YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis'te ''halk günü'' başladı
Meclis'te ''halk günü'' başladı
16 Mart 2013 13:39
TBMM Başkanlığı'nın, vatandaşların Meclis'i gezmesi amacıyla düzenlediği, ''halk günü'' uygulaması başladı.

 

İlk olarak Seyranbağları Huzurevi, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği'nden vatandaşlar ile Manisa Akhisar Anadolu Öğretmen Lisesi'nden bir grup öğrenci rehber eşliğinde Meclis'i gezdi. Ziyaretçilere TBMM Genel Kurul salonunda yetkililer tarafından Meclis hakkında bilgi verildi. 
 
Daha sonra TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu yaptığı konuşmada, bugün Meclis'te ilk defa ''halk günü'' uygulamasını başlattıklarını belirtti.
 
Neziroğlu, Meclis'e her zaman çok yoğun ziyaretçi geldiğini, hatta bazen bunun 5 bini, 6 bini geçtiğini, ancak bu gelenlerin daha çok milletvekillerini ziyaret etmek ve çeşitli sorunlarını görüşmek üzere geldiğini söyledi.
 
''Halk günü'' uygulamasıyla sadece Meclis'i gezme amaçlı gelmek isteyenlere yönelik bir program hazırladıklarını ifade eden Neziroğlu, şunları kaydetti:
 
''Onun için de Cumartesi günleri sabah 11.00'den 16.00'ya kadar her saat başı Dikmen kapısına gelen vatandaşlarımız için rehber eşliğinde turlar düzenledik. Önceden rezervasyon yaptırmaya, aramaya da gerek yok. Cumartesi günü Dikmen kapısına gelen bütün vatandaşlarımız 11.00'den itibaren gruplar halinde önceden bir randevu almasına gerek kalmadan Meclisimizi gezme fırsatı bulacak.'' 
 
Daha sonra ziyaretçilere, TBMM Başkanı Cemil Çiçek imzalı ve üzerinde, ''Yüce milletimizin, bağımsızlığının, bütünlüğünün, egemenliğinin iradesinin temsilcisi ve demokrasimizin güvencesi olan TBMM ziyaretiniz anısına sevgilerimle'' yazılı ''ziyaret beratı'' takdim edildi.
 
 
Ziyaretçiler
 
 
Seyranbağları Huzurevi'nden gelen yaşlı vatandaşlardan bazıları ağlayıp, sorunlarını anlatırken, bazıları da kendileri için böyle bir program düzenlenmesine çok sevindiklerini dile getirdi.
 
Manisa Akhisar Anadolu Öğretmen Lisesi'nden Eylem Gürkan adlı öğrenci eski meclisi de gezdiklerini ve çok beğendiklerini belirterek, müfredatın çok ağır olduğunu, sürekli sınav sisteminin değiştiğini söyledi. Gürkan, milletvekillerinin, bu konuda öğrencileri dinlemeleri gerektiğini ifade etti.
 
Gizem Sadeer adlı öğrenci ise Genel Kurul salonunun televizyonda gördüğünden daha büyük ve daha etkileyici olduğunu söyledi.
 
İsmail Can Leylek adlı öğrenci de Meclis'e ilk defa geldiğini ve beğendiğini belirterek, ''Televizyonda gördüğümden farklı'' dedi.
 
Görme engelli bir vatandaş da Meclis'in engellilerin sorunlarının çözümüne ilişkin çalışmalarını çok beğendiğini belirtti.
 
Bu arada Meclis'e gelen vatandaşlara ilk olarak ziyaretçi kabul salonunda, çay ile kurabiye ve börek ikram edildi. TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu tarafından da çiçek verildi.
 
 
''Halk günü'' uygulaması
 
 
''Halk günü'' uygulamasıyla, ''millet iradesinin tecelli ettiği, temsil edildiği en yüce çatı olan Meclis'i vatandaşların ziyaret etmesi, tanıması ve TBMM hakkında daha fazla bilgi edinmesi'' amaçlanıyor.
 
Gezi programları, cumartesi günleri 11.00 – 16.00 saatleri arasında her saat başı tekrarlanacak. Ziyaretçiler 0312 420 68 87 numaralı telefondan konuyla ilgili bilgi alabilecek, ayrıca ''rehberlik@tbmm.gov.tr'' adresi ve 0312 420 69 25 numaralı fakstan da iletişime geçebilecek.
 
 
AA
 
Etiketler: ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler