YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis’te kritik süreç başlıyor!
Meclis’te bekleyen dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili en önemli adım bu hafta atılacak.
Meclis’te kritik süreç başlıyor!
18 Nisan 2016 / 07:43 Güncelleme: 18 Nisan 2016 / 11:51

AK Parti’nin, dokunulmazlık dosyalarının yargıya gönderilerek vekillere dokunma imkanı verecek olan Anayasa değişiklik teklifi, bu hafta TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşülecek.

Teklif, önümüzdeki hafta da Genel Kurul’a indirilerek görüşmelerinin tamamlanması sağlanacak. Teklif metnini hazırlayarak TBMM Başkanlığı’na sunan AK Parti, içinden fire çıkacağı beklentisine ilk yanıtını, teklif metninin altındaki 316 milletvekilinin imzasıyla verdi.

Muhalefet partileri, daha önceki görüşmelerde ifade etmedikleri desteği AK Parti’nin, bu konudaki kararlılığını gördükten sonra dile getirdiler. MHP, teklife destek olacağını ifade ederken, MHP’li milletvekilleri de bu yönde oy kullanacaklarını ifade ettiler.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise AK Parti’nin teklifine destek vereceklerini duyurdu ancak partisinden aykırı sesler yükseldi. Milletvekilleri, peş peşe yaptıkları “hayır oyu vereceğiz” açıklamalarıyla, henüz daha teklif, Genel Kurul’a gelmeden Kılıçdaroğlu’na zor anlar yaşattı. CHP’nin içini karıştıran teklifin ilk görüşmeleri bu hafta TBMM Anayasa Komisyonu’nda gerçekleştirilecek.

Muhalefet partileri de, “fire” bekledikleri AK Parti’ye karşı kendi sınavlarının ilkini komisyondaki tavır ve duruşlarıyla verecek. Teklifin Genel Kurul’daki görüşmelerinin de, Genel Kurul’da görüşmeleri süren yasalara ara verilerek, önümüzdeki hafta gerçekleştirilmesi planlanıyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler