YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis'te 332 dokunulmazlık dosyası var
Meclis'te 332 dokunulmazlık dosyası var
02 Ekim 2015 13:48
TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, "7 Haziran'dan sonra Başkanlığımıza sunulan 34 dosyayla birlikte, 1 Ekim 2015 itibariyle toplam 332 yasama dokunulmazlığı dosyası bulunmaktadır" dedi.

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Meclis'in Yasama Yılı Açılış Törenine değinen Yılmaz, kendisinin törende yaptığı konuşmanın sunuş konuşması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının ise açılış konuşması olduğunu belirtti. 

Yılmaz, bazı milletvekillerinin Erdoğan'ın konuşması sırasında salondan çıkmalarına ilişkin, "Cumhurbaşkanımızın bütün eleştirilerini bir devlet başkanı olarak görmek lazım. Yasama, yürütme, yargıdan oluşan bu devletin millete olan sorumluluğunun gereği olarak da gerek muhalefeti gerek de iktidar partisini eleştirme hakkının olduğunu kabul edebilmek lazım. Dünkü olan hususta da dinleseler çok daha iyi olurdu, doğru olurdu" dedi.

"Terör örgütü dış güçlerin maşası" 

Yılmaz, terörle mücadele konusundaki soruyu yanıtlarken de şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ben çok net inanıyorum ki bu terör örgütü de bu toprakların ürünü değildir. Bazen olabilir, halkın içinden çıkabilir. Ama bu terör örgütü yerli değildir. Dış güçlerin maşasıdır. Aziz milletimizin bunu çok iyi bilmesi lazım. Masum insanları öldürmenin hak arama ile bağlantısı olur mu? O coğrafyaya hizmet gidecek, yol gidecek. Yol medeniyet demektir. Yol yapan araçları yakarak medeniyetin oraya gelmesini önlerseniz siz kendi halkınıza hizmet mi etmiş olursunuz?"

Türkiye'nin hukukun gereğini yerine getirdiğini ifade eden Yılmaz, "Siz Almanya'nın dağlarında silahla gezebilir misiniz? Fransa'nın dağlarında, İngiltere'nin dağlarında silahla gezebilir misiniz? Gezemezsiniz. Hukuk düzeni müsaade etmez. Orada hukuk düzeninin müsaade etmediği, hukuka aykırı bir duruma Türkiye'de nasıl müsaade edeceksiniz? Çifte standardı ortadan kaldırmak lazım" dedi.

"332 dosyayı 26. döneme teslim edeceğiz"

"Şahsi görüşüm, dokunulmazlığın, Meclis ile ilgili faaliyetlerle sınırlı olması gerektiğidir. Vatandaşı rahatsız eden veya hukuku ihlal eden bir dokunulmazlık milletvekiline tanınmamalıdır" diyen İsmet Yılmaz şöyle devam etti:

"7 Haziran'dan sonra Başkanlığımıza sunulan 34 dosyayla birlikte, 1 Ekim 2015 itibariyle toplam 332 yasama dokunulmazlığı dosyası bulunmaktadır. Bu dönemde komisyonlar teşkil etmediği için herhangi bir işlem yapmadık. 332 dosyayı 26. döneme teslim edeceğiz"

"Bu seçim Türkiye'nin seçimi"

Yılmaz, seçimlere ilişkin de "Bu seçim milletvekili seçimi değil, seçim, Türkiye'nin seçimi. Herkes evlatları için nasıl bir Türkiye bırakmak istiyorsa; evlatlarınıza, torunlarınıza teslim edeceğiniz Türkiye'nin nasıl bir Türkiye olmasını istiyorsanız, o doğrultuda gidin sandığa." şeklinde konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler