YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Meclis'te sadece Başbakan'ın can güvenliği var"
"Meclis'te sadece Başbakan'ın can güvenliği var"
10 Nisan 2014 08:26
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan yumruklu saldırı ve Meclis güvenliğine ilişkin, Meclis İdare Amiri Malik Ecder Özdemir, CNN Türk'te yayınlanan 5N1K programına konuk olarak Gazeteci Cüneyt Özdemir'in sorularını yanıtladı.

AKP'li bazı milletvekilinin Genel Kurul'a silah ile girdiğini bunu Meclis Başkanı'nın da bildiğini ileri süren Ecder Özdemir, "AKP'li milletvekillerinden Genel Kurul'a silah ile giren milletvekillerini Meclis Başkanı biliyor. Benim tespitim var. AKP'nin içerisinde Genel Kurul'a gelmeyen, kürsüde bir kez dahi konuşmamış ama tek görevi orada kavga çıkarmak olduğu zaman tartışmalı oturumlarda Meclis'in ne ön sıralarında oturan adeta 'A Takımı' olarak adlandırabileceğimiz kavga çıkaran milletvekilleri var. Tek işleri kavga çıkarmak, kürsü işgal etmektir. Bunlar Başbakan tarafından güçlendirilmemiş olsa bu tablo yaşanmaz. Meclis Başkan'ı buna tanıktır" dedi. Ecder Özdemir, "Dünkü saldırı Kılıçdaroğlu'na değil de Başbakan'a yapılmış olsaydı, bugün Türkiye'de yer yerinden oynardı" dedi.

"Meclis'te silahlı çatışmaların da yaşanabileceğini söylemiştim"

Kılıçdaroğlu'na yapılan yumruklu saldırının planlı olduğunu ileri süren Ecder Özdemir, "Buna benzer veya daha ağır saldırıları Meclis'te bekliyordum. Bundan 1 yıl önce de söylemiştim. Meclis'te silahlı çatışmaların da yaşanabileceğini söylemiştim. Sayın Cemil Çiçek'e de söylemiştim. Şahsın daha önce Meclis'e hiç gelmediği ifade ediliyor. Kamera kayıtlarını izlediğimizde çok profesyonelce hazırlanmış bir saldırı. Meclis'e ilk defa gelen birisi gibi değil. Nereye gideceğini, saldırıyı planladığı yerin güvenlik anlamında en zayıf nokta olduğunu bilen önceden tespit eden başkaları tarafından da yardım almış planlı bir saldırı" diye konuştu.

"Meclis'te sadece Başbakan'a yönelik bir güvenlik tedbiri var"

Meclis'te milletvekillerin can güvenliğinin olmadığını, sadece Başbakan Erdoğan'a yönelik bir güvenlik önleminin olduğunu söyleyen Ecder Özdemir, "Meclis'te milletvekillerin can güvenliği yoktur. Sadece Başbakan'a yönelik bir güvenlik tedbiri var. O da çok aşırı bir güvenlik tedbiri. Koruma polislerinden adeta etten bir duvar örülüyor. Onun dışında hiç kimsenin güvenliği yok maalesef. Meclis'e iyi niyetle gelen insanlar, Meclis'e giremiyor. Terör uygulamak için gelen, her türlü sabıkası olan birisi de dünkü olayda olduğu gibi elini kolunu sallayarak girebiliyorlar" ifadelerine yer verdi.

"Başbakan kefen giyerek siyaset meydanına çıktık diyor"

Siyasette ayrıştırıcı söylemlerin son bulması gerektiğini belirten Ecder Özdemir, "Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir başbakan kefen giyerek siyaset meydanına çıktık diyor. AKP'nin mitinglerinde üzerlerine kefen giydirilmiş gençler kullanıldı. Bu ayrıştırıcı söylem, senin yüzde 50'in benim yüzde 50'im söylemleri ayrıştırıcı söylemlerdir. Çözüm sayın Başbakan'ın grup konuşmalarından başlayarak toplumu yeniden bu gerginlikten kurtarmaktan geçiyor" açıklamasında bulundu.

"Başbakan'ın emir ve talibatı ile yönetilen bir Meclis anlayışı var"

Güvenlik zirvesine ilişkin Ecder Özdemir, "Yarın güvenlik zirvesi düzenlenecek. Zirve, Meclis ve Meclis Başkanı tarafından yönetilmiyor. Başbakan'ın emir ve talimatı ile yönetilen bir Meclis anlayışı var. Hukuk, iç tüzük ayaklar altına alınıyor" dedi.

"AKP'li milletvekillerinden TBMM'ye silah ile giren milletvekillerini Meclis Başkanı biliyor"

AKP'li bazı milletvekilinin Genel Kurul'a silah ile girdiğini bunu Meclis Başkanı'nın da bildiğini ileri süren Ecder Özdemir, "AKP'li milletvekillerinden Genel Kurul'a silah ile giren milletvekillerini Meclis Başkanı biliyor. Benim tespitim var. AKP'nin içerisinde Genel Kurul'a gelmeyen, kürsüde bir kez dahi konuşmamış ama tek görevi orada kavga çıkarmak olduğu zaman tartışmalı oturumlarda Meclis'in ne ön sıralarında oturan adeta 'A Takımı' olarak adlandırabileceğimiz kavga çıkaran milletvekilleri var. Tek işleri kavga çıkarmak, kürsü işgal etmektir. Bunlar Başbakan tarafından güçlendirilmemiş olsa bu tablo yaşanmaz. Meclis Başkan'ı buna tanıktır. Yerel seçim kampanyasında, aday tanıtım toplantısını Başbakan Meclis'te yaptı. Böyle bir şey olabilir mi? İç tüzüğe aykırı bu" ifadelerine yer verdi.

"Meclis Başbakan'ın Başbakan'a gücü yetmediği için"

Ecder Özdemir, "Bu gibi olaylara ilişkin Meclis Başkanı'nın da tespitleri vardı. Ama AKP grubuna, Başbakan'a gücü yetmediği için bu düzenlemeler şimdiye kadar yapılamadı" dedi.

"Saldırı Başbakan'a yapılmış olsadı Türkiye'de yer yerinden oynardı"

Ecder Özdemir, 'dünkü saldırı Başbakan'a yapılmış olsaydı, bugün Türkiye'de yer yerinden oynardı' diyerek saldırı sonrasındaki gelişmeleri eleştirdi. Ecder Özdemir, "Dünkü saldırı Kılıçdaroğlu'na değil de Başbakan'a yapılmış olsaydı, bugün Türkiye'de yer yerinden oynardı. Dünden bugüne İç İşleri Bakanı'ndan tek kelime açıklama yapılmadı. İçişleri Bakanı'nın görevi, Twitt atmak mıdır? 24 saat geçmeden hiçbir araştırma yapılmadan saldırıyı yapan şahsın serbest bırakılması, Türkiye'de hukukun olmadığının bir göstergesidir. Bu iş teşvik edici olacaktır" diye konuştu.

090420142244353260663_2.jpg

DHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler