YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis'te kritik gün
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’deki temasları çerçevesinde son şekli verilen Suriye ile Irak tezkereleri bugün TBMM’ye sunulacak.
Meclis'te kritik gün
30 Eylül 2014 / 07:26 Güncelleme: 30 Eylül 2014 / 07:32

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun önceki günkü açıklamaları doğrultusunda gözler tezkelerin sevki beklenen Meclis’e çevrildi.

Ancak sabah saatlerinde 1 Ekim’de başlayacak yeni yasama yılına ilişkin düzenlediği geleneksel basın toplantısında TBMM Başkanı Cemil Çiçek’ten “Yarın (bugün) gelebilir” açıklaması geldi.

Meclis’in daha önce verdiği iki yetkinin süresinin Ekim’de dolacağını anımsatan Çiçek, tezkerelerin içeriğine ilişkin bilgisi olmadığını söyledi.

Çiçek’in açıklamasının ardından Milliyet’in konuya ilişkin sorularını yanıtlayan AK Parti grup yöneticileri de tezkelerin bugün yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Meclis’e sevk edilmesini beklediklerini söyledi.

Tezkerelerin içeriğine ilişkin sorulara, “Biz de Meclis’e sevk edildiğinde göreceğiz” yanıtını veren grup yöneticileri, “Ancak her iki tezkere de süre uzatımının ötesinde unsurlar olacak. Yani yetki uzatımına ilişkin değil yeni tezkereler Meclis’e gelecek” bilgisini verdi.

Irak kalabilir

Ancak parti kulislerinde süresi 4 Ekim’de dolacak Suriye tezkeresinin yerine gelecek yeni tezkerenin Türkiye’nin güvenliği açısından bir boşluk yaşanmaması için öncelikle Meclis’ten geçirilip, süresi 17 Ekim’de dolacak Irak tezkeresinin yerine sunulacak yeni tezkerenin görüşmelerinin ise 14 Ekim’e kadar sürecek bayram tatilinin ardından ele alınabileceği de konuşuluyor.

AK Partili 30 milletvekili olmayacak

Bu arada hacda olmaları nedeniyle AK Parti’den 30’u aşkın milletvekilinin tezkere görüşmelerine katılamayacağı öğrenildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler