YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis'te olağanüstü toplantı
CHP'nin olağanüstü toplantı çağrısı üzerine CHP'li Meclis Başkanvekili Şafak Pavey'in başkanlığında toplandı. Dört partinin temsilcileri konuşma yaptı.
Meclis'te olağanüstü toplantı
29 Temmuz 2015 / 15:21 Güncelleme: 29 Temmuz 2015 / 17:58

Hükümet adına Bülent Arınç, AK Parti adına Mahir Ünal, CHP adına Levent Gök, MHP adına Ümit Özdağ, HDP adına Osman Baydemir kürsüye geldi..

Şafak Pavey oturumu açış konuşmasından şunları söyledi:

''Burada yaratacağımız her asabiyet sokağa şiddet teşviki olarak dönebiliyor. Bu vatan hırslarımızdan çok daha değerli. Bizler varlıklarımızlar bir şey katmak için Meclis'teyiz. Siyaset şiddet bizi her zamankinden çok daha acil göreve çağırıyor. Ortak hafızamızı takip etsek düzlüğe çıkabileceğimize inanıyorum. Değerli milletvekillerini saygıyla selamlıyor gündeme geçiyorum.''

Pavey'in konuşmasının ardından Meclis toplantı çağrısına ilişkin önerge okundu.

Bülent Arınç: CHP'ye teşekkür ediyorum

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, hükümet adına açıklama yaptı.

Arınç'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

Özellikle son günlerde yaşanan  kalplerimizi kanatan, vicdanlarımızı sızlatan acı olayların henüz içerisinde bulunduğumuz adli ve idari soruşturmaların devam ettiğğ bir zamanda hükümetimizin terörle, teröristlerle top yekün mücadele kapsamında yaptığı çalışmalar içerisinde konunun görüşülmesine zaruret hasıl olmuştu. Bunu CHP grubu yerine getirdi, onun için teşekkür ediyorum. Komisyon kurulabilir korumayabilir bunlar sizlerin değerli oylarınızla belli olacaktır.

Son günlerde yaşanan olayları hepimiz acı ile karşıladık ve tepkimizi verdik.  Ayrıntılarını biraz sonra vereceğim şiddet olayları kapsamında ülkemizde bir üzüntünün hakim olduğunu söyleyebilirim. Memleketini seven herkes üzüntülü ve tepkilidir. Meclis olarak bunu görüşmek hepimizin göreviydi. Bu günkü konumuz ülkemizde giderek artan terör olaylarını nedeni araştırmak ve engellemek için meclis komisyonunun kurulmasını içeriyor. Bu konuda iki rapor vardır. İnsan hakları inceleme komisyonunun hazırladığı bir rapordur. Bu Şubat 2013’tedir.  Yine aynı dönemde Kasım 2013 tarihli meclis araştırma raporumuz var.   Bunun ayında geçtiğimiz dönemde 10 Temmuz 2014 tarihli terörün sona erdirilmesi maddeli kanun hazırlanmış ve resmi gazete yayınlanmıştır.

"Çözüm Süreci Türkiye'nin son şansıdır"

Terör operasyonlarında bin 61 kişi gözaltına alındı, 156 kişi serbest bırakıldı. PKK ve DHKP-C'ye yönelik operasyonda 847 kişi gözaltına alındı. DAEŞ'e yönelik 136 kişi gözaltında alındı, 31 tutuklu var. 

Kırılma noktalarından biri 6-8 Ekim olaylarıdır. HDP'li siyasilerin tehditkar açıklamaları süreci istismar etti. Tüm terör örgütlerine karşı geniş kapsamlı operasyon yapılıyor. Hükümetimiz DAEŞ'i 2013 yılında terör örgütü olarak ilan etti. Çözüm süreci Türkiye'nin son şansıdır.

Osman Baydemir: Bu Meclis 'evet' derse vallahi de billahi de bu savaş 48 saat içerisinde durur

HDP adına açıklama yapan Şanlıurfa milletvekili Osman Baydemir şunları söyledi:

Yaşadığımız acılar son acımız olsun diyorum. Tek bir kardeşimizin kardeşimizin hayatımızı yitirmesini istenmiyorsak irade Meclis’tir. Çatışmalara dur diyelim. Barış zeminine dönüşten başka çaremiz yok. Ceylanpınar’da katledilen polisler kardeşimizdir. Misliyle yanıt vermekle sorunu çözemeyeceğiz. Ele ele vererek toplumun tek bir ferdinin hayatını kaybetmeyeceği zemini inşa edelim.

Sayın Davutoğlu’nun ve sayın Cumhurbaşkanı’nın yaptığı konuşma barışa suikast girişimidir. Gelin HDP olarak şiddet, 'Savaş kimden gelirse gelsin hep birlikte sizin savaş yapmanız izin vermeyeceğiz' diyelim. Bu Meclis 'evet' derse vallahi de billahi de bu savaş 48 saat içerisinde durur.

 

 // yılmaz
Bunların kökünü kurutana kadar devamsakın inanmayın bu yılanlara müslüman bir ısırıldıgıyerden bir daha ısırılmaz...
29 Temmuz 2015 16:45
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler