisi, saf türk soyundan olmayanların bu ülkede tek hakkı vardır. Köle ve hizmetçi olma hakkı. Dağlar bunu böyle bilsin diyor.

RAPORDA KÜRTLERİN NASIL ASİMİLE EDİLECEĞİ ANLATILIYORDU

1935’te İsmet İnönü’nün raporunda, Kürtlerin nasıl asimile edileceğini, nüfus planlarını ayrıntılı şekilde dile getiriliyor.

1960 askeri darbesini yapan ki birileri ilerici olarak gören ve anlatanlara söylüyorum özellikle. Cumhurbaşkanı cemal gürsel çıktığı yurt gezilerinde, kimse size Kürt’sün derse, yüzüne tükürün

1994 yılında, eski dışişleri bakanı Coşkun Kırca, DEP’lilerin dokunulmazlığı kaldırılırken ve Mahmut Esat Bozkurt’un sözlerini söyledi ve “Bu ülkede Türk olmayanların, yalnızca susma hakkı vardır” dedi. Bazıları kardeşlik edebiyatını bu şekilde yaptı.

Biraz empati yapın. Birileri çıksa ve yeryüzünde Türkçe diye bir dil yoktur dese, ve tek kelime Kürtçe bilmeyen sizin çocuğunuza zorla Kürtçe eğitim yaptırılmasına eşitlik diyebilir misiniz?

Eminim bunun düşüncesi bile bazılarını tüylerini diken diken ediyordur. İnsanın kendi ülkesinde, kendi anavatanında, kendi devleti bakımından dilinin inkar edilmesi yasaklanması nasıl bir travma yaratmaktadır. İşte düşüncesi bile sizin tüylerinizi diken diken eden bu trajediyi biz yıllardır yaşıyoruz. Hiç değilse onurumuzu korumak için bu politikalara sahip çıkıyor.

KART KURT TEZ BİLE OLDU

Kürtlerinde bir tarihinin kültürünün edebiyatının olduğu da inkar edilemez bir gerçektir. Kültürlerin tümünün yan yana barış içinde yaklaşması bir erdem örneği olur. Bunlar tarihimizde vardır. Görkemli uygarlıklar bu şekilde ortaya çıkmıştır. binlerce çiçekli bahçeyi kurutup, tek bir çiçeğe dönüştürmeye çalışanın hiçbir makul gerekçesi olamaz.

Bu mesele bir Türk Kürt meselesi değildir. asimilasyon politikalarına karşı bir tutumdur. İnkar edilmiş yok sayılmış, bir dili savunmayı da etnik milliyetçilik olarak tanımayanları da halkın vicdanına bırakıyoruz.

Asıl etnik milliyetçiler, vatandaşlarına tek etnik kimliği dayatanlardır. Kürt diye bir halk yoktur, bunlar dağlarda yürürken çıkardıkları seslerle Kürt olarak adlandırılan dağ Türklerdir tanımı bile üniversitelerde tez olarak okundu.

Birisi çıkıpta geçmişte yapılan bu hatalardan dolayı özür dileme erdemini gösterememiştir.

NAMLUYU ENSEMİZDE HİSSETTİK

Peki bunca hata, inkar, baskı sindirme girişimi, işkence cezaevleri, operasyonlar, sorunun çözümüne en küçük bir katkı sundu mu? Sorunun giderek büyümesine neden olan bu uygulamalar değil midir? Bu yanlış politikalar kim adına uygulandı? Kimse bunun hesabını sorabildi mi?

Bu kirli politikaların devlet içinde devletçikler oluşturduğunu belki birilerinin yeni fark ediyordur. Biz 20 yıldır bunu söylüyoruz. O dönemde derin devlet demek bile suçtu. Susurluk Şemdinli Ergenekon ortaya çıkmadan önce biz bunların namlularını ensemizde hissederek yaşamaya gayret gösterdik.

Şimdi bütün bu mağduriyetleri ifade etmeye neden gerek duydum? Yıllardır devletin arkasındaki kamu ve medya gücüyle çarpıtıldı. Bu nedenle Kürt sorunu ortaya çıkışı ile, sonradan yaşanan acıların da karşılıklı olduğu anlaşılamadı. Benim acım acıları yarıştırmak değildir. Bölge halkının sevincini bile zafer havası gibi gösterilmesinin nedeni de bu algı yanlışlığından kaynaklanmaktadır.

İnanınız ki barış işte bu kadar gerçek ve bu kadar elle tutulabilir bir şeydir. Ben şuna inanıyorum, geçmişimizle tam bir yüzleşme sağlayamazsak, Gelecek için birbirimize güvenemeyiz. Bu politikalar geçmişte yaşandığı düzeyde kabaca olmasa da, inceltilmiş bir şekilde hala yürütülmektedir.

Cenazelerin gitmediği tek köy kalmadı. Bütün bunlara rağmen halkın barışta ısrarcı olmasını bir erdem olarak görüyoruz. Halklar arasında etnik çatışma yaşanmamış olmamasını kazanım olarak görüyoruz. Hakların bir arada yaşama arzusu içinde koruyor olmasını büyük bir saygıyla karşılıyoruz.

Biliyoruz ki bu inkarcı asimilasyoncu politikaları yürüten ve uygulayan halk değildir. devleti ele geçirmeye başaran ekip ve onun ardında olan zihniyetlerdir.

SON DÖNEMDEKİ HÜKÜMETİN ÇABALARI DA YETMEDİ

Yaşadığımız sorunun siyasal sosyal ve kültürel boyutları kadar ekonomik boyutları da çok ciddidir. Bölge halkının yaşadığı yoksulluk, insanlığımızı zorlayacak düzeydedir. Eğer bugün insanlar her gün açlıktan ölmüyorsa, toplumdaki dayanışma gücüdür.

Şiddet vardı yatırım yapılmadı diye geçiştiremezsiniz. Bakınız 1940 – 1980 yılında bölgede bırakın silahlı hareketleri, siyasi bir hareket bile yoktu. Ama o dönemde bile devlet ve özel yatırım, Türkiye ortalamasının kat kat altındaydı. Hiçbir etkisi olmamış demek istemiyorum ama raporlarda ortaya çıktığı gibi bilinçli bir ihmal sonucudur. Son dönemlerde hükümetlerin sınırlı girişimleri de bu politikanın kırılmasına yetmemiştir.

Ekonomik kalkınma hedefleriyle birleşmeyen, hiçbir demokratikleşme hamlesi kalıcı olamaz. Demokratikleşme sürecinin en önemli ayaklarından biri bölgeler arası gelişmişliğin ortadan kaldırılmasıdır.

Bu bir Türk Kürt çatışması değildir. bu ülkede demokrasi ihtiyacı olan sadece Kürtler de değildir. ülkede Türk kavramı ve Türk milleti tanımı bile özünden boşaltılmıştır. Ülkenin bütün vatandaşları demokrasi yoksulluğunun mağdurlarıdır. Elbette ki açılım, demokrasi çatısını yükseltmeyi hedeflemektedir. Ülkeyi uluslar arası sömürücü sermayeden kurtarmanın tek yolu da demokratik toplum düzenidir.

Kimliklerin dillerin kültürlerin kendini özgürce korkmadan ifade etmesi ülkeyi bölmez. Tam tersine ülkeye aidiyet bağlarını güçlendirir. Asıl bölünme tehlikesi kimliklerin inkarı ve bastırılması üzerine ortaya çıkar.

Resmi tarihe dur denilerek, halkın gerçek tarihinin açığa çıkarılması büyük bir zorunluluktur. Bu şekilde kamuoyunun konu hakkındaki bilgi eksikliği giderilmiş olacaktır. Geçmiş dönemlerde de hükümetler bazı hataların yapıldığını kabul ettiler fakat bunların neler olduğunu nereden kaynaklandığını gündeme getirmediler.

Türklerin Anadolu’ya geldiği günden bu yana ilişki kurduğu Kürt halkı bir anda tarih sahnesinden çıkarıldı. Özel tedbirler ve politikalar ile asimilasyoncu yaklaşım hayata geçirildi.

MUNZUR SUYU KIZILA BOYANDI

Devletin bu politikaları hayata geçirmedeki ısrarı baskıcı şiddet yönetimi isyanları doğurdu. Bu defa devlet bu isyanları bastırmak için şiddete başvurdu. Ağrı ve Dersim isyanları doğru okunamadı. Akıl almaz baskılar katliamlar uygulandı. Peki sorun çözüldü mü?

Munzur suyunun nasıl kızıla boyandığı resmi tarihçiler tarafından yazılmamış olsada, halk tarafından aktarılan gerçeklerle bugün hala tartışılıyor.

O dönemlerde yaşananların üstünün örtüldüğü yetmezmiş gibi, nu

Bu yöntemleri bir defa daha uygulamaktan söz etme cesaretini gösterebiliyorlar. O dönemin sorumlu siyasetçilerini nasıl etkisiz hale getirdilerse, şimdide bu mantığı devam ettirmek isteyenler olduğunu çok iyi görüyoruz.

Bir daha böylesi hiçbir zihniyet toplumumuza benzer acıları yaşatmaya gücü yetmeyecektir.

Katliamcı politikaları, hükümete açıkça bir çözüm yöntemi olarak önerenler, bunun cezasını halkımıza verecektir.

O dönemlerde, sorunların üstüne şiddetle gidildi. Tepkilerin nedenleri doğru analiz edilmedi. Bunlar yapılmış olsaydı, bugün 40 bin ölüden, binlerce faili meçhulden bahsetmeyecektir. Yüzlerce milyon dolardan

Taş attığı için hapislere tıkılan yüzlerce çocuğun dramı ile yüz yüze kalmayacaktık. İşte tam bu noktada Artık içi boşaltılmış bir kardeşlik söyleminin de birliğe hizmet etmediğini halkımız tarafından görüldüğünü anlaşılması gerekmektedir. Yoksa bu tarihi sorun karşısında yüzümüzün akıyla çıkmak mümkün olamaz.

Bugün geldiğimiz noktadaki durum maalesef yeterince yürümüyor. 1980 askeri darbesinin değiştirilmesini bile ele alamayan bir çözüm anlayışı diğerlerinden ne kadar farklı olabilir?

Bir halkın kendi dilinde eğitim yapmasını bölücülük olarak değerlendiren zihniyetin asimilasyonculardan bir farkı var mıdır?

Hükümetin amacı sorunu kalıcı bir şekilde ve demokratik bütün olarak harekete geçirecek ve bunu çözmeye yönelik bir planı var mıdır?

Biz gelinen aşamada artık yeter diyoruz. Tarihsel bir kısır döngüye son vermek için ciddi adımlar görmek istiyoruz. Uluslar arası oyunları bozmanın tek yolu demokratikleşmeden geçer. Bunun için birbirimize güvenmek bu güveni tesis etmek dışında bir yol da yoktur.

Bu sorunumuzu çözemezsek, kimse gelip bizim sorunlarımızı çözemez, belki çözülsün de istemez.

Farklılıkların ve hakların demokrasi çerçevesinde güvence altına alınması Türkiye’nin zararına değildir.

Ülkenin ortak dili Türkçedir. Türkçe olmaya da devam eder. Türkçe ortak iletişim dili olarak korunur. Bizi bir arada tutan tek değer etnik kimlik olarak dayatırsanız eğer bu yanlış olur.

Türkiye’nin demokrasi dışında başka bir çıkış kalmamıştır. Bugünden sonra yapmamız gereken şey, demokrasi etrafında birleşerek bütün toplumsal siyasal sorunlarımızı çözmüş olmaktır.

BU PROJE BİR DIŞ DAYATMA DEĞİLDİR

Ak Parti hükümetinin, Kürt açılımı adıyla başlattığı ve milli birlik projesi adına karar kıldığı süreç, anlatmaya çalıştığım çözüm zihniyetinden uzaktır. Bu bir dış dayatmadır, ABD projesidir diyen hükümeti küçük düşürmeyi de doğru bulmuyoruz.

İzah etmeye çalıştığım gibi kürt sorunu dış politikadan bağımsız ele alınması mümkün olmayan bir konudur. Önemli olan bu sorunu çözerken, halkı mı yoksa dış güçleri mi dikkate alacağız sorusudur.

AB ve ABD sorun için katkı sunacaksa tamam diyelim. Ancak tekrar çatışmaya götürecekse, gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz demeliyiz. Değerli milletvekilleri biz DTP olarak bu sürece yapıcı katkı sunmaya gayret ettik. Hükümetin somut tek bir adımı olmaması rağmen, bizi sürecin dışına itme gayretine rağmen

Sorunun artık orduya havale edilmemesi ve ölümlerin durması adına bu süreci destekledik ve desteklemeye devam ediyoruz. ancak hükümetin askeri operasyonlardaki ısrarı, ölümleri durdurmadığı gibi süreci de ilerletememiştir.

Biz şuna inanıyoruz, eğer ciddi bir çözüm olabilirse silahlar 3 ayda türkiye’nin gündeminden kalkar.

Bu süreçte canı yanmayanlar yüreği yanmayanlar rahat olabilirler, ama hiç kimse bize bir daha bu acıları yaşatma hakkına sahip değildir. bizler, bu acıların sürmesini isteyenlere karşı demokrasi mücadelemizi sürdürdük.

TBMM’de bulunan bütün partilerin temsil edileceği bir komisyon kurulmasını öneriyoruz. Madem bu sorun bizim sorunumuzdur, madem çözümümüzü de biz kendimiz bulacağız, artık hükümet bu süreci kapalı kapılar ardında yürüteceğine Meclis’e teslim etmelidir. TBMM bu soruna bulacağı ortak siyasi akılla, 72 milyona yakışır bir temsiliyet gücünü ortaya koyacaktır. Bu sayede vesayetten kurtularak, liyakatini bu soruna kalıcı bir çözüm getirerek bütün dünyaya mesaj verecektir.

Biliyoruz ki geçmişle yüzleşmek noktasında cesur olmadan, cumhuriyeti elitlerin işgalinden kurtarıp demokratik hale getirmeyiz.

Kamuoyun gözü önünde açık bir süreç işletilmelidir. Bu komisyon sorunu anlayıp doğru bir çözümü ortaya koyabilmelidir."

Daha sonra kürsüye MHP Lideri Devlet Bahçeli geldi. İşte Bahçeli'nin konuşması:

MECLİS EN TALİHSİZ GÜNLERİNDEN BİRİNİ YAŞIYOR

"Terörle mücadelede vatan ve bayrak uğruna toprağa düşen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyorum. Bu şerefli mücadelede gazilik mertebesine ulaşan kahramanlarımıza sonsuz şükranlarımızı sunuyorum.

Bugün TBMM, 89 yıllık kutlu tarihinin en talihsiz günlerinden biri yaşanmaktadır. Bu çatı altında konuşulan konulardan üzüntü duymamak mümkündür. 7 yıldır Türkiye’yi derin uçuruma sürükleyenlerin, milletimizi bölme hayallerini mi tartışacağız?

Hükümet eliyle, Türkiye için bölünme modelleri arayışına girilmesine siyasi tarihimizde ilk defa görülmektedir.

Dün meclis’in ilk başkanı olan Mustafa Kemal’in Anadolu’ya çöreklenmiş işgalciler için verdiği mücadeleye bakınız, bugün aynı çatı altında bulunanların getirdiği düşüncelere bakınız.

Dün Malazgirt'ten bu yana bu toprakları vatan yapmak için can veren şehitlerimize bakın, Bugün şehidini sorgulatan bir anlayışın düştüğü çaresizliğe bakınız

Dün dağınık yoksul bir milleti bir araya getirerek yorgun küskün kitlelerden büyük bir millet yaratanlara bakın, bugün aynı muhteşem milleti 36’ya bölmeye çalışanlara bakınız.

Bugün burada neyi tartışacağız. Nasıl bölüneceğimizi mi? Kardeşlerimizi nasıl terk edeceğimizi mi?

Bugün burada hangi karara varacağız? Şehitlere nasıl ihanet edeceğimizi mi? Gazilerimizi bir kez daha nasıl yaralayacağımızı mı? Asker polis ve korucularımızın hatıralarını nasıl ayaklar altına alacağımızı mı?

NEYE DESTEK VERECEĞİZ

Aylardan beri konuşmak istiyordunuz, milletimizin şahitliğinde duymak istiyoruz. Maksadınız hangisidir. Bize neyi anlatmak istiyorsunuz. Bunların hangisini tartışıp, hangisini kabul edip, hangisine destek vereceğiz.

Allah esirgesin bunlara izin verirsek göz yumarsak, görmezden gelirsek, muhterem ecdadımıza ne diyeceğiz? Şayet varsa bir yolunuz siz söyleyiniz. Gafletteydik uyuyorduk güçsüzdük mü diyeceksiniz? Görmedik bilmedik düşünmedik mi diyeceksiniz? Oy peşindeydik mi diyeceksiniz? Bu mekanda ayakta alkışladığınız küresel güçler böyle itiyorlardı mı diyeceksiniz?"

Türkiye kardeşliğine birliğine musallat olan bu tehlikeyi elinin tersiyle iter. Yıkımın muhataplarına da hak ettiği dersi verir. Sarstığı kardeşliğin hesabını da mutlaka sorar.

Niyet sahiplerini uyarıyorum. MHP’nin Meclis’te bulunan 69 kişilik birbirinden değerli arkadaşlarım, al bayrağımıza kem gözle bakanların hakkından gelir. Bugün aldığımız oya bakıp, Türkiye’nin tamamıyız deyip duruyor

Hakkari’den Edirne’ye Van’dan İzmir’e kadar, bu kutlu vatanda yaşayan kardeşlerim hesaplarınızı boşa çıkartır.

Bugün aziz milletimiz son derece endişelidir. Karşımızdaki sorun çok ciddi bir beka sorunudur.

Siyasi partilerin eylemleri, devletin bağımsızlığına aykırı olamaz. Bunu aykırı hareket edilmesi anayasal suçtur. Hükümet milli güvenliği sağlanmasından, TBMM’ye karşı sorumludur. TBMM’nin üyeleri görevlerine başlarken, devletin varlığı ve bağımsızlığını korumak için büyük türk milleti önünde namus ve şerefleri üzerine yemin etmişlerdir.

PKK açılımımın bununla değerlendirilmesi kaçınılmazdır. Türkiye’de milli varlığımızı hedef alan terörle karşı karşıyadır. Güvenlik güçlerimiz 6 bin şehit vermiş, PKK terörü 5 binden fazla vatandaşımızı katletmiş. 12 bin vatandaşımız gazi olmuştur.

2002 yılına gelindiğinde terörün beli kırılmış bitme noktasına gelmiştir. AKP hükümeti terörün sıfır noktasına geldiği bir terör almıştır. Etnik bölücülük mevzi kazanmıştır. Bugün yüce meclisin önüne PKK açılımıyla çıkan AKP, terör örgütüne teslim olma noktasına gelinmiştir. Terörle mücadele bitmiş, terörle müzakere süreci başlamıştır.

PKK'NIN YAPAMADIĞINI HÜKÜMET YAPIYOR

Hükümet bölücülüğün önünü açmıştır. PKK açılımıyla yapılmak istenen, terörün silahla yapamadığını siyasetle yapılmasıdır.

Yüce meclis maalesef bugün PKK’ya teslimin belgesi olan bu yıkım projesini görüşmektedir.

Yapılmak istenilen, bireysel kültürel haklar değil, oluşturulmak istenen bir azınlığın, siyasi azınlık haklarını kullanmak istemektir.

Terör örgütü ve etnik bölücülerle, aynı kefeye konulacak ve PKK’nın bu vatandaşlarımızın sözcüsü olduğu gibi düşünce oluşacaktır.

Böyle bir yaklaşım bu vatandaşlarımıza yapılacak bir iftira olacaktır. AKP’nin açılım sürecinin temeli bu nedenle yanlıştır sakattır.

Bu vatan bundan bin yıl önce gerçek sahibini bulmuştur. Aradan geçen 10 asır, büyük bir milleti ortaya çıkarmıştır. Bunun adı Türk milletidir. Bizleri bir araya getiren acılarımız anılarımız zaferlerimiz ve coşkularımız olmuştur.

Bin uzun yılda, kız alıp vermiş fetihlere katılmış, işgale direnmiş, birlikte üzülüp sevinmiş ve gülmüştür. Evlatlarımız bu değerle şehit olmuştur.

Bizi bugüne getiren kökenimiz, mezhebimiz, inancımız ne olursa olsun bizim adımız Türk milletidir. Son 200 yılda yaşanan oyunların çoğu bizi Anadolu’dan göndermek için yapılmıştır.

Türkleri Anadolu’dan atma hayali günümüze kadar ulaşan vazgeçilmez bir emeldir. Bir sır gibi taşıdıkları amaçları gerçekleştirmenin yollarını her fırsatta aramışlardır.

TERÖRİSTBAŞI BİLE DEMOKRASİ DİYOR

Buranın adı Türkiye, milletinin adı ise Türk milletidir. Ya bu toprak üzerinde yaşayan bir millet bir ve bütün tutulacaktır ya da Türk milleti Anadolu’dan atılacaktır.

Bunun adı tarihi şark meselesidir ve tarafları bellidir. Bir yanda Türk milleti bir yanda yedi düvel. Bir yanda inançlarımız ve bayrağımız diğer yandan haçlı zihniyeti.

Bugün adının maskelerinin değişmiş olması emellerini değiştirmemiştir. Adına ne denilirse denilsin, ister çare ister fırsat ister açılım dayatılmak istenenler şark meselesinin bugüne gelmesidir.

Yüksek siyaset kaynağını coğrafyadan alır. Her coğrafyanın doğal politikaları vardır. Coğrafı aynı duruyorken, 10 asırdır bu topraklardan yükselen dinamikleri değiştirirseniz, uyarıyorum ki coğrafya da dağılır.

Başka kentlerin yeni coğrafyalar dağıtılırken, onu göremezseniz ortaya dağılma ve yıkılış çıkacaktır. Bu kaçınılmaz akıbeti değiştirecek tek bir olumlu örneğe tarih sahne olmamıştır. Coğrafyamız tartışılırsa milletimiz, milletimiz tartışılırsa devletimiz, devletimiz tartışılırsa bayrağımız, bayrağımız tartışılırsa varlığımız ortadan kalkacaktır.

Bir kez daha düşününüz. Bir kez daha oynanan oyunun bütününü, dün bugün gelecek vizyonuyla değerlendiriniz. Karşınızda yeni bir Sevr dayatması olduğunu göreceksiniz. Hükümetin isim zinciri arasında en sonunda karar kıldığı kavram, milli birlik projesi reçetesi de demokrasidir. Bu da herkes için hoşa gidecek bir kavramdır. Bunların hangi niyetleri kapsadığını açıklayacak değilim. Ancak çağımızın en önemli kavramı demokrasidir. Demokrasi bir yandan ülkelerini toplumlarını güçlü hale getiren yönetimlerin kuvvet kaynağı olmuştur.

Terörist başı bile kuracağı sözde devletini demokrasi eksenine oturtmaya çalışmıştır.

Hükümetin Kürt sorunu diyerek başlattığı açılım süreci de kısa zamanda demokrasi ambalajıyla kaplanmıştır.

Başbakan Erdoğan, gittiği her yerden demokrasinin eksikliğinden bahsetmeye başlamıştır. Sayın Cumhurbaşkanı da konuşmasında, farklılaşma odaklı düşüncelerini demokrasiye atfetmiştir.

DÖRT MADDELİK ÖNERİ

Bugün gerçekten bir demokrasi sorunu varsa bunun önündeki engellerde devlet yapımızda ve yasalarımızda değildir.

Ferdin sahip olduğu haklar dışında, bir topluluğa değişik adlar altında siyasi haklar vermeye çalışmanızı kabul edemeyiz. Böylesi teklifler anayasa’ya aykırıdır.

Şayet ülkemizdeki insanlarımızın bir kısmında, kendilerini ifade edememe sorunu var ise bu sorununun çözümündeki engel anayasal değil sosyolojiktir.

Yaşadığı buhran ve yoksulluk, anasının dilinden değil sahip olduğu kısır toplumsal ekonomik çemberden kaynaklanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyet, hangi etnik kökene ayrımcı muamele etmiştir? Kucaklayıcı gönlüne sığınmak isteyen hangi toplumu reddetmiştir?

Hangi bakana, hangi işadamına farklı muamele yapılmıştır? Kim ülkemizde kökeni nedeniyle, siyasete, bürokrasiye giremediğini ifade edebilir?

Kim, general büyükelçi vali olamayacağını söyleyebilir? İşte bu yüce meclis çatısı altında, ve hükümet bünyesi içinde yer alan arkadaşlara lütfen bakınız. Düşüncelerine katılmayız ama aileleriyle doğdukları yörelerle de iftihar ederiz. Hepsi bizim milletimizin evlatlarıdır.

Bu yörelerden gelen sayın üyelere hayatının her alanında kapı açan bir hukuk sistemi neden birilerini dağa çıkmaya sevk etmeye neden olsun.

Türk milleti zaten birdir, devleti birdir, vatanı birdir, bayrağı birdir, lisanı birdir.

Terörist adı üstünde eline silah alarak kan akıtan canilerdir.

Bunlar yasal yoldan hakkını arayamamış olan masumlar değildir. Bizden çözüm istiyordunuz. İşte bizim çözüm önerilerimiz:

- Yurt içinde ve dışındaki bütün teröristler teslim olmalıdır.

- Tamamı Türk adaleti hesap vermeli, ve hükme rıza göstermelidir.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler