YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meclis'e Kürtçe isimler için dilekçe yağıyor!
Demokratikleşme paketi ile il ve ilçelere eski ismine dönüş kapısı açılınca, Doğu ve Güneydoğu’'dan TBMM’'ye isim iadesi için teklif yağdı. Talepleri değerlendiren AK Parti, değişiklik tamamlanmadan w, x, q harfleriyle ilgili isteği de işleme aldı.
Meclis'e Kürtçe isimler için dilekçe yağıyor!
15 Kasım 2013 / 08:05 Güncelleme: 15 Kasım 2013 / 08:26

Başbakan Tayyip Erdoğan'’ın açıkladığı demokratikleşme paketi çerçevesinde il ve ilçelerde eski isimlere dönüşün kapısı açılınca, Meclis’'e de bu yönde teklif yağdı. AK Parti gelen teklifleri İçişleri Bakanlığı’'na göndermeye başladı.

Hakkari için ‘Cölemrg’ ismi

İçişleri Bakanlığı’ndan bu tekliflerden uygun olanların yer alacağı bir torba tasarı gelmesi bekleniyor.

W, x, q harfleriyle ilgili değişiklik olmamasına karşın Meclis bu yöndeki talepleri işleme aldı. AK Partili milletvekillerinin memleketleriyle ilgili isim değişikliği teklifleri grup başkanlığı tarafından doğrudan TBMM Başkanlığı’'na gönderilmiyor. Bunun yerine teklifler bakanlığa gönderilmeye başlandı. Böylece bakanlıkca uygun görülen yer adlarının değişikliği konusunda hükümetten bir torba tasarı gelmesi bekleniyor.

Yasal düzenleme ile değiştirilecek

BDP'’li milletvekilleri ise başta Diyarbakır olmak üzere Doğu ve Güneydoğu'’daki bir çok il ve ilçenin adının Kürtçe olarak değiştirilmesi için teklif verdi. TBMM Başkanlığı'’nın içeriğindeki Kürtçe isimler ve Q,W,X harfleriyle birlikte işleme koyduğu yasa değişikliği tekliflerine göre değiştirilmesi istenen iller de bilerlendi.

Bu isimler listeye girdi 

Diyarbakır: Amed

Van: Wan,

Bitlis: Bedlis

Hakkari: Colemêrg

Bingöl: Cewlihg

Erzurum: Erzerom

Tanınmış bazı ilçeler için öneriler isimler de şöyle:

Sur: Dikran Amed

Bağlar: Rezan

Yenişehir: Bajare Nuh

Silvan: Miya Farqin

Kulp: Pasur

Dicle: Piran

Adilcevaz: Elcewaz,

Güroymak: Norşen,

Tatvan: Tetwan,

Ahlat: Xelat

Tekman: Tatos,

Hınıs: Xınus

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler